"Amikor a tanú pizzafutár volt, én már helikopterrel jártam" - Könnyek, hazugságok, és hátborzongató brutalitás a bíróságon

camera

10

"Amikor a tanú pizzafutár volt, én már helikopterrel jártam" - Könnyek, hazugságok, és hátborzongató brutalitás a bíróságon

Nagy Zsolt és Horváth Lehel a Specializált Büntetőbíróság 2021. május 25-i tárgyalásán (Fotó: Paraméter) 

Megosztás

A Horváth Lehel ellen zajló maffiaper május 25-i tárgyalásán folytatódott, és be is fejeződött Nagy „Csonti” Zsolt kihallgatása.

A jelenleg 22 éves fegyházbüntetését töltő Nagy tanúvallomása még hétfőn kezdetét vette, de aznap csak a Horváth Lehel ellen felhozott maffiavádra, valamint a bűnszervezet által 2003 végén elkövetett óriási lopásra sikerült kitérni. A bazini Specializált Büntetőbíróságon zajló eljárás keddi tárgyalási napján a vádba foglalt öt gyilkosságról volt szó. Ezek közül háromnál Nagy mint elkövető volt jelen, ezekből kettő eset miatt korábban, a csallóközi maffiaper során elítélték, egy esetében pedig nem emeltek ellene vádat, hanem csak tanúként kezelik.

A részletek ülnek, csak az nem világos, ki gyilkolt

Karika Csabát 2003 végén gyilkolták meg, miután a férfi Horváth Lehel utasítására – legalábbis a vádirat szerint – 45 millió koronát lopott el egy ellentmondásos megítélésű dunaszerdahelyi üzletember banki trezorjából. A lopás részleteit korábbi cikkünkben dolgoztuk fel.

Nagy Zsolt elmondta: tanúja volt annak, hogy Horváth megrendelte Sátor Lajos jobbkezétől, Reisz Andortól Karika likvidálását. A lopás tervének eredetileg nem volt része a gyilkosság, állítólag erre azért került sor, mert a rendőrség nyomozni kezdett a lopás ügyében, és kikérte a trezorterem biztonsági kameráinak felvételeit. A vád szerint a tettesek nem számoltak azzal, hogy a sértett – a széf tulajdonosa – feljelentést tesz majd, mivel tudomásuk szerint a széfben lévő pénz elsősorban illegális gazdasági tevékenységből származott.

„Andor azt mondta Lehelnek, hogy nem kell megölni Karikát, ő majd elintézi az ügyet Drevenákkal (a maffia fizetett rendőrével – a szerk. megj.) Nagyszombatban, de Lehel erősködött, hogy mindenképpen meg kell ölni őt”

– vallotta Nagy Zsolt a bíróságon. A Sátor Lajos által fenntartott kivégzőosztag – Nagy Zsolt, Bugár György, Márik „Kövér” Andor és Konkoly Szilveszter „Szatyi” – három tagja egy este Horváth Lehel diszkójához vonult, miután egy közeli szénakazal tövében kiástak egy gödröt későbbi áldozatuknak. Nagy elmondása szerint csupán Márik maradt ott a földeken, hogy a gödröt őrizze, amíg a többiek megérkeznek.

Karika Csaba egy régi rendőrségi felvételen

Az ollétejedi diszkónál Horváth Lehel várta Sátor embereit, akiket egy nagyobb garázsba vezetett, és azt mondta nekik, ott várjanak rá és Karikára. Kis várakozást követően Horváth már Karikával tért vissza.

„Ráugrottam Karika Csabára, megfogtam a nyakát, és levittem a földre. (…) Erős volt, elkezdett birkózni velem, és ekkor a Szatyi talált egy gumikalapácsot, amivel fejbevágta őt”

– idézte fel Nagy a foglyul ejtés pillanatait. A nagyon erős testfelépítésű férfi nem vesztette el eszméletét az ütést követően, de támadói már képesek voltak megkötözni őt. A tanú úgy emlékszik, Horváth Lehel azt akarta, hogy már ott öljék meg az áldozatot, de ezt Nagy többek között azzal utasította vissza, hogy nem fog hullával az autóban közlekedni. Erre egyébként – és a legtöbb körülményre – ugyanúgy emlékszik a másik tettes, Bugár György is, aki március végén tett vallomást az ügyben.

Bugár és Csonti közös nevezője, hogy bár részt vettek a gyilkosság elkövetésében, nem vádolták meg, csupán tanúként hallgatták ki őket. A két említett tanú vallomása azonban egy nagyon lényeges pontban különbözik: miután Karikával odaautóztak az előre elkészített gödörhöz, Bugár szerint Nagy Zsolt és Konkoly Szilveszter, Nagy szerint viszont Bugár György és Márik Andor fojtották meg az áldozatot.

Nagy Zsolt a Specializált Büntetőbíróságon 2021. május 25-én (Fotó: Paraméter)

Ebből kifolyólag egyértelmű, hogy valamelyikük hazudik, pedig tanúként, eskü alatt igazat kéne mondaniuk. Hatványozottan érvényes ez rájuk nézve, hiszen később, beismerésük fejében valamilyen engedményt kapnak majd a hivatalos szervektől. Egyelőre nem lehet tudni, milyen alkut kötöttek az ügyészséggel, a bírósági folyosókon azonban az a hír járja, hogy ha minden őket érintő bűncselekmény felderítésében együttműködnek a nyomozó hatósággal, nem kell életfogytig tartó büntetésre számítaniuk.

A szóban forgó gyilkosság többi elkövetője ma már halott. Konkoly 2016-ban öngyilkosságot követett el a vizsgálati fogságban, Márikot pedig két hónappal ezelőtt a koronavírus vitte el, Így az is elképzelhető, hogy már soha nem fog minden kétséget kizáróan kiderülni, ki volt az, aki a szalmakazal tövében lévő illegális sírnál elvette Karika Csaba életét.

Akit szó szerint bedarált az alvilág

A kihallgatás a 2006-os Reisz-gyilkossággal folytatódott, amely minden bizonnyal a dunaszerdahelyi bűnbandák eddig feltárt történetének egyik legszörnyűbb fejezete.

Míg a Pápay-klán tagjai ellen 1999-ben elkövetett tízes gyilkosság azt bizonyította, hogy Sátor Lajos gátlástalan bűnszervezete nem rest egy nyilvános, tömeges kivégzéshez folyamodni a hatalomátvétel érdekében, addig Reisz Andor „csendes” likvidálása arról adott tanúbizonyságot, hogy a bűnszervezet saját sorait is képes megritkítani, ha egy szűk kör érdekei úgy diktálják. Arról már nem is beszélve, hogy utóbbinál egy olyan bestiális módszerhez folyamodtak, amelyet ép elmével szinte lehetetlen felfogni.

Mivel az ügy részletei már korábban, a 2019-ben véget érő csallóközi maffiaper során feltárásra kerültek, Nagy Zsolt többé-kevésbé megismételte azt, ami már az előző eljárás folyamán is elhangzott.

Horváth Lehelt a Specializált Büntetőbíróság tárgyalótermébe vezetik 2021. május 25-én (Fotó: Paraméter)

Amellett, hogy a Sátor-banda kivégzőosztagának tagja volt, Nagy akkoriban Reisz Andor sofőrjeként-testőreként dolgozott, és emellett közeli barátságot is ápolt Reisszel, aki a dunaszerdahelyi maffia legtöbb gazdasági bűncselekményének értelmi szerzője volt. Amikor 2006. november 13-án Nagy elment Komáromba, hogy a Dunából kivegyék Reisz hajóját, hogy azt télidőre Horváth Lehel csótfai hangárjába helyezzék, fogalma sem volt arról, hogy Reisz percei meg vannak számlálva.

„Csótfán a hangárnál Lehel megmutatta, hova kell betolatnom a hajóval, majd tolatás közben hallottam egy lövést. Ahogy kiszálltam az autóból, megláttam Andort, ahogy hanyatt fekszik a földön. Sokkot kaptam, és talán sírtam is. Abban a helyzetben arra is gondoltam, hogy talán én is úgy végzem, mint Andor”

– vallotta a bíróságon Nagy. A Reisz-gyilkossággal kapcsolatban korábban Kádár Krisztiánt már elítélték, és neki volt indítéka is: Reisz rendőrségi kapcsolatain keresztül elintézte, hogy egy mondvacsinált ügy miatt Kádár két éven keresztül vizsgálati fogságban legyen. Az eredeti terv szerint egyébként Kádárnak kellett volna lőnie, de ő végül nem húzta meg a ravaszt.

Kádár helyett végül Sátor Lajos cselekedett, és lőtte fejbe Reiszet, bár Nagy Zsolt a bíróságon arról beszélt, hogy amikor ő odafutott, Sátor és Horváth Lehel kezében is fegyvert látott, így nem tudja biztosan megmondani, ki volt a gyilkos.

Nagy Zsolt és Horváth Lehel a Specializált Büntetőbíróság 2021. május 25-i tárgyalásán (Fotó: Paraméter)

Amíg Kádár és Horváth Csótfán maradt eltüntetni a holttestet, Nagy felkísérte Sátort a maffiafőnök pozsonyi lakásába, de ezután parancsba kapta, hogy menjen vissza segíteni Horváthéknak.

„Azt hittem, eltelt már annyi idő, hogy el is ásták a holttestet, de amikor visszaértem, nem hittem a szememnek: egy háromlábú állvány mellett – amire a disznókat is felhúzzák – egy utánfutós négykerekű állt, az utánfutón ládák, és a ládákban volt a földarabolt Andor. Mondtam nekik, mit csináltatok, Sátor nem erről beszélt, de erre azt mondták, maradjak csöndben, és fogjam meg az Andor fejét, mert ki akarják venni belőle a pisztolygolyót. Kádár elkezdte fűrészelni a fejet, de nem ment, úgyhogy befejezte”

– tért ki az eset felülmúlhatatlanul hátborzongató momentumaira Nagy Zsolt. A test likvidálásának többi részlete már ismert: a tettesek a test ledarálása mellett döntöttek, ám ez meghiúsult, mert az erős emberi csontok miatt beakadt az ipari daráló. A tanú szerint Horváth másnapra hívta vissza őt és Kádárt, addigra a csótfai férfi kicsontozta a holttestet. A ledarált húst végül a Kis-Dunába öntötték, a nagyobb csontokat pedig elásták. Ennek ellenére egyébként a rendőrök hiába keresték később Reisz maradványait Horváth birtokán, azok sosem kerültek elő.

Nagy Zsolt mindehhez hozzátette még azt is, hogy Reisz halála előtt öt kamionnyi illegális cigaretta értékesítésére készült, amit aztán szerinte Sátor, Kádár és Horváth adtak el, a bevételt pedig elosztották egymás között.

Balról: Reisz Andor, Sátor Lajos és Horváth Lehel. A 2004-es felvétel különlegessége, hogy a fotón szereplő személyek közül később mindenki lelőtte azt, aki a jobbján ül (Forrás: Paraméter)

Fehér lovak és a főnök halála

A tanú beszámolt arról a további két gyilkosságról is, melyek áldozatai fehér lovak voltak, és akiket szintén Csótfán temettek el.

L. Gellértet – aki nevében a bűnbanda ÁFA-csalásokat hajtott végre – Nagy és Bugár gyilkolták meg, míg D. Jánost – akinek nevén a maffia egyik illegális cigarettagyára működött – Nagy egyedül ölte meg. Mindkét férfit holttestét Horváth Lehel ásta el egy bágerrel, a saját telkén.

„Ezeket az embereket el kellett tüntetnünk, hogy a rendőrség ne tudjon rájönni a csalásokra”

– mondta róluk Nagy Zsolt. Az áldozatok alkoholproblémákkal küzdő, egyszerű emberek voltak, és hiszékenységük miatt könnyű prédáivá váltak a maffiózóknak, akik felhasználták, majd szemrebbenés nélkül likvidálták őket.

„Sátor a főnököm volt, és a barátom”

– kezdte Nagy Zsolt, amikor a Horváth Lehel elleni utolsó vádpontra terelődött a szó. Ennek az ügynek a kapcsán sem először beszélt tanúként a bíróságon, hiszen a már említett csallóközi maffiaperen szintén beszámolt a 2010-es Sátor-gyilkosságot követő eseményekről. Abban az eljárásban Kádár Krisztiánt, és a csicsói Zakál Ferencet ítélték el a maffiafőnök meggyilkolása miatt.

Nagy felidézte az utolsó napot, 2010. december 2-át, amikor Sátorral találkozott. Tudta, hogy főnöke aznap reggel a vádlott csótfai telkére indul, hogy aztán Horváthtal együtt elmenjenek Nyitrára feltölteni a Sátor lakókocsijában lévő gázpalackokat. Nagy abban állapodott meg a családi síelésre készülő maffiafőnökkel, hogy délben bekapcsolják a kizárólag az egymással történő kommunikációra használt, internetkapcsolatot használó telefonjaikat, és megbeszélik a teendőiket.

„Déli 12-kor felmentem a dunaszerdahelyi MAX-ban lévő kaszinóba, és bekapcsoltam a telefont. Nem jelentkezett. Korábban abban egyeztünk meg, hogy ha valaki kettőnk közül nem elérhető, akkor kétóránként újra bekapcsoljuk a telefont. Kettőkör bekapcsoltam, de akkor se jelentkezett”

– jelentette ki Csonti, aki többé nem is beszélt Sátorral, hiszen ő akkor már nem élt. A gyilkosság részletei már ismertek: Kádár rendelte meg a gyilkosságot, és a 2006-os Reisz-gyilkossághoz hasonlóan az volt a terv, hogy ő húzza meg a ravaszt, de Sátort végül Horváth lőtte le.

Nagy aznap este kiment Horváthhoz, akit megpróbált számonkérni, de utóbbi csak annyit mondott neki, hogy a maffiavezér nem is volt nála.

Nagy Zsolt a Specializált Büntetőbíróság 2021. május 25-i tárgyalásán (Fotó: Paraméter)

„Én már akkor tudtam, hogy Lehel megölte Sátort”

– beszélt megérzéséről Nagy Zsolt. Neki végül hetekkel később Kádár árulta el, mi történt. A tanú elmondta: később Horváth azzal kereste meg, hogy jó volna kiásni a Csótfán elföldelt fehér lovakat, hogy ha a rendőrök esetleg szimatolnának ott, ne találjanak semmit.

„Azt kérdeztem Leheltől, elment-e az esze. Tudtam, hogy ha kimegyek arra a telekre, ugyanúgy végzem, mint Sátor és Andor”

– beszélt megérzéseiről Nagy. A tanúvallomás befejeztével a vádlott kapott szót, és kifejtette véleményét a tanú kétnapos kihallgatásáról.

Horváth Lehel szerint Nagy indítéka a bosszú, és amikor a szemébe néz, azt látja, hogy a tanú igyekszik minél jobban ártani neki. A vádlott reagált arra is, hogy Csonti az előző tárgyalási napon arról beszélt, hogy Horváth volt a 45 millió koronás széflopás, valamint a pénzt eltulajdonító Karika Csaba meggyilkolásának megrendelője, és emellett Nagy meggyanúsította Horváthot azzal is, hogy annak idején a csótfai férfi lőtte le Sloboda Zoltán dunaszerdahelyi végrehajtót. A vádlott leszögezte: ezekből egy szó sem igaz, és úgy véli, hogy Nagy az ő korábbi kihallgatási jegyzőkönyveire építve találja ki tendenciózusan, hogy mit fog ellene vallani.

Horváth Lehel a Specializált Büntetőbíróságon 2021. május 25-én (Fotó: Paraméter)

„Amikor a tanú pizzafutár volt, én már helikopterrel jártam”

– ezt a kommentárt Horváth már Nagy azon kijelentéséhez fűzte, miszerint a vádlott gyakran tartotta a markát Sátornak, és pénzt kéregetett tőle. Horváth próbálta hangsúlyozni azt is, hogy Reisz az ő „életbiztosítása” volt Sátorral szemben, és egyben egyetlen barátja is a bűnszervezet tagjai közül.

Černák autója Szerdahelyen

A május 25-i tárgyalási napba még belefért Slavomír Surový kihallgatása is. A hírhedt férfi – aki a 90-es években Mikuláš Černák sofőrje volt – Nagy Zsolthoz hasonlóan kék rabruhában jelent meg a teremben, hiszen egy gyilkossági kísérlet miatt 15 éves börtönbüntetését tölti.

Surový nem sokkal az ezredforduló után egy tornaljai diszkóban ismerkedett meg Reisz Andorral, akivel barátságot kötött.

A vádlott kérdésére a tanú elmondta, hogy egyszer bebiztosított Reisznek egy idős besztercebányai férfit, akinek az volt a feladata, hogy széfet béreljen egy dunaszerdahelyi bankban. Az ügyész egyik kérdésére felelve Surový arra is kitért, hogy Reisz egy másik alkalommal azt kérdezte tőle, nem ismer-e valakit a besztercebányai UniCredit Bankban. Akkoriban ehhez a bankhálózathoz tartozott az a dunazerdahelyi bank is, ahol végrehajtották a 45 millió koronás széfrablást.

"Reisz azt mondta, meg tudja állapítani, hogy kinek van sok pénze a számláján, és ha én ismernék valakit egy másik bankban, akkor azt valahogyan át lehetne utalni"

– mondta Černák egykori embere, aki végül nem talált ismerőst, így ebből a tervezett bűntényből nem lett semmi.

A 90-es évekbeli szlovák maffiafőnök, Mikuláš Černák egykori sofőrje, Slavomír Surový a Specializált Büntetőbíróságon 2021. május 25-én (Fotó: Paraméter)

Surový többször részt vett a Sátor-féle bűnszervezet által tartott bulikon, ezáltal pedig ismerte a társaság több alakját, így Horváth Lehelt is. A vádlottal kapcsolatban viszont csak azt tudta felidézni, hogy egyszer eladott neki két Mercedest, amik közül egyik a sajátja volt, a másik pedig Mikuláš Černáké.

Reisz Andorral 2006 novemberében beszélt utoljára a breznói férfi.

"A pozsonyi Holiday Inn hotelből hívtak, majd átkapcsoltak Andornak. Azt mondta, van valami problémája, de jelentkezik, ha elintézte, és elmegyünk egy ebédre"

– emlékezett vissza Slavomír Surový. Dunaszerdahelyi barátjával azonban már soha nem találkozott.

(db)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program