Az amerikai alelnök szerint megbocsáthatatlan a rohingják üldöztetése

2018. november 14. - 11:29 | Külföld

Megbocsáthatatlan a mianmari rohingja kisebbséget ért erőszak és üldöztetés, amelynek következtében hétszázezer ember menekült a szomszédos Bangladesbe - jelentette ki Mike Pence amerikai alelnök szerdán a Szingapúrban zajló ázsiai-csendes-óceáni csúcstalálkozó helyszínén Aung Szan Szú Kji mianmari vezetővel folytatott különtárgyaláson.

Az amerikai alelnök szerint megbocsáthatatlan a rohingják üldöztetése
Fotó: TASR/AP

A megbeszélést követően újságíróknak tartott rövid tájékoztatón Pence kifejtette: az Egyesült Államok már nagyon várja, hogy előrelépjenek azoknak az embereknek a felelősségre vonásában, akik a rohingják elleni atrocitásokat elkövették.

Aung Szan Szú Kji azt felelte, hogy jó volt véleményt cserélni az amerikai alelnökkel, de " a saját országunkat jobban ismerjük, mint bármely más ország, és biztos, hogy Ön is úgy gondolja, hogy jobban ismeri a saját háza táját, mint bárki más. Ezért jobb helyzetben vagyunk, hogy elmagyarázhassuk, mi is történik."

Banglades csaknem egymillió rohingja muszlimot fogadott be a szomszédos - buddhista többségű - Mianmar Arakán államából, miután 2017-ben a mianmari hadsereg tisztogató akcióba kezdett, azt követően, hogy rohingja fegyveresek mianmari biztonsági állások ellen intéztek összehangolt támadást. A hadsereg műveletét az ENSZ és jogvédő csoportok etnikai tisztogatásnak minősítették.

Pence szólt arról is, szeretné, ha Mianmarban a sajtó szabad és demokratikus lenne, továbbá arról, hogy amerikaiak milliói számára igen aggasztó a tavaly őrizetbe vett két újságíró ügye. Az amerikai alelnök nem említette a két, a Reuters hírügynökség tavaly decemberben a mianmari Rangunban őrizetbe vett újságírójának, Va Lon és Kjav Szo Oo nevét. Őket idén szeptemberben államtitkok megszerzésének vádjával ítélték el 7-7 év börtönbüntetésre és kényszermunkára.

A bangladesi hatóságok szerdán bejelentették, hogy készek visszaküldeni 2200 rohingját Mianmarba, ahonnan tavaly elmenekültek. Abul Kalam, a rohingják visszatelepítéséért felelős bangladesi kormánybiztos azt mondta, hogy csütörtökön 30 rohingja családot szállítanak a Banglades déli részén található Cox's Bazaar-i menekülttábor közelében lévő Gundrum határátkelőhöz. Hozzátette, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) felügyeli a repatriálási folyamatot. A világszervezet közvetítésével Mianmar és Banglades között létrejött egyezség értelmében a visszatelepülésnek teljesen önkéntesnek kell lennie.

Külföldi vezetők a héten a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) szingapúri csúcstalálkozóján bírálták Aung Szan Szú Kji mianmari vezetőt az etnikai válság kezelésének módja miatt, amely a rohingják menekülését eredményezte.

(MTI)

Címkék: rohingja, Mike Pence