Annyi mindent szeretnének még tenni a parlamenti képviselők, de alig maradt idejük segíteni az emberek helyzetén

2023. április 27. - 17:07 | Belföld

Rekordszámú javaslat érkezett a parlament májusi ülésére, amelyek többségét a képviselőknek nem lesz lehetőségük megvitatni. Éppen emiatt Boris Kollár, a parlament elnöke arra kérte a pártokat, hogy válasszanak ki két-három kulcsfontosságú tervezetet, és azt sugallta, a többi javaslatot egyelőre felejtsék el. Májust követően már csak júniusban lesz rendes ülésszak, aztán jön a nyári szünet, majd szeptemberben egy ünnepi záróülést tart a törvényhozás, és aztán pár héttel később meg új összetételű parlamentet választunk.

Annyi mindent szeretnének még tenni a parlamenti képviselők, de alig maradt idejük segíteni az emberek helyzetén
Boris Kollár jelet ad (TASR)

A házelnök szerint a beterjesztett 200 javaslat megvitatása egyszerűen irreális. A Nový Čas lap megkérdezte a parlamenti pártokat, mit gondolnak erről, és melyik tervezetüket szeretnék mindenképpen megtárgyalni még a választások előtt. Szeptemberig már csak néhány tucat munkanap van hátra, és utána a képviselőkre három hónapos szabadság vár.

Nézzük, hogyan fest a parlament menetrendje szeptember 30-ig:

1. Májusi ülés - A választások előtt még két ülésszak maradt hátra, az elsőre májusban kerül sor, amely jövő héten kezdődik és három héten keresztül - 12 napon át - tart. Ez a hivatalos parlamenti menetrend, de az még módosítható, meghosszabbítható, főleg, ha a képviselők minden beterjesztett javaslatukat meg akarják tárgyalni.

2. Júniusi ülés - A képviselőknek a nyári szabadságolás előtt a bizottsági ülésekkel együtt 18 munkanap áll rendelkezésükre, hogy elvarrják a szálakat.

3. Sor kerülhet még rendkívüli ülésekre is - Akár nyáron is próbálkozhatnak a képviselők rendkívüli ülés összehívásával, ahol esetleg még több törvényjavaslatot szeretnének keresztülvinni a választások előtt.

4. Nyári kampány – A politikusok a nyarat kampányolásra használhatják, lesz erre három hónapjuk. Ezalatt az időszak alatt szintén megkapják a "jól kiérdemelt" fizetésüket, amely idén több mint 800 euróval 6600 euróra nőtt.

5. Ünnepélyes ülés – A szlovák alkotmány napján, szeptember elsején a képviselők ünnepi ülésen vesznek részt.

6. A pártok a nyár folyamán megkapják az állami támogatásukat - A pénzügyminisztérium kifizeti azoknak a pártoknak a támogatást, amelyek a legutóbbi választásokon legalább 3 százalékot szereztek, illetve megkapják a parlamenti mandátumok után járó pénzt is, és minderre a nyári hónapokban kerül sor. (A feltételezések szerint ezért akarták a törvényhozók szeptemberre halasztani a választásokat, hogy ehhez a pénzhez még hozzá tudjanak férni.)

A 2020-as választások nyertese, az OĽaNO például 3,3 millió eurót kap, a Smer 2,5 milliót tehet zsebre, a Sme rodina kasszájába meg 1,2 millió kerül.

Az OĽaNO-s képviselők rekordereknek számítanak, ami a benyújtott javaslatok számát illeti, ami valahol érthető is, hiszen a párt ismert arcai - például a megbízott kormányfő, vagy a védelmi miniszter - hátat fordítottak Igor Matovičnak és egy új pártot hoztak létre, Demokraták néven. Szóval az egyszerű emberek javasolják többek között a sísisak kötelező viselésének bevezetését a sípályákon 18 éves kor alatt, de ennél is fontosabb számukra, hogy keresztülvigyék, hogy a választásokon részt vevő személyek 500 eurót kapjanak, illetve az, hogy eltöröljék a kiskorú gyermeket nevelő anyák és a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelemadóját.

Az SaS-nek egyáltalán nem tetszik az ötlet, hogy a javaslatok számát korlátozzák. Ők több mint tíz tervezetet tettek le az asztalra, és mindegyikhez ragaszkodnak is, mint például ahhoz, hogy módosítsák a feltételeit a főügyész vagy a különleges ügyész esetleges felmentésének.

Még a Sme rodinának is gondot okoz majd igazodni a Kollár által megszabott keretekbe. A kormánypárt elsősorban az Állami Lakásfejlesztési Alapról szóló törvényt módosítaná, illetve a rászorulók megsegítéséről szóló jogszabályt.

A legkisebb koalíciós párt, a Za ľudí valószínűleg eleget tud majd tenni Boris Kollár kérésének. Veronika Remišováék a parlament következő ülésén javaslatot terjesztenek elő a Btk. módosítására, amely megakadályozza a visszaélést a főügyész által gyakran használt és emiatt vitatott 363-as paragrafussal. A 363-as paragrafus lényegében arra ad lehetőséget a főügyésznek, hogy az előkészítő eljárás során megszüntessen egy jogerős ügyészi vagy rendőri határozatot, amennyiben törvénysértést fedez fel. A Za ľudí megfontolja a jövedelem és vagyon eredetének igazolásáról szóló törvénytervezet előterjesztését is.

Robert Fico pártja csak két javaslathoz ragaszkodik, amelyeket egy rendkívüli ülésen el akarja őket fogadni. Konkrétan az ártörvényt és az őstermelők hat hónapos illeték-elengedéséről szóló törvényt szeretnék módosítani.

A Smerből három éve kiszakadt Hlasnak három fontosabb javaslata van. Az első a kiskereskedelmi láncok árrésének korlátozásáról szól, a második az a tervezet, hogy 500 eurót biztosítsanak az anyagilag rászorulóknak, a harmadik indítvány pedig az őstermelőktől származó, és helyben árult élelmiszerek áfájának nullára csökkentését szorgalmazza.

Az Eduard Heger kormányfő által irányított Demokraták számára azok a kormányzati javaslatok lesznek a legfontosabbak, amelyek a rendszerszintű változtatásokat célozzák meg. Példa erre a helyreállítási tervhez kapcsolódó iskolareform, iletve a közszolgálati médium, az RTVS finanszírozása is.

(Nový Čas/para)