Amit a Business Analyst munkakörről tudni érdemes

2022. május 20. - 17:26

Egy Business Analyst, avagy üzleti elemző szerepe szerteágazó, feladatait pedig nem is lehet néhány szóban meghatározni. Jelen cikkünkben mégis megpróbálunk közelebb kerülni a Business Analyst fogalmához, és közelebbről megnézni, mivel is foglalkozik egy ilyen szakember.

Amit a Business Analyst munkakörről tudni érdemes

A Business Analyst (BI) szerepe az agilis modell szerint

Az agilis modell az egyik legmodernebb és leginkább elismert megközelítés a BA feladatai vonatkozásában még akkor is, ha a Business Analyst szerepkörét kifejezetten nem ismeri el. Ebben a modellben a team egyik tagja foglalkozik az elvásárokkal, de a Product Owner kezében is összpontosulhat az igények felmérése.

A gyakorlat azt mutatja, hogy a Product Owner határozza meg a főbb irányvonalakat, amelyeket aztán a csapathoz dedikál, ahol a BA mélyebben elemzi és kidolgozza azokat. Akit mélyebben érdekel a téma, érdemes utánajárnia, melyek a Szinergia Kft. agilis képzés témakörei.

A Business Analyst feladatai a waterfall modell szemszögéből

A waterfall, vagyis vízesés megközelítés nevét a projekt vízesésszerű megvalósításáról kapta, mely alapján a projekt egyes szakaszait teljeskörűen befejezik, mielőtt egy következő fázisba belekezdenek. Eszerint a BI szerepe felbecsülhetetlen a projekt indítását megelőző időszakban, hiszen ekkor történik meg a megbízó irányából érkező elvárások elemzése és véglegesítése, a pontos projektterv kidolgozásának megalapozása. Ebben a fázisban független szakértőként, vagy a menedzsment csapat tagjaként is tevékenykedhet.

A megvalósító csapatnak ugyan a BA nem lesz része, annál inkább lesz azonban a projektvezető kulcsfontosságú segédje. A waterfall megközelítés szerint a projekt tervezési és megvalósítási szakaszában nincs szükség a Business Analyst munkájára.

Ezzel foglalkozik a Business Analyst a standard / iteratív megközelítés értelmében

Az előbbi modellhez hasonlóan a standard megközelítés szerint is a projekt előkészítés fázisában kap kiemelt szerepet a BA. Ugyanakkor itt ezt követően is fontos szereplő marad, és részt vesz a kivitelezésben és a megvalósításban is.

A BA támogatja a projektvezető munkáját, kapcsolatot tart az érintettekkel, valamint elemzi a menet közben fellépő változások hatását. Kijelenthető tehát, hogy míg a projektvezető feladata a módszertani megfelelőség biztosítása (költség- és időkeret kordában tartása, fizikai megfelelőség ellenőrzése), addig a Business Analyst a szakmai követelmények betartására fókuszál.

A standard megközelítés értelmében a BA szerepe a projekt lezárását követően sem ér véget, hiszen az üzleti eredmények és a hasznosulás eredményeinek elemzése az ő feladata lesz.

Láthatjuk, hogy a Business Analyst feladatai sokrétűek és igen fontosak a projekt szempontjából, bármely megközelítés szerint is vesszük sorra azokat. A BA minden projekt kulcsszereplője, ezért naprakész tudással és szerteágazó ismeretekkel kell rendelkeznie. Ez különböző képzéseken való rendszeres részvétellel biztosítható a legkönnyebben.

(PR-cikk)