Mekkora hitel érhető el autóvásárláshoz?

Hirdetés

2023. december 28. - 15:19

Megosztás

Az autólízing napjainkban az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy a lehető legrövidebb idő alatt meg tudjuk vásárolni álmaink autóját. Ez egy kifejezetten rugalmas konstrukció, ami széles körben elérhető, de érdemes odafigyelni az egyes feltételekre. Például arra is, hogy mégis mekkora összeg érhető el ezzel a módszerrel.

A legnagyobb kérdés: mekkora önerőre van szükség?

A Lizingo.hu oldalán található autólízing kalkulátor nagy segítséget tud jelenteni az elinduláshoz, hogy mégis pontosan mekkora törlesztőrészletre kell számítani a futamidő során.

Azonban több tényezőt is figyelembe kell venni az igénylés előtt. Az egyik ilyen például az önerő, aminek a mértéke minimum 20%. Ez azt jelenti, hogy az autó teljes vételárának a 80%-át tudja a bank meghitelezni. Ez a mérték akkor érhető el, ha az autó nem számít nagy értékvesztésűnek, az ügyfél hitelképessége stabil, valamint az Eurotax-érték is eléri a vételárat.

Az autó értékvesztése azt mutatja meg, hogy az újkori árához képest az idő előrehaladtával mekkorát fog veszíteni az értékéből. Minél nagyobb az újkori érték és az autó minél inkább a luxus kategóriába tartozik, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a nagy értékvesztésű járművek közé fog tartozni.

Ez azért fontos, mert az ügyfél és a bank érdeke is az, hogy az autó a futamidő minden pontján többet érjen, mint amennyi a rajta lévő tartozás. Ha bármi probléma történik, akkor gond nélkül le lehet zárni a lízinget, valamint az ügyfél is vissza fog kapni valamennyi pénzt.

Az Eurotax-katalógust a bankok, biztosítók használják, amivel a használt autók forgalmi értékét határozzák meg. Fontos, hogy a bank a megadott vételár és az Eurotax-katalógus-érték közül mindig azt veszi alapul, amelyik az alacsonyabb, és ennek a 80%-a lesz majd a legnagyobb adható lízingösszeg.

Az önerő mértéke változhat

A 20% önerőhöz olyan autót kell keresni, ami a kevéssé kockázatos típusok közé tartozik. Ilyen például egy Ford Focus, egy Opel Astra vagy egy Suzuki. Ezek tipikusan olyan modellek, amelyen nagyon keresettek, jól tartják az értéküket és könnyű őket eladni.

A 30% önerő kategóriájába tartozik általában az Audi A6, A7, A8, a Mercedes S vagy E osztály, az 5-ös és 7-es BMW, valamint a kabriók és terepjárók is. Ezek a típusok 5 éves korukra általában már az új áruk töredékét fogják csak érni.

A 40-50% önerős kategóriába tartoznak az igazi luxusautók: Maserati, Bugatti, Ferrari, 6000 köbcentis A8-as Audi vagy éppen egy M50-es BMW.

A szükséges önerő azonban az ügyfél hitelképességétől is függ. Például egy régebb óta működő, stabil hitelképességű cég akár egy kockázatosabb típusnak is megkaphatja a 80%-át.

A hitelképességről se feledkezzünk meg

A sikeres hitelbírálathoz tehát az önerő mellett figyelembe kell venni az ügyfél hitelképességét is. Magánszemélyek esetén folyamatos jövedelemre van szükség, amit a munkáltató vagy a NAV igazol, továbbá a hiteltörlesztők összege nem érheti el az igazolt havi jövedelem felét.

Vállalkozások is élhetnek az autólízing lehetőségével. Itt az az ideális, ha az egy év alatt fizetendő törlesztők összege kevesebb, mint az előző év mérlegében szereplő adózott eredmény. De ez sem egy kőbe vésett szabály.

Minden ügyletet egy hitelbíráló vizsgál meg és az ügylet összes körülménye alapján ítéli meg a hitelképességet és az adható legnagyobb hitelösszeget is. Reális finanszírozási igény esetében általában pontosan azt hagyják jóvá, amit az ügyfél megigényelt.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program