ÚJRA ITT AZ ATRAZIN: Megtiltották a vezetékes ivóvíz fogyasztását Patonyréten!

camera

1

ÚJRA ITT AZ ATRAZIN: Megtiltották a vezetékes ivóvíz fogyasztását Patonyréten!

A patonyréti vízállomás (Fotók: Paraméter) 

Megosztás

Március 11-én a dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal azonnali hatállyal megtiltotta a vezetékes ivóvíz fogyasztását a Kis-Duna partján fekvő Patonyrét (Dunaszerdahelyi járás) községében. 

A hivatali határozat szövege szerint a csapvíz azért nem alkalmas emberi fogyasztásra – beleértve a főzést és az ételkészítést is -, mert egy febuár 22-i, és egy március 10-i laborvizsgálat is egy atrazinszármazék jelenlétét mutatta ki a helyi ivóvízben.

Mint megtudtuk, az Európában már 2004 óta tiltott gyomirtószer koncentrációja 40 százalékkal lépte túl az egészségügyi minisztérium rendelete által meghatározott határértéket a patonyréti vezetékes vízben.

"Sajnos a szocializmusból örököltük ezt a problémát. Régebben sokszor úgy tüntették el ezeket a gyomirtószereket, hogy elásták őket a föld alá. A föld alól az ilyen anyagok idővel a talajvízbe kerülnek, és a talajvíz áramlása által a községek ivóvízellátását biztosító kutakat is beszennyezhetik"

– ismertette a Paraméterrel Michal Deraj, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljárója. Elmondása szerint sajnos nem kizárt, hogy a jövőben újabb helyeken bukkanhatnak fel ilyen szennyeződések a Csallóközben. Az ivóvíz minőségét rendszeresen vizsgálják az illetékes, és ahol hasonló probléma merül fel, azt szűrőberendezés telepítésével lehet orvosolni.

Michal Deraj járási elöljáró és Flaška Leonard patonyréti polgármester a falu kútjánál.

A Csallóközben nem ez az első eset, hogy az atrazin gondot okoz az ivóvízellátásban. 2017 decemberében ugyanez az anyag kontaminálta Baka, Dercsika és Csallóköznádasd ivóvízforrását, majd a hivatalok néhány nappal később a közeli Lúcson, Egyházgellében és Sárosfán is megtiltották a vezetékes víz fogyasztását. Egy hónappal később Nagypakán is hasonló probléma merült fel. Ezeken a helyeken a víz a megengedett atrazin-érték három-ötszörösért tartalmazta – tehát a szennyeződés sokkal súlyosabb volt, mint most Patonyréten.

Az említett falvakban az ivóvíz csak azután vált fogyaszthatóvá, hogy a kutakat szűrőberendezéssel látták el, és a hálózatot átöblítették. A szűrő beszerzése, és az ahhoz kötődő munkálatok helyszíntől függően három-hat hetet vettek igénybe. Ez idő alatt a települések tartálykocsikkal, illetve csomagolt vízzel voltak kénytelenek megoldani a lakosok ivóvízellátását. Az érintett községekben a háztartások többsége saját kútból szerzett vizet használt, és a vízművek, valamint a hivatalok akkoriban nem ajánlották a kúti víz fogyasztását abban az esetben, ha minőségük elzőleg nem volt kivizsgálva.

Arra nem sikerült rájönni, hogy mi okozta a magas atrazinszintet, és hogy pontosan honnan “szabadult ki” ez az anyag a talajvízbe. Annyi viszont kiderült, hogy az anyag fokozott jelenlétét a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet rendszere már 2009-ben jelezte a Csallóköz területén.

Községháza – Patonyrét

Rögtön értesítették a lakosságot

Ahogy azt Patonyrét polgármesterétől, Flaška Leonardtól megtudtuk, az önkormányzat által üzemeltetett hálózat vízminőségét havonta ellenőrzik. A falu vezetője már a február végi laborvizsgálat után tájékoztatta a lakosságot a helyzetről. Ez már csak azért is fontos részlet, mert három évvel ezelőtt a vízművek bírságot kapott azért, mert a lakosságot csak egy hét késéssel értesítették az atrazinos problémáról.

“270 lakosunkból kb. 188 használja a vezetékes vizet, ami jelenleg csak tisztálkodásra, takarításra, mosásra alkalmas”

– nyilatkozta kérdésünkre Flaška Leonard. A patonyréti háztartások 70 százaléka egyébként rá van kötve a helyi szennyvízcsatornára, és a faluban szennyvíztisztító állomás is működik. Emellett a vízhálózat a közelmúltban került felújításra, a vezetékek több mint fele teljesen új.

A kialakult helyzetet azzal lehet megoldani, hogy szűrőberendezést telepítenek a falut ellátó kútra. Ennek költsége több tízezer euróra rúghat, és a helyzetet nehezíti, hogy a pici település forrásai igen szűkösek.

Flaška Leonard

“Minden lehetséges fórumon elindultam, már az első eredmény után intenzív tárgyalásokat folytatok. Anyagi lehetőségeink korlátozottak, így felvettem a kapcsolatot a környezetvédelmi minisztériummal, a megyével, és a vízművekkel is”

– mondta lapunknak a polgármester. Flaška Leonard szerint hatékony megoldás lehetne az is, ha az önkormányzat tulajdonában lévő vízhálózat üzemeltetését átvennék a nyitrai vízművek – a társaság ugyanis biztosan könnyebben találna forrást a beruházásra, és ez felgyorsíthatná a kivitelezést is. Ebben a pillanatban nem lehet pontosan megmondani, mikor oldódik meg a probléma, de a szűrő beszerzése és beszerelése remélhetőleg csak pár hetet vesz majd igénybe.

Az első ellátmány, amit szétosztanak a lakosok között

Patonyréten már felállt egy helyi válságstáb, amely jelenleg a helyi élelmiszerbolttal együttműködve dolgozik a lakosok ivóvízellátásán. Sorra érkeznek a segítőkész felajánlások, és már a mai nap folyamán palackozott vizet fognak osztani a lakosoknak. Később az ellátást a dunaszerdahelyi vízművek tartálykocsija is segítheti.

(db)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program