Az 53. Jókai Napok - második nap

2016. június 16. - 13:55 | Kultúra

A hirtelen jött felhőszakadás sem törte meg a fesztiváli hangulatot. Maratoni nap, hiszen a négy versenyműsor mellett a tegnapi előadás szakmai értékelésére is sor került, s az utolsó előadás után a Fesztiválklubban még egy  improvizációs est várta az érdeklődőket.  

Az 53. Jókai Napok - második nap
Fotó: Kádek Péter

A mai nap eseményei:

Délelőtt a Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat mutatta be a Három szegény szabólegény című mesejátékát, Bodon Andrea rendezésében. A rendezőtől korábban már láthattunk kiforrottabb, átgondoltabb előadást is, a mai mesejáték nem hozta lázba a közönséget, a pedagógiai szempontok megoldása, mely diákszínjátszó csoportok esetében gyakran választási helyzet elé állítja a rendezőket, háttérbe szorította a szakmai kérdéseket.

A délután a MEG+ a culpa (Marianum Egyházi Gimnázium, Komárom) színjátszó együttes tegnap este bemutatott ... -- -- --...(Save Our Souls) közhelyes moralizálás egy felállásban című előadásának értékelésére került sor. Konfliktus helyzet ugyan nem alakult ki, de szakmai értékek és vélemények ütköztek: volt, akinek maradéktalanul tetszett az előadás, s volt olyan is, akinek kevésbé. Konszenzus a zsűri tagjai között sem alakult ki, annyi mégis, hogy olyan színházi kísérletnek lehettünk tanúi, melynek bátorsága, útkereső szándéka színházi közegünkben nem igazán jellemző.

A délutáni műsorfolyam a VISZTA, (Ipari Szakközépiskola, Komárom) Bevégezetlen ragozás című előadásával kezdődött, Angyal Gábor rendezésében. Az Örkény István szövegeiből Kiss Péntek József által szerkesztett szöveg a filmes és színházi formanyelv ütköztetésével kísérletezik. S bár Örkény egypercesei színpadi jelzésrendszerben is jól működnek, ezt a „meccset” a film nyerte.

Koraeste lépett színpadra a GIKSZER Diákszínpad, Rozsnyó, a GIKSZER Ep. 5, A falu c. komédiájával. A történet egy gömöri faluban játszódik, ahová, míg mindenki a falunapra készülődik, betoppan egy idegen. Egressy Zoltán Portugálját, s Gogol Revizorját idéző történet kissé banalizálja a provincalizmusra és agyhalálra ítélt közösség agóniáját. A keretként szolgáló sorozat-narráció azonban azt sejteti, az alkotókat nem a társadalomkritika és az önreflexió szándéka vezérelte, hanem csak egy önfeledt paródiába sűrítették tapasztalataikat.

Az esti előadás jelentős vállalkozás, különösen annak tükrében, hogy a kassai Thália Színház a közelmúltban mutatta be Moliére Mizantrópját. A GIMISZ Diákszínpad Mizantrópja azonban merőben más, mint a kőszínházé, hiszen tinédzserek vallanak az emberiség legkegyetlenebb dolgairól, az árulásról és a gyűlöletről. Ölvecky András, rendező, teljesen lecsupaszította az embergyűlölő történetét. Eszköztelen, puritán, rideg világában az emberi viszonyok széthullása talán még kegyetlenebbül hat, mint amikor stiláris megoldásokat hívunk segítségül.

A holnapi szakmai értékelésen lesz mit megvitatni, hiszen a látott előadások teljesen különböző színházi felfogásból indultak ki, s a megvalósításban is teljesen eltérő utat választottak.

Varga Emese

Címkék: jókai napok