Április elsejétől véglegesíthetik Hamran István megbízott országos rendőrfőkapitányt, aki nem kímélte a korábbi belügyminisztert sem

2022. március 21. - 18:18 | Belföld

Nyilvános meghallgatáson kérdezték a képviselők Hamran István alezredest, ideiglenes rendőrfőkapitányt, aki egyedüli jelöltként pályázik az országos rendőrfőkapitányi posztra. Roman Mikulec belügyminiszter várhatóan április elsejétől véglegesíti kinevezését. Az ellenzék nem volt kíváncsi Hamranra, de neki nem is hiányoztak.

Április elsejétől véglegesíthetik Hamran István megbízott országos rendőrfőkapitányt, aki nem kímélte a korábbi belügyminisztert sem
Roman Mikulec és Hamran István a parlamenti meghallgatás után (Fotó: Paraméter)

Nem hozott meglepetést a parlament védelmi bizottságának ülése, Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter hamarosan véglegesíti posztján Hamran Istvánt, aki eddig ideiglenesen megbízott országos rendőrfőkapitányként irányította a szlovák rendőrséget.

„Nem fogom tovább húzni az időt, úgy gondolom, hogy április 1-jével megtörténhet a végleges kinevezés” – jelentette ki Mikulec.

A bizottság a belügyminiszter egyetlen jelöltjeként hallgatta meg Hamrant, akit ő tavaly szeptemberben bízott meg ideiglenesen a poszt ellátásával. Elődje, Peter Kovařík augusztusban mondott le posztjáról, miután hatalmi jogkörrel való visszaéléssel gyanúsították meg.

Javítani a rendőrségbe vetett bizalmat

Hamran elsősorban a lakosságnak a rendőrségbe vetett bizalmát szeretné erősíteni. A rendőrfőkapitány a cseh rendőrség iránti bizalommal vetette össze a szlovák rendőrség eredményeit, amelyek szerinte siralmasak.

„Csehországban a lakosság közel 70 százaléka bízik a rendőrségben, a bizalmatlanok aránya 30 százalék alatt van, ezzel szemben Szlovákiában 30 százalékot sem éri el a bizalmi index, és a 50 százaléknál is magasabb a bizalmatlanok aránya” – magyarázta Hamran a bizottság előtt.

Szerinte elsősorban a korábbi, magukat lejárató főrendőrök okozzák a rendőrség iránti bizalmatlanságot, nem pedig a testület tényleges munkája.

Az ellenzék nem volt kíváncsi Hamranra

A nyilvános meghallgatáson csak egyetlen ellenzéki képviselő vett részt. Nem volt ott Denisa Saková (Hlas) korábbi belügyminiszter, a bizottság alelnöke sem, aki azzal vádolja a rendőrfőkapitányt, hogy csökkenteni akarja a testület létszámát és gyengíti a rendőrség regionális szerveit. „A járásokban és a kerületekben megürült szabad pozíciókat az országos főkapitányság közvetlen hatáskörébe rendelte” – jelentette ki Saková.

Az előző kormány második belügyminisztere azt is állítja, hogy Hamran eltávolítja azokat a rendőri vezetőket, akik nem értenek vele egyet.

A Hlas szerint Hamran nem alkalmas a rendőrfőkapitányi posztra.

Hamran: ez mutatja a politikai kultúra szintjét

Hamran röviden kommentálta az ellenzék „hiányzását”.

„Nekem nem hiányoztak. Ez rajtuk múlt, volt lehetőségük, nem tartom nagyon szerencsésnek, ha nem vesznek részt egy ilyen meghallgatáson. Valószínűleg csak akkor vesznek részt személyi meghallgatásokon, ha ők rendezhetik azt – mondta Hamran. – Ez mutatja a politikai kultúrájuk szintjét.”

Cáfolta Pellegrininek azt a kijelentését is, hogy állítólag Igor Matovič utasításait követi. „Aki ismer engem, tudja, hogy ez elképzelhetetlen, én a legrosszabb rémálmomban sem tudom elképzelni, hogy nekem Matovič vagy bármilyen más politikus diktálja, hogy hogyan lássam el a munkámat” – jelentette ki Hamran. – Ma sem Matovič, sem a kormányfő nem szól bele a rendőrfőkapitány munkájába, ami nagyon pozitív változás.”

Erkölcsi iránytű

Hamran üzent Sakovának is, aki szerint a rendőrfőkapitány erkölcsi iránytűje rossz irányba mutat. Állítja, hogy felkészült a volt belügyminiszter kérdéseire.

„Sajnálom, hogy nem jött el, de majd meghallgathatja a rendőr-főkapitányság sajtótájékoztatóján, hogy a volt politikus-kollégáinak és párttársainak merre mutatott az erkölcsi iránytűje, beleértve azokat is, akiket ők ültettek be az országos rendőr-főkapitányságra” - jelentette ki Hamran.

Elkészült a reform

A rendőrfőkapitány szerint gyakorlatilag már kész a rendőrség strukturális reformja is, az egyik változás, hogy a jelenlegi nyolc kerületi rendőrkapitányság helyett csak négy lesz. „Az ország méretét tekintve nagyon sok a nyolc kerületi kapitányság” – jelentette ki Hamran. Ezzel összefüggésben elmondta, hogy mintegy harmadával csökkenteni akarja a rendőri vezetők számát, ami lehetővé teszi majd, hogy javítsa a vezetői fizetéseket. Hamran cáfolta azokat a híreket is, amelyek szerint a tervezett reform a rendőrök létszámának csökkentésével járna.

„Jelenleg mintegy 21 ezer rendőr teljesít szolgálatot, az ideális állapothoz mintegy 800-900 hiányzik” – jelentette ki Hamran.

A pénzügyminisztérium Értéket a pénzért osztálya szerint ugyanis uniós összehasonlításban Szlovákiában lakosságarányosan több rendőr van, mint a nyugati tagállamokban. Most mintegy 400 rendőr jut Szlovákiában 100 ezer emberre, miközben az uniós átlag 350, de Hamran szerint ez az összehasonlítás sántít. Szlovákiában ugyanis sok olyan feladatot is a rendőrség lát el, amelyek az unió nyugati tagállamaiban az államigazgatás civil részlegének a feladatai közé tartoznak. Ilyen például a személyi okmányok – személyi igazolvány, útlevél – kiállítása vagy a gépjármű-nyilvántartás kezelése.

- lpj -