Atomfegyvereket hoznak az amerikaiak Szlovákiába? Aki emiatt hisztizik, annak gőze sincs a hadsereg működéséről

camera

1

Atomfegyvereket hoznak az amerikaiak Szlovákiába? Aki emiatt hisztizik, annak gőze sincs a hadsereg működéséről

Illusztráció (wikipédia) 

Megosztás

Amióta a főügyész kissé váratlanul kritizálni kezdte az elfogadásra váró szlovák-amerikai védelmi együttműködést, alig létezik olyan politikai formáció, amelyik ne foglalkozna ezzel a formálódó dokumentummal.

Maroš Žilinkáék összesen 35 észrevételt tettek a tervezett szerződéssel kapcsolatban, és a dokumentum egészét elutasítják. A főügyészség azt kifogásolja, hogy ez az anyag túllép azokon a megállapodási kereteken, amelyeket Szlovákia a NATO-ba való belépéskor elfogadott, kiegyensúlyozatlannak tartja a dokumentumot, továbbá meggyőződése, hogy ilyen paktum jóváhagyásával sérülne az ország szuverenitása.

A Sme lapnak nyilatkozó szakértők pontról pontra cáfolták azokat a kritikákat, amelyeket az ellenzék és az ebben a kérdésben hozzá csapódó főügyészség is megfogalmaz. Pavel Macko, nyugállományba vonult altábornagy szerint Žilinka védelmi együttműködéssel kapcsolatos néhány véleménye gonoszságról árulkodik, illetve arról, hogy egyáltalán nem ismeri a hadseregen belüli folyamatokat.

Az amerikaiak büntetlenül garázdálkodhatnak majd Szlovákiában?

A dokumentum bírálói szerint Szlovákia azzal veszt a szuverenitásából, hogy a büntetőjog érvényesítését az állam területén átengedi az amerikai félnek. Közben meg az az igazság, hogy egyes esetekben Szlovákia eljárást folytathatna le amerikai katonákkal szemben, kivételt az olyan vétségek, kihágások képezik, amelyekért három évnél hosszabb börtönbüntetés nem fenyeget. Ez a gyakorlatban úgy történik, hogy ha valami történne, az amerikai fél értesíti a szlovák hatóságokat, amelyik majd eldönti, hogy annak kivizsgálását átengedi-e a partnereinek vagy maga lát hozzá ehhez a feladathoz, vázolja a helyzetet Matej Spišák biztonságpolitikai szakértő. Macko ehhez azt fűzte hozzá, hogy a külföldön szolgáló katonákra általában éppen ilyen szabályok érvényesek, még a Görögországban vagy korábban Afganisztánban állomásozó szlovákiaiakra is.

Amerikai katonai bázis létesül az országban?

Erről egyáltalán nem esik szó a tárgyalt szerződéstervezetben. A dokumentum az amerikai katonák tíz évig tartó szlovákiai jelenlétéről tesz említést, és ettől a megállapodástól egy éves felmondási idő betartásával el lehet állni. Ezzel a kitétellel kapcsolatban 2019-ben azt nyilatkozta az akkori amerikai nagykövet, hogy nem terveznek támaszpontot létesíteni az ország területén, és katonákat sem küldenek Szlovákiába.

Mi lesz, ha atombombákat akarnak nálunk tárolni?

Az inkább Moszkva felé kacsingató Žilinka azt szeretné, hogy a szerződésbe írják bele egyértelműen az atom-, a vegyi- és a biológiai fegyverek tilalmát. Annak ellenére van ez így, hogy a valóságban a felsorolt fegyverekkel összefüggésben ezek a tilalmak már régen érvényben vannak. Ráadásul erre még a készülő dokumentum is utal.

Mely államok kötöttek hasonló szerződést?

Ilyen dokumentumot az amerikaiakkal már az EU 17 tagországa aláírt, és a NATO 29 tagállamából pedig 23-an. Beleértve Magyarországot és Lengyelországot is.

(Sme)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program