„Az antiszemitizmus nem veszett ki az emberekből” – az első szlovákiai zsidótranszport 80. évfordulójára emlékezett Heger és Čaputová

camera

1

„Az antiszemitizmus nem veszett ki az emberekből” – az első szlovákiai zsidótranszport 80. évfordulójára emlékezett Heger és Čaputová

Zuzana Čaputová (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az első zsidótranszport elindításának 80. évfordulója emlékeztet bennünket a béke, a demokrácia és az emberi jogok megőrzésének kötelezettségére – nyilatkozta Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök.

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1942. március 25-én, 20 óra 20 perckor indult el az első, zsidókat szállító vonat Auschwitzba a poprádi vasútállomásról. Összesen 999 fiatal nőt és lányt zsúfoltak be az eredetileg marhaszállításra használt vagonokba, a szerelvény pedig másnap délelőtt érkezett meg a haláltáborba. Ezzel elkezdődött a zsidók deportálása, 1942. október 20-ig pedig összesen 57 szerelvénnyel 57 752 zsidót szállítottak a náci koncentrációs táborokba. Közülük csak néhány százan élték túl a megpróbáltatásokat.

Heger szerint az első szlovákiai zsidótranszport elindításával elkezdődött egy embercsoport szisztematikus kiirtása, csak azért, mert más vallásúak voltak.

„Azzal, hogy ma háború dúl a közvetlen szomszédunknál, ez a szomorú évforduló sokkal hangosabban emlékeztet bennünket arra, mennyire fontos a fasizmus, az idegengyűlölet, a rasszizmus és a kollektív bűnösség elveinek elutasítása” – mondta a miniszterelnök.

Hozzátette, hogy 2021 szeptemberében a kormány bocsánatot kért a háborús zsidókódexért, amely korlátozta az emberi és vallási jogokat, és végső soron előrevetítette a zsidók haláltáborokba deportálását.

Zuzana Čaputová köztársasági elnök pénteken a poprádi vasútállomásnál emlékezett meg a tragikus évfordulóról. Rámutatott, hogy az antiszemitizmus nem veszett ki az emberekből, sőt, az elmúlt években egyre nagyobb méreteket ölt.

Szerinte a nyilvánosság ma jobban el tudja képzelni a 80 évvel ezelőtti eseményeket, ugyanis Szlovákia határain túl háború dúl. „Amikor az elődeink szemtől szembe találták magukat a rosszal, feltették a kérdést, hogy csak tétlenül nézzék-e, vagy szembeszálljanak vele. Szerencsére mi ma sokkal kevesebbet kockáztatunk azzal, hogy kifejezzünk erkölcsi támogatásunkat. Azonban a hangunknak és a helyes cselekvésre való hajlandóságunknak annál erősebbnek kell lennie” – tette hozzá.

Megjegyezte: a holokauszt áldozatait tisztelni fogja a társadalom, még akkor is, ha a mindennapi helyzetekben is emlékezni fognak a holokausztot megelőző szavakra és eseményekre.

Pénteken az évforduló alkalmából a parlament elfogadta a nyilatkozatot, amelyben elítéli a történteket, sajnálatát fejezi ki és bocsánatot kér a zsidó közösségtől az akkori államhatalom tetteiért.

Az elfogadott nyilatkozat szerint a parlament "különösen elítélendőnek tartja a zsidó származású állampolgárok erőszakos deportálását az akkori Szlovák Köztársaság területéről. Hangsúlyozza továbbá, hogy elfogadhatatlan minden olyan jogszabály, amely diszkriminációt vagy az emberi és polgári jogok megsértését eredményezi.

Peter Kremský (OĽaNO) képviselő a pénteki sajtótájékoztatóján rámutatott: manapság különösen fontos hangsúlyozni mindenfajta totalitarizmus és diszkrimináció elutasításának fontosságát, valamint tiltakozni azoknak a lakosoknak a legyilkolása ellen, akik valamilyen módon különböznek, eltérő a véleményük, és ezért nem felelnek meg a totalitárius rezsimeknek. Peter Pollák (OĽaNO) szerint fontos, hogy a diktatúrák "szörnytetteiről" beszéljenek az iskolákban, így is hozzájárulva annak megakadályozásához, hogy a történelem megismétlődhessen.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program