„Ne csak ott keressen munkát, ahol hirdetnek” – állásbörze zajlott Dunaszerdahelyen, rendőröket is kerestek!

Megosztás

18 munkáltató részvételével, regisztrált álláskeresők és végzős diákok meghívásával hosszú évek után először szervezett újra állásbörzét a Dunaszerdahelyi Járási Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal, melynek a korábbi Vidékfejlesztési Szakközépiskola tornaterme adott otthont.

Bódis Gyulától, a hivatal foglalkoztatási főosztályának vezetőjétől megtudtuk, hogy utoljára 8-10 éve szerveztek állásbörzét a hagyományos őszi pályaválasztási börzével egybekötve, de akkor is csak 5-6 cég vett részt.

„Az utolsó állásbörze, amire emlékszem, 2006-ban volt. A jövő évit már kapocsnak szeretnénk elnevezni, kapcsolatot szeretnénk teremteni az álláskeresők, végzős diákok és a munkaadók között. Szeretnénk, ha ennek nemcsak a diákok lennének részesei, hanem az álláskeresők széles palettája” – árulta el.

Kifejtette, hogy hosszú évek után most van a hivatalnak olyan vezetése, amely ilyen kezdeményezést támogatott. Az állásbörze szervezését azzal kezdték, hogy megszólították a középiskolák végzőseit, majd a települések önkormányzatait, végül a nyilvántartott álláskeresőket, akiket motiválni próbáltak arra, hogy vegyenek részt, és ilyen úton is keressenek munkát.

A cégek, intézmények közül 18 jelezte részvételét, köztük olyan állami szervekkel is, mint a rendőrség vagy a Szlovák Vasutak, illetve civil szervezettel, mint a Szlovák Vöröskereszt. Jelen voltak a járás, Dunaszerdahely, illetve az egyházkarcsai ipari park legnagyobb foglalkoztatói, a Wertheim, a Schindler, a COOP Jednota vagy az About You-t működtető CEVA Contract Logistics, a Mondelez (korábban Chipita), a Minit, a DRON Industries és az Istermeat, az idegenforgalomból a Thermalpark és a Hotel Therma, Somorjáról a Mevis és az EAS Europe, Nagymegyerről pedig a Webasto és a Motocom.

Bódis Gyula emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban felfigyeltek egy olyan folyamatra is az egyes cégeknél, hogy bizonyos pozíciókat nem is hirdetnek, noha keresnek rá embereket.

„Van egy filozófiám, hogy az álláskereső ne csak ott keressen munkát, ahol hirdetnek, hanem vegye figyelembe, hogy vannak képességei, ő az életben már elért eredményeket, és ezek tükrében bátran jelentkezzen oda, ahol el tudja képzelni a jövőjét” – fogalmazott.

Ezt kiegészítette azzal, hogy gyakorlatilag mindenhonnan készülnek nyugdíjba vagy anyaságira egyes foglalkoztatottak, és akinek ilyen esetben ott van a jelentkezési kérvénye a cégnél, azt felkereshetik, amint szükség van rá. Akinek viszont nincs, arról nem tudnak.

Elárulta azt is, hogy a munkaügyi hivataltól heti szinten járnak ki a bősi humanitárius központba, mival az ukrajnai háború megkezdése óta a onnan menekülők is tevékeny részesei a szlovák munkaerőpiacnak. „Ha nem lennének itt, némely cégnél komoly gondot jelentene feltölteni a létszámokat” – jegyezte meg. Mint mondta, az egyetlen akadály a nyelv, ami megnehezíti, hogy némely képzett szakemberek megfelelő pozíciót kapjanak.

Mint fentebb említettük, az állásbörzén jelen volt a rendőrség is, mint munkaadó, és Nagy Tünde őrnagytól megtudtuk, hogy a Dunaszerdahelyi járás továbbra is nagyon rossz helyzetben van a betöltetlen rendőri pozíciókat illetően. „Jelenleg összesen 47 szabad állás van a rendőrségnél, de például ezen belül a körzeti rendőrségnél a 66-ból kevesebb mint 40 van betöltve” – figyelmeztetett.

A 18 éves korhatár bevezetése szavai szerint egyelőre nem növelte az érdeklődést, reményeik szerint viszont ez a jövőben változni fog.

„Érettségi mindenképpen szükséges, az érettségizők viszont 19-20 évesek. Míg viszont 21 év volt a korhatár, addig a leérettségizettek már elhelyezkedtek máshol, és aki nem elhivatottságból akart rendőr lenni, azt nehéz volt átcsábítani” – szögezte le.

Elmondta, a jelentkezőknek szlovákból kell felvételizniük, tornagyakorlatokat elvégezniük, pszichológiai tesztet és orvosi felmérést teljesíteniük. Az újoncok általában a körzeti rendőrőrsökön vagy a közlekedéseiknél kezdenek, az „utcán”, két év próbaidő után pedig lehet váltani, továbblépni. Nagy Tünde elmondása szerint néhány kivétel akad, például jogi vagy közgazdasági végzettséggel már lehet a vizsgálótiszteknél kezdeni gyakornokként, de akadnak, akik már próbaidős rendőrként fognak neki távúton a főiskolának.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program