Amerikai tüntetések - Dallas és Seattle felfüggeszti a könnygáz használatát, New York államban törvény született a rendőrök felelősségre vonhatóságáról

2020. június 13. - 09:31 | Külföld

Egy szövetségi bíró határozatban utasította az egyesült álamokbeli Seattle városát, hogy ideiglenesen függessze fel a könnygáz, a paprikaspray és a hanggránátok rendőrségi használatát békés tüntetések feloszlatására. Előzőleg Dallas vezetői is a tömegoszlató fegyverek alkalmazásának felfüggesztéséről állapodtak meg.

Amerikai tüntetések - Dallas és Seattle felfüggeszti a könnygáz használatát, New York államban törvény született a rendőrök felelősségre vonhatóságáról
Fotó: AP/TASR

A 14 napra szóló végzés győzelmet jelent azon csoportok számára, amelyek szerint a hatóságok túlreagálták a Washington állam legnagyobb városában George Floyd halála nyomán kezdődött tüntetéseket - írta az AP amerikai hírügynökség.

A Black Lives Matter (a fekete életek számítanak) mozgalom egy csoportja a héten indított keresetet a seattle-i rendőrséggel szemben, hogy véget vessen azoknak az erőszakos módszereknek, amelyeket az elmúlt hetek nagyobbrészt békés tüntetéseinek feloszlatására alkalmazott.

Seattle-ben, mint az Egyesült Államok számos más nagyvárosában az afroamerikaiakat máig sújtó rasszizmus és a rendőri brutalitás ellen kezdődtek részben erőszakos tüntetések Floyd május 25-én, rendőri intézkedés közben bekövetkezett halála nyomán.

A tüntetők a héten Seattle belvárosában barikádokat emeltek a rendőrség helyi épülete elé, s a városvezetés a további konfliktusok elkerülése érdekében elrendelte a rendfenntartók kivonását a körzetből. A tiltakozók ezt követően elfoglalták az érintett Capitol Hill negyed egy hat tömbre kiterjedő részét, lezárva azt a rendőrség által hátrahagyott kordonokkal, és így folytatták demonstrációjukat.

Jenny Durkan polgármester és Carmen Best rendőrfőnök azóta bocsánatot kért azoktól a békés tüntetőktől, akiket a válogatás nélküli rendőri fellépés vegyi fegyverek hatásának tett ki. A rendőrfőnök mindazonáltal emlékeztetett arra, hogy egyes tüntetők erőszakosan léptek fel a rendőrökkel szemben, petárdákkal és más eszközökkel dobálták őket, és nem engedelmeskedtek a tüntetés feloszlatására kiadott parancsnak.

A seattle-i bírói végzés előtt egy nappal a texasi Dallas vezetői is arról állapodtak meg, hogy 90 napra betiltják a könnygáz és más kevésbé veszélyes rendőrségi tömegoszlató fegyverek tüntetők elleni bevetését.

Sam Lindsay kerületi bíró csütörtökön jóváhagyta az erről született konszenzusos megállapodást, amelyben a rendőrség beleegyezett, hogy átmenetileg mellőzi a füstbombák, hanggránátok, paprikalövedékek és más vegyi anyagok használatát. Beleegyeztek emellett, hogy gumilövedékeket és babzsákokat sem lőnek ki a tüntetőkre.

A felfüggesztő határozat egyelőre szeptember 9-ig lesz érvényben.

A várost és a dallasi rendőrséget két tüntető, Tasia Williams és Vincent Doyle perelte be, miután a Black Lives Matter két különböző felvonulásán a rendőrök gumilövedékkel sebesítették meg őket.

New York kormányzója törvényeket írt alá a rendőrök felelősségre vonhatóságáról

New York állam demokrata párti kormányzója, Adrew Cuomo pénteken egy sor törvényt írt alá a rendőrök felelősségre vonhatóságáról.

A keleti parti állam törvényhozása a héten tíz javaslatot szavazott meg, mindegyikük a rendőri erőszak megfékezését és a rendőrök felelősségre vonásának lehetőségét szabályozza.

A törvények között szerepel a rendőri túlkapásokról készült jegyzőkönyvek és a rendőrök elleni eljárásokról szóló dokumentumok közzététele csakúgy, mint a rendőrök szakmai értékelésének nyilvános elérhetősége. Ezeket az adatokat és információkat eddig bizalmasként kezelték, és nem voltak publikusak. Az egyik törvény a fojtófogások alkalmazásának betiltásáról rendelkezik.

Ez utóbbi törvényt Eric Garnerről, a 2014 júliusában New Yorkban rendőri erőszak miatt meghalt afroamerikai férfiról nevezték el. Garner a rendőri intézkedés közben alkalmazott fojtófogás miatt veszítette életét. Az halottkém gyilkosságnak minősítette az esetet, a 29 éves Daniel Pantaleo rendőr ellen azonban ejtették a vádat.

Andrew Cuomo kormányzó bejelentette, hogy a közeli jövőben rendeletben kötelezi az állam rendőrkapitányságait, hogy dolgozzanak ki terveket egy rendőrségi reformra. E tervezetekben Cuomo szerint szerepelniük kell mindazon problémáknak, amelyek a jelenlegi tüntetéshullámban felmerülnek: például az afroamerikaiak hátrányos helyzetének, a túlzó rendőri erőszaknak, és mindazon panaszoknak, amelyek a rendőrséggel szemben megfogalmazódtak. Cuomo leszögezte: azoktól a rendőrségektől, amelyek 2021. április elejéig nem készítik el a reformterveket, New York állam megvonja a pénzügyi támogatást.

Május 25-én Minneapolisban indokolatlan rendőri erőszak miatt meghalt az afroamerikai George Floyd - az ellene intézkedő rendőr több mint 8 percig a nyakán térdelt, s az eset óta az egész Egyesült Államokban tüntetéssorozatok zajlanak a rendőri erőszak és rasszizmus ellen.

Több hasonló korábbi esetben a rendőrök fojtófogása okozta az áldozatok halálát.

"Nem szeretem a fojtófogást" - fogalmazott Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fox televíziónak adott interjújában. Majd hozzáfűzte: ennek a rendőri gyakorlatnak "általában szólva véget kell vetni". Ugyanakkor hozzátette, hogy arra "néhány nagyon bonyolult helyzetben" mégis szükség lehet.

(MTI)