Az állami MH Manažment idén már egy másik ügyvédi irodát is milliókkal tömött ki

camera

1

Az állami MH Manažment idén már egy másik ügyvédi irodát is milliókkal tömött ki

Peter Žiga (Smer) gazdasági miniszter nemrég leváltotta az állami cég teljes felügyelő bizottságát (Fotó: TASR) 

Megosztás

Nem Radomír Bžán ügyvédi irodája az egyetlen, amely brutálisan magas ügyvédi tiszteletdíjra tart igényt. Idén az MH Manažment egy másik ügyben már kiperkált 7,9 milliót a Dvorecký & Partneri irodának.

Az állam egy ciprusi bejegyzésű offshore-céggel, a Sonmazi Investtel folytatott pert. Ebben a cégben volt érdekelt korábban Pavol Pavlis, a Smer egykori gazdasági minisztere, valamint Andrej Babiš, a leggazdagabb szlovák, aki a cseh politikában vállal szerepet. A 7,9 milliós összegre Grendel Gábor, a Nova képviselője mutatott rá a parlamentben.

A Bžán-féle iroda Szlovákiát nemzetközi döntőbíróság előtt képviselte Bécsben, majd a győztes per után, melynek köszönhetően visszakerült állami hatáskörbe a bősi vízi erőmű, körülbelül 70-80 millió eurós összeget követelt, amit lealkudtak 17,6 millióra, de még ez is jóval magasabb a hagyományos ügyvédi tiszteletdíjtól. Eredetileg ugyanis a perelt összeg, 700 millió euró 11%-át akarták, ami lement végül így 2,5%-ra.

A Dvorecký iroda ennél sokkal egyszerűbb perben képviselte az államot a Pozsonyi Kerületi Bíróság és a Legfelsőbb Bíróság előtt, amit ráadásul a bíróságok korábban már el is utasítottak. Akkor keürlt vissza a játékba, amikor Dobroslav Trnka főügyész annak idején beavatkozott, a Smer MH Manažment-ben ülő jelöltjei pedig kifizettek a cégnek 7,9 milliót. Ez az összeg a jóval kisebb értékű, 60 millió eurós pernek a 12%-a.

Ez az ügy 2002-ig nyúlik vissza. A Nemzeti Vagyonalap akkor döntött a Szlovák hajózás és kikötők elnevezésű vállalat eladásáról. A pályázatra jelentkezett a Smer akkori képviselője, Pavol Pavlis és Andrej Babiš által tulajdonolt Port Service.

Miután a vagyonalap kizárta a céget a versenyből, pereltek, és ennek összege fokozatosan nőtt 60 millió euróra. 2008-ban úgy tűnt, a Legfelsőbb Bíróság döntésével véget ér az ügy az állam javára, de Dobroslav Trnka akkori főügyész önként benyújtott egy rendkívüli fellebbezést – máig nem tisztázott, miért. A per így folytatódott.

Pavlis már gazdasági miniszterként a 2014-es és 2015-ös évben összetűzésbe került a sajtóval emiatt, mert összeférhetetlennek tartották, hogy a gazdasági minisztérium élén áll, miközben köze van a perelő céghez.

2015-ben került a per ismét a kerületi bíróságra, 2016 decemberére azonban már a Legfelsőbb Bíróság is meghozta a végleges dönbtést. Ekkor már egy ciprusi társaság birtokolta a követelést. Ez utóbbi folyamatnál képviselte az államot mindössze a Dvorecký iroda.

Az összeg kifizetését megerősítette az MH Manažment is a Denník N-nek.

Érdekesség még a ciprusi Sonmazi Invest kapcsán az, hogy a SME közlése szerint 66%-ban egy Svájcban élő vállalkozó, Emil Šišák birtokolja, aki a lap szerint csendestárs volt a Glance House projektnél. És itt bezárul a kör, abban ugyanis ugyancsak Dobroslav Trnka kétes levelének köszönhetően fajultak el a dolgok az ingatlantulajdonosok és az építtető között.

(Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program