Az államfő megvétózott két felsőoktatási törvényt is

Megosztás

Andrej Kiska államfő visszaküldött a parlamentnek két felsőoktatásról szóló törvényjavaslatot.

Azért döntött a felsőoktatás minőségének a biztosításáról szóló törvénynek és a főiskolákról szóló módosításnak a visszaadása mellett, mert szerinte nem garantálják a felsőoktatás minőségének a javulását, és komoly kétségeket ébresztenek afelől, hogy a helyzetet nem fogják – épp ellenkezőleg – rontani. Erről Martin Lipták tájékoztatta a TASR-t a Köztársasági Elnöki Hivatalból.

Az államfő a felsőoktatás minőségének a biztosításáról szóló törvényt teljes egészében visszaadta, a főiskolákról szóló törvénynek pedig azokat a részeit nem fogadta el, amelyek a felsőoktatás minőségével és a Szlovák Tudományos Akadémiával (SAV) függöttek össze. Az államfő szerint a törvényekből hiányzik a tényleges garancia a minőség javulására, illetve az objektivitás a felsőoktatási intézmények minőségének a megítélésével kapcsolatban.

„A bíróságokkal kapcsolatos tapasztalatok azt mutatják, hogy ha hiányoznak a szabályok, a megfelelő kritériumok és a motiváció, amely a kívánt viselkedést elősegítené, akkor az önirányítás megerősítése még nem jelent garanciát sem a minőség javulására, sem a minőségre való belső nyomás emelkedésére” – indokolta döntését az államfő.

A minőségről szóló törvény annyiban erősíti az önirányítást, hogy az Akkreditációs Bizottságot, melyet a kormány nevez ki, egy Akkreditációs Ügynökség váltaná fel, melynek vezetőségét a felsőoktatási intézmények, a diákok és a munkáltatók képviselői alkotnák. Az államfő szerint az Akkreditációs Ügynökség tagjainak kiválasztása, illetve hogy a szavazás során a kilenc tagból legalább heten egyet kell, hogy értsenek, inkább az átlagosság fenntartását erősíti, mintsem a főiskolákon és egyetemeken folyó kutatás és oktatás minőségének a javítására gyakorolna nyomást.

Kiska szerint mindkét törvényjavaslat jogi és tárgyi hiányosságokkal van tele. Ezek helyenként érthetetlenek, máshol ellentmondásosak, így kétséges, hogy működnének a gyakorlatban.

Kiska továbbá a Szlovák Tudományos Akadémiára, illetve a közbeszerzésre vonatkozó részek kihagyását javasolta a képviselőknek. Szerinte az elfogadott törvény csak káoszt és jogi bizonytalanságot szül az akadémiával kapcsolatban.

„A törvényhozói folyamathoz való formalista hozzáállás következményei azok a jogi normák, amelyek érthetetlenek, zavarosak, nem a célközönség valós szükségleteire reagálnak, és nem is a keletkezett problémák okaira. Ezek további módosításokat hívnak elő, átláthatatlanná teszik a törvényeket, illetve tovább táplálják az állam és a jog iránti bizalmatlanságot” – jegyezte meg Kiska.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program