„Annyira nem hülye az ember, hogy ne lássa, így akarja megvenni a szavazatunkat” – néhány százan voltak Márki-Zay győri kampányrendezvényén

2022. március 30. - 12:17 | Külföld

Vasárnap parlamenti választást tartanak Magyarországon, amelyen mutatkozik esély arra, hogy az egyesült ellenzéki pártok megszorítsák, vagy akár le is győzze a már 12 éve kormányzó Fidesz-KDNP párost. A kampány az utolsó percig folyik, kedden Győrben járunk a hatpárti szövetség, az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltjének, Márki-Zay Péternek a kampányrendezvényén. Míg az ellenzék nyilvános gyűléseken igyekszik megszólítani választóit, a Fidesz jobbára csak meghívottaknak szóló, a sajtótól elzárt akciókat szervez, a mediális túlsúlyra és hirdetésekre épít. Orbán Viktor egy nappal Márki-Zay előtt járt Győrben, a rendezvényről azonban csak utólag tájékoztatták a nyilvánosságot.

„Annyira nem hülye az ember, hogy ne lássa, így akarja megvenni a szavazatunkat” – néhány százan voltak Márki-Zay győri kampányrendezvényén

Viszonylag kevesen várták Márki-Zay Pétert, az Egységben Magyarországért (Demokratikus Koalíció, Jobbik, Magyar Szocialista Párt, Momentum, Lehet Más a Politika és a Párbeszéd) pártszövetség miniszterelnök-jelöltjét Győr sétálóutcáján, de aki eljött, az az ellenzéki győzelemben bízott. A jelöltnek ez volt kedden a második rendezvénye, délelőtt kezdett Budapesten, fél háromra ért Győrbe, ahonnét Csornára indult, végül Szentgotthárdon zárta a napot. Rendezvényenként egy-másfél órát számolva is húzós program, de közben beutazta Nyugat-Magyarország felét.

Még Borkait is megválasztották

A győri rendezvény főszervezője Glázer Tímea volt, aki három éve az adriai szexbotrányába belebukott Borkai Zsolt ellenfele volt a győri polgármester-választáson. A választás – és a botrány – előtt még a toronymagas esélyesnek tartott Borkai ugyan szorosan megnyerte a versenyt, de végül lemondásra kényszerült. A pótválasztáson a győriek újra fideszes jelöltet, Dézsi Csaba Andrást választották meg. De, hát Győr nem olyan ellenzéki város, mint Szeged vagy Pécs.

Glázer ennek ellenére bízik az ellenzék sikerében. „Győrben két választókörzet van, az egyes körzet Győr kétharmad részét öleli fel, a déli részben pedig a város egy része mellett még 33 másik település is beletartozik – írta le a helyzetet Glázer, miközben a gyűlés kezdetét vártuk. –

Úgy gondoljuk, hogy az 1-es körzet nyerhető, a vidéki körzet nehezebb feladat.”

Orosz zászló, magyar zászló

A sétálóutcában, a Csónakos szobor mellett felállított kis színpad előtt néhány százan gyűltek össze. A résztevők életkora nagyon vegyes volt: a tinédzserektől egészen a láthatóan nyugdíjaskorú szimpatizánsokig terjedt. Egy huszonéves fiatalember magyar zászlóval tűnik ki a tömegből, aki első ránézésre inkább ellentüntetőnek látszik.

„Ha fideszes lennék, akkor orosz zászlóval kellett volna jönnöm – cáfolja Attila a látszatot.

– Orbán az elmúlt 12 évben teljesen az oroszok kezére játszotta az ország energiaellátását, és most ebből megpróbál kimenekülni. Teljesen egyértelmű, hogy Putyin irányítja.” Ő is hisz az ellenzék győzelmében. „Ha nem bíznék benne, nem lennék itt” - mondja.

Oroszok a külügyben

Közben elkezdődik a gyűlés, az első szónok hálátlan feladatát Kálmán Olga, korábbi újságíró, a DK politikusa vállalta. Rögtön friss hírrel indít.

„Az oroszok már nem is a spájzban vannak, hanem a külügyminisztériumban” – utal Kálmán arra a Direkt36 által publikált hírre,

hogy a külügyminisztérium szervereibe „évekig ki-be jártak” az orosz hekkerek, és velük az orosz titkosszolgálatok. Majd visszatérve eredeti szakmájához, a sajtószabadságot hiányolja, elsősorban az évi 130 milliárd forintból fenntartott közmédiában.

Orbán: Aki a baloldalra szavaz, a háborúra szavaz.

Márki-Zay előtt még az egyik győri képviselőjelöltjük, Jancsó Zita lép a színpadra. Kicsit trémás, szereplésének csúcspontja, amikor bejelenti, hogy Orbán annyira fél a győriektől, hogy az egy nappal korábbi kampánygyűlését sem hirdette meg, csak a meghívottak tudtak róla, ráadásul az önkormányzat egyik cégnek a zárt udvarában tartotta.

Azóta valóban kitett az eseményről néhány képet és egy videófelvételt Orbán az egyik közösségi oldalon, ezek alapján őt sem hallgatták többen, mint Márki-Zayt. Viszont a videóból megtudhatjuk, hogy azért nem szállít Magyarország fegyvert Ukrajnának, mert akár Magyarország területén is megtámadhatnák a szállítmányt az oroszok. És természetesen azt is, hogy

„aki a Fideszre szavaz, a békére szavaz. Aki a baloldalra szavaz, a háborúra szavaz.”

Orbán Viktor Győrben (Fotó: Facebook - Orbán Viktor)

Orbánról és kampányáról azonban az is sokat megtudhat, aki az ellenzék kampányát figyeli, Márki-Zay gyűlésének jelentős része ugyanis azzal telik, hogy cáfolja a miniszterelnök róla mondott szavait.

Márki-Zay: Szijjártó mondjon le

Az oroszok által meghekkelt külügyminisztérium ügyét azonban Márki-Zay sem hagyja ki: Szijjártó Péter külügyminiszter lemondását követeli miatta. Egyrészt azért, mert szerinte Szijjártó a magyar közvélemény és az ország szövetségesei előtt is eltitkolta az orosz titkosszolgálat támadását, másrészt viszont átvette Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől a „Barátságért” kitüntetést akkor – tavaly december 30-án –, amikor jól tudta, hogy az oroszok titkos információkat lopnak a minisztériumából.

Szergej Lavrov kitünteti Szijjártó Pétert (Fotó: Facebook - Szijjártó Péter)

A külügyminisztérium egyébként csak az ellenzék kampányfogásának tartja a lehallgatási botrányt.

Járványkezelés és a háború

A rövid „külügyminiszteri” kitérő után azonban a gyűlés nagy részében a Fidesz és a miniszterelnök által róla terjesztett állításait. A kormány járványkezelése mellett a fő téma az orosz-ukrán háború, valamint az Orbán-Putyin viszonya.

„Nem akarok magyar katonákat küldeni Ukrajnába, hiába állítja ezt rólam Orbán és a médiája” – jelenti ki Márki-Zay.

Szerinte Orbán akkor is hazudik, amikor azt mondja, hogy jelenleg nem folyik fegyverszállítás Ukrajnában Magyarországon keresztül. „A török Bayraktar katonai drónokat a magyar légtéren át viszik Ukrajnába, igaz nem közvetlenül” – állítja az ellenzéki jelölt. Úgy véli, hogy Orbán nem önállóan dönt, Putyin bábja, és nagyon súlyos következményekkel járna, ha még a következő négy évben is ő irányítaná az országot.

A végére jut néhány szóvicc is: szerinte az alkotmányt hamarosan módosítani kellene a jelenlegi kormánypártoknak is, mert „az apa férfi, az anya nő” meghatározást az „apa férfi, az infláció nő” kifejezésre kell cserélni, a száguldó árak miatt.

„Fej-fej mellett haladunk”

Márki-Zay egyébként optimistán várja a vasárnapot. Hogy ez csak az ellenzék kötelező, választások előtti „kincstári optimizmusa-e”, vagy van valós alapja, azt majd a választások eredménye mutatja meg.

„Fej-fej mellett haladunk, 50 százalék körül van mindkét szövetség, szerintem más nem fog bekerülni a parlamentbe, nagyon éles lesz a küzdelem, ennyit tudok most” – mondta a Paraméternek a rendezvény előtt Márki-Zay.

Nem tartja gondnak azt sem, hogy a legutolsó közvélemény-kutatások néhány százalékos előnyt jósolnak a Fidesznek. „Az elmúlt időszakban inkább az ellenzék erősödése látszik, bízom benne, hogy vasárnap mi leszünk többen” – válaszolja a felmérésekre vonatkozó kérdésre.

A Závecz Research legutolsó, kedden publikált, és a Telex által nyilvánosságra hozott felmérése szerint a Fidesz-KDNP listája 39 százalékponttal vezet a 36 százalékkal a második helyen álló ellenzéki összefogás előtt. A két kisebb, de még bizonyos eséllyel rendelkező párt, a Mi Hazánk és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a mérés szerint nem éri el az 5 százalékos parlamenti küszöböt, 3 illetve 2 százalékot jósol nekik a felmérés.

(Fotó: Paraméter.sk)

80 százalékkal zavarnák el Orbánt

Ugyan a Fidesznek lejt a pálya, ami már a kampányban is megmutatkozott, de Márki-Zay úgy véli, hogy ezt kompenzálni tudták. „A Fidesznek 25 ezer plakátja van, nekünk kétezer, és nem is kapunk többet, hiába fizetnénk ki – mondja a jelölt. –

Ha lenne szabad média, 80 százalékkal zavarnánk el hazánk ezeréves történelmének legkorruptabb kormányát.

Ennek ellenére az ellenzék összefogásának köszönhetően most 12 év után valódi esélyünk van leváltani Orbán Viktort és kormányát.”

Volt, aki az állását féltette

A rendezvényen részt vevők közül nem mindenki volt annyira optimista, mint Márki-Zay.

„Én reménykedem az ellenzéki győzelemben, a remény hal meg utoljára”

– válaszolta kérdésünkre még a gyűlés előtt a nyugdíjas Katalin, aki barátnőjével, Etelkával érkezett. Nem mindenki válaszol készségesen újságírói kérdésekre. Egy középkorú úr inkább visszautasítja a válaszadást, mint mondja egyetemi tanár, és félti az állását.

Ellenzék és ellenzék között dönt a vakcina

A Fidesz-szavazók valószínűleg elkerülték Márki-Zay rendezvényét, mert még a gyűlés befejezése után sem sikerült olyan járókelővel beszélni, aki a jelenlegi kormánypártokat támogatta volna. Azt azonban sikerült kideríteni, hogy az ellenzéki egység sem teljes.

„Én az ellenzéket támogatom, de nem Márki-Zay-t” – válaszolta kérdésünkre Niki,

aki nem a gyűlésre érkezett, az egyik utcai standon dolgozik. Orbán Viktort őt sem szereti, de az Egységben Magyarországért helyett inkább a Mi Hazánk mozgalmat támogatja. „Nem tetszik a vakcina erőltetése, amit rajtuk kívül szinte mindenki hirdet” – magyarázza választását Niki. Az sem zavarja, hogy a Mi Hazánk egyéb területen szinte a Fidesszel azonos állásponton van, beleértve az orosz-ukrán háború kérdését is.

A 13. havi nyugdíj sem minden

Vannak idősek, akiket a 13. havi nyugdíj kifizetése sem győzött meg arról, hogy Orbánt támogassák. „Ez szégyenletes húzás volt tőle, annyira nem hülye az ember, hogy ne lássa, így akarja megvenni a szavazatunkat. Szégyellje magát!” – üzeni Orbánnak Erzsébet. A férjével együtt elsősorban azt kifogásolja, hogy Orbán elüldözi a fiatalokat Magyarországról, ahelyett, hogy olyan körülményeket teremtene, hogy érdemes lenne hazajönni.

„Szétszakítja a családokat, kinek jó ez? A mi unokánk is inkább Bécsben marad” – panaszolják.

Sándor, az egyik szervező úgy látja, hogy a négy évvel korábbihoz képest sokat változott az emberek hozzáállása. „Én DK-s vagyok, az előválasztáson is Dobrev Klárát választottam, de most mindenben segítem Márki-Zayt, mert ő nyerte az előválasztást” – magyarázza. Szerinte sokan vannak ezzel így, és annak, hogy megvalósult – a csaknem teljes – ellenzéki egység, meglesz az eredménye.

Lajos P. János