ALSÓHATÁRI MAFFIAPER: 25 évet kaptak Doráék, akiknek vér tapad a kezükhöz
Percről percre közvetítettük az alsóhatári maffiaper ítélethirdetését.

- 2020 júliusában a bazini Specializált Büntetőbíróságon öt gyilkosság, egy megrendelt, de végre nem hajtott merénylet, gazdasági csalás, maffiatagság és drogbirtoklás miatt indult büntetőper az alsóhatári maffiaper vádlottjai ellen.
- Dora Ferenc elsőrendű vádlottat két gyilkosság megrendelésével, egy megrendelt, ám el nem követett emberöléssel, gazdasági csalással, valamint azzal vádolták, hogy támogatta Sátor Lajos dunaszerdahelyi maffiafőnök egykori bűnszervezetét. Tette mindezt aközben, hogy előbb MKP-s, majd hidas támogatással évtizedekig volt a galántai járásbeli Alsóhatár polgármestere.
- A polgármester fiára,, ifj. Dora Ferencre négy vádpont vonatkozott: három gyilkosság és egy gazdasági csalás. A három emberölést Alföldi László harmadrendű vádlott követte el őket.
- A 18 éves szabadságvesztését töltő Szamaránszky Rolandot bűnsegédelettel vádolták az egyik emberölési ügyben.
- Az ügyész Dora Ferencnek életfogytiglant, az utolsó pillanatban az együttműködés mellett döntő ifj. Dorának 22 évet, Alföldi Lászlónak életfogytiglant, Szamaránszky Rolandnak pedig 24 éves szabadságvesztést javasolt.
Dora Ferenc az ítélethirdetésen
Az alsóhatári polgármestert, Dora Ferencet a Specializált Büntetőbíróság végül minden ellene felhozott vádpontban bünösnek találta. Az expolitikust két gyilkosság (Czakó Imre, Vojtech Rampák), egy megrendelt de végre nem hajtott emberölés, valamint egy gazdasági csalás miatt 25 év szabadságvesztésre ítélték, amit a legszigorúbban őrzött fegyházban kell letöltenie. Emellett a polgármester vagyonát is elkobozzák, amely a szlovák állam birtokába kerül.
Dora Ferenc (balra) és ifj. Dora Ferenc az ítélethirdetés után
Ugyancsak 25 évet kapott a volt polgármester fia, ifj. Dora Ferenc, valamint a harmadrendű vádlott, Alföldi László is. Őket kizárólag egy vádpont, az andódi (Érsekújvári járás) Madarász Krisztián meggyilkolásának ügyében mentették fel. Ennek oka az volt, hogy a vád kizárólag az együttműködő gyanúsított, Bugár György vallomására épült az említett bűntény kapcsán. Mint később a vádlottak beismeréséből kiderült: Bugár nem volt jelen Madarász megölésénél, a gyilkosságot összekeverte egy másik emberöléssel, amelyet eddig még nem derítettek fel a hatóságok. Az említett gyilkosságok elkövetője Alföldi László volt.
Alföldi László az ítélethirdetés után
Szamaránszky Rolandot azzal vádolták, hogy részt vett a Dora Ferenc által megrendelt, és a Sátor-féle maffia kivégzőosztaga által végrehajtott 2004-es emberölésben, amelyet a nádszegi Czakó Imre ellen követtek el. Szamaránszkyt mint bűnsegédet találták bűnösnek, ám nem kapott halmazati büntetést: korábban 18 évre ítélte a bíróság, és a szenátus arra jutott, hogy nem növeli a rá korábban kirótt szabadságvesztés mértékét.
Az ítélet nem jogerős. Id. Dora Ferenc bejelentette, hogy fellebbezést nyújt be ellene, mivel ártatlannak érzi magát. A többi vádlott a törvényes határidőn belül írásban jelzi majd, hogy él-e a fellebbezés jogával.
Az alsóhatári maffiaper vádlottjai korábbi felvételeken (jobbról): ifj. Dora Ferenc, Alföldi László, Szamaránszky Roland, Dora Ferenc
(parameter)
Köszönjük olvasóink figyelmét.
Ez ifj. Dora Ferencet és Szamaránszky Rolandot nem érinti, mert ők jogerős büntetésüket töltik.
Az ügyész írásban fogja jelezni a fellebbezési szándékot, kihasználja a rendelkezésére álló törvényi határidőt.
Dora ügyvédje bejelentette, hogy az ítélet minden pontja ellen fellebbeznek.
Ifj. Dora tudomásul vette az ítéletet, szintén írásban jelez majd, akárcsak Alföldi.
Közlik a vádlottakkal, hogy fellebbezhetnek az ítélettel szemben.
...le kell szögezni, hogy az említett gyilkosság kapcsán kulcsfontosságú tanúnak számított Bugár György, a vádirat vonatkozó része az ő vallomására volt építve. Az eljárás végén azonban bebizonyosodott: Bugár nem a Madarász-gyilkosságot írta le, hanem azt összekeverte egy másikkal - egy olyan emberöléssel, ami eddig nem volt a hatóságok látókörében.
Az ügyész kizárólag Bugár vallomására, és a gyilkosság idejére épített - előbbiről bebizonyosodott, hogy téves.
Ifj. Dora és Alföldi további bizonyítékokkal nem igazolható beismerésére alapozva nem találhatta bűnösnek a vádlottakat - ez jogilag lehetetlen.
A vádlottak végig nyugodtan hallgatták az ítéletet, majd az indoklást is. Bekiabálásoknak, vagy más incidensnek - mint pár hete Horváth Lehel ítélethirdetésekor - nyoma sincs.
Alföldi László épp azért nem kapott életfogytiglant, mert az utolsó tárgyaláson beismerést tett.
Az ügyésszel ellentétben a bíróság nem látott okot ifj. Dora Ferenc büntetésének rendkívüli mérséklésére (22 évet kért rá az ügyész), tekintettel arra, hogy csak a bizonyítási eljárás végeztével, a bemutatott bizonyítékok terhe alatt szánta el magát a beismerésre.
A vádlottak a legszigorúbb büntetést kapták, amit kaphattak. A bíróság figyelembe vette büntetlen élőéletüket, és későn érkező, részleges beismerésüket.
A szenátus úgy vélte, semelyik vádlott esetében nem teljesültek az életfogytig tartó szabadságvesztés feltételei - az elmeorvosi szakvélemények szerint is van némi esély a vádlottak visszailleszkedésére.
– mondja a bírónő, amikor rátér a fiút érintő vádpontokra és gyilkosságokra.
Ifj. Dora ismerte a Sátor-féle bűnszervezet működését, és hasonló megoldásokhoz folyamodott saját gazdasági bűncselekményeinek elkendőzése kapcsán. Martin Žalmáneknek és Nagy Péternek is azért kellett meghalniuk, mert ha vallanak ifj. Dora ellen, akkor utóbbi súlyos börtönbüntetésre számíthatott volna a csalásai miatt.
– jelenti ki a bírónő a a vádlottak védekezéséről.
A bíróság nem fogadta el a vádlottak védekezését, miszerint nem szándékos csalás történt. Beigazolódott, hogy nagy kárt okozó csalást akartak végrehajtani. A bíróság nem fogadta el id. Dora Ferenc állítását, miszerint ezt az egészet a fia intézte. Id. Dora Ferenc nemcsak a faktoring-szerződést írta alá, hanem más dokumentumokat is, illetve a fiának is jogi felhatalmazást adott. Nem fér ahhoz kétség, hogy az apa tudott a csalásról - szögezi le a bíróság.
Mint bebizonyosodott, a Kertész-gyilkosságra csak azért nem került sor, mert közben Sátor Lajos életét vesztette - így már nem tudta teljesíteni a megrendelést.
A bíróság Szamaránszky “meg nem büntetését” azzal indokolja, hogy “csupán” az áldozat személyi szabadságának korlátozásában, illetve szállításában vett részt.
Ami a 2004-es Czakó-gyilkosságot illeti, egyes együttműködő tanúk az eltelt jelentős időre való tekintettel bizonyos részletekre eltérően emlékeznek, ám a lényeges pontokban ugyanazt állítják. Nagy és Bugár tanúsították, hogy Szamaránszky felügyelte Czakót - amíg a férfi még életben volt, majd valahol a gödör közelében volt.
Igaz az is, hogy Bugár azt állította, hogy Nagy, Nagy pedig azt, hogy Bugár fojtotta meg az áldozatot. Ez viszont a bíróság szerint nem változtat a többi leírt körülményen - amelyek kapcsán viszont a tanúk megbízhatónak bizonyultak.
Tanúvallomások és írásos bizonyítékok is alátámasztják, hogy Dora Ferenc a bűnszervezettől megrendelt gyilkosságokkal próbálta megoldani saját üzleti problémáit, vagy azt, hogy esetleg lebukjon a gazdasági csalásaival a hatóságok előtt. A felvonultatott bizonyítékok szerint kétség nem fér ehhez.
A bíróság úgy értelmezte, hogy a Dora telkén épített villa valójában központként, vagy bújkálásra is alkalmas ingatlanként szolgálta volna a bűnszervezetet.
- jelenti ki Záleská, aki szerint semmi kétség nem fér ahhoz, hogy a polgármester támogatta Sátor bűnszervezetét.
A polgármester pedig tudta, hogy Sátor maffiabűncselekmények miatt szökésben van, ennek ellenére pedig segítséget nyújtott a maffiafőnöknek. Nem tartózkodott az együttműködéstől, sőt, profitált belőle.
...mert az túl későn érkezett. Ez egyébként ifj. Dora esetében is igaz - nem tudja bűnbánásként kezelni a bíróság azt, hogy az utolsó pillanatban érkeztek a beismerések.
32 tárgyalási nap során szerteágazó bizonyítási folyamat után vagyunk.
A bíróság reagált a bizonyítás során felszínre kerülő információkra, és egyes vádpontokat átminősített.
Ebben a gyilkossági ügyben a Specializált Büntetőbíróság felmenti ifj. Dora Ferencet és Alföldi Lászlót a Speciális Ügyészi Hivatal vádja alól.
Az andódi (Érsekújvári járás) Madarász Krisztián szintén egy fehér ló volt, akit ifj. Dora csehországi gazdasági csalásai során használtak fel.
Nem bizonyosodott be, hogy a bűncselekmény úgy történt meg, ahogy az a vádiratban szerepelt - annak ellenére, hogy Ifj. Dora Ferenc és Alföldi László bevallották a gyilkosság elkövetését.
A probléma az volt, hogy az együttműködő gyanúsított, Bugár György nem volt ott ennél az emberölésnél - azt összekeverte egy másikkal, amelyet szintén Alföldi Lászlóval követett el.
Szamaránszky Roland bár BŰNÖS, de a bíróság nem ad neki halmazati büntetést - a szenátus úgy véli, elegendő az a 18 éves szabadságvesztés, amire más bűncselekmények miatt korábban Szamaránszkyt ítélték.
Alföldi László bűnös Martin Žalmanek meggyilkolásában.
Ifj. Dora Ferenc mint bűnsegéd BŰNÖS a gyilkosságban.
Ahogy olvassák fel az ítéletet, Nagy Péter jelenlévő édesanyja elsírja magát.
Ez azt jelenti, hogy a bíróság nem fogadta el ifj. Dora védekezését - aki azt állította, hogy nem ő, hanem a Sátor-féle bűnszervezet számára vált kényelmetlenné.
A ČSOB-val kötött szerződésben ráadásul Doráék nem a saját cégük számlaszámát adták meg, hanem az NP Capital nevű cég számlaszámát, melynek tulajdonosa egy fehér ló, Nagy Péter volt. A pénzt a férfi ki is vette a bankból, majd ifj. Dorának adta.
Gazdasági csalás, mely során 222 ezer eurót csaltak ki a ČSOB követeléskezelő leányvállalatától - fiktív megrendelések és hamis dokumentumok alapján.
Azt találták ki, hogy az Állami Tartalékalapnak 280 ezer euró értékben szállítottak be gabonát, ám az alap ezt nem akarta megtéríteni. Természetesen ez nem volt igaz, csupán kitalálták és minden szükséges dokumentumot meghamisítottak ehhez. Majd a tartalékalappal szembeni követelésüket eladták a ČSOB-nak, amely ki is fizetett nekik 222 ezer eurót.
2010-ben Dora megrendelte a JOPI TRADE társtulajdonosának meggyilkolását - Sátor Lajosnál. Dora üzemanyagért tartozott Kertésznek 300 ezer euróval, és felajánlott 150 ezer eurót Sátornak, ha meggyilkolja a férfit.
Kertészt megfigyelték, és sokáig tervezték a gyilkosságot, amire csak azért nem került sor, mert közben Sátort 2010 decemberében meggyilkolták.
Id. Dora Ferencet bűnösnek találta a bíróság a nagyszombati Vojtech Rampák ellen elkövetett gyilkosságban mint megrendelő.
Az emberölést Dora az akkor még élő Sátornál rendelte meg, majd a gyilkosságot Nagy Zsolt és Bugár György hajtották végre. A férfi maradványait később Búslak kataszterében találták meg a rendőrök.
Id. Dora Ferenc bűnös a nádszegi Czakó Imre 2004-es meggyilkolásának megrendelésében.
Szamaránszky Rolandot ugyanebben az ügyben mint bűnsegédet találta bűnösnek a bíróság.
3. Gyilkosságot és más szolgáltatásokat rendelt meg a bűnszervezettől, melyekért fizetett, és így támogatta – pénzzel – a maffia működését.
2. 2003 és 2008 között lehetővé tette, hogy a maffia érdekeltségeibe tartozó cégek végezzék el az alsóhatári önkormányzati bérlakások megépítését.
1. A Sátor-féle egykori bűnszervezet támogatásában. Eszközöket, szolgáltatásokat és együttműködést nyújtott a maffiának. A polgármester lehetővé tette, hogy a telkén Sátor Lajos egy villa építésébe kezdjen – amelyet a maffia legfontosabb tagjai használtak volna.
Szamaránszky nem kívánt jelen lenni az ítélethirdetésen.
Jelen vannak a tévék és a vezető lapok újságírói.
Ifj. Dora Ferenc védőügyvédje, Marek Para nem jött el, Michal Mandzák helyettesíti őt.
A vádlottakat bevezették a tárgyalóterembe. 55 perces késéssel másodperceken belül megkezdődik az ítélethirdetés.
A szenatus egyik tagja, Emil Klemanič jelenleg egy más, előre nem tervezett ügyet tárgyal.
Pamela Záleská, a szenátus elnöke szólt a folyosón várakozó újságíróknak es ügyvédeknek, hogy aki dohányzik, nyugodtan kimehet. Egyelőre nem tudni, mekkora lesz a csúszás.