Az biztos, hogy Lajčák pozíciója veszélyben. Az még nem, hogy Fico a helyére furakodik

2018. november 23. - 13:36 | Belföld

Miroslav Lajčák ismét megerősítette, lemond a külügyminiszteri tisztségéről, ha Szlovákia negatívan viszonyul az ENSZ migrációs egyezményéhez. Hogy a külügyi pozíciótól való megválásának pontosan mi lenne a menetrendje, az több mindentől függ, de legfőképpen a Smer politikusaitól. Ennek az egésznek az a fő pikantériája, hogy ha Lajčák veszi kalapját, akár még Robert Fico is ácsingózhat a diplomácia vezetői tisztségére. A Híd is megszólalt, sokatmondóan szűkszavúan reagált.

Az biztos, hogy Lajčák pozíciója veszélyben. Az még nem, hogy Fico a helyére furakodik
Fotó: TASR

Állítólag a Smer pártban már néhány hete arról beszélnek, ha Miroslav Lajčák otthagyja a külügyminiszteri pozícióját, akkor helyette Robert Fico pártelnök venné át a diplomácia irányítását. Denník N-nek ezt a híresztelést néhány, magát megnevezni nem kívánó forrás is megerősítette, ami már akkor terjedni kezdett, amikor ez még csak azzal összefüggésben merülhetett fel, hogy a mostani külügyért a legerősebb kormánypárt háza tájékán az államfői tisztségben látták volna szívesen. Aztán azóta sokat változott a helyzet, hiszen felerősödött az ENSZ migrációs egyezménye kapcsán kipattant konfliktus, és így más megvilágításba helyeződik ez az egész helycserés manőver.

Mint ismeretes, Miroslav Lajčák a hét elején Federica Mogherinivel, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével találkozott, és ezen az eseményen a szlovák külügyminiszter az irányítása alatt még tavaly kidolgozott ENSZ-megállapodással kapcsolatban megjegyezte, a populisták, a xenofóbok és a nacionalisták visszaélnek a témával. Aztán jött Andrej Danko házelnök, aki szerint elfogadhatatlan a migrációs egyezmény, ezért a nemzetiek azt szeretnék elérni, hogy a kormányt "fizikailag" senki ne képviselje az ezzel a kérdéssel foglalkozó, Marokkóba decemberre összehívott nemzetközi értekezleten. Az SNS vezetője ekkor azt mondta, a pártja olyan javaslatot terjeszt a parlament elé, ami felszólítja a törvényhozást, hogy utasítsa el a nemzetközi dokumentumot.

„Mióta miniszter vagyok, a demokratikus, európai szemléletet szorgalmazom, és azt, hogy Szlovákia része legyen a megoldásoknak. Ha azonban a képviselők többsége úgy dönt, hogy el akarja szigetelni Szlovákiát, a problémák részese akar lenni, a megoldásokat pedig másokra hagyni, én nem szorgalmazhatom tovább ezt a politikát” – véli viszont így a külügyminiszter, aki belengette a lemondásának lehetőségét is. A külügyminiszter szerint a bírálóknak valójában nem is a megállapodással van gondjuk. „Itt nem erről a dokumentumról, hanem csak a pártpreferenciákról van szó, mindenki csak a mi kis szűklátókörű politikánkkal foglalkozik” – így Lajčák, aki Dankóval ellentétben úgy véli, Szlovákiának részt kellene vennie a marrákesi konferencián, hogy elmagyarázza, hogyan értelmezi a migrációról szóló globális ENSZ-megállapodást. Ezt a diplomácia vezetője még azon a parlamenti szakbizottsági ülésen fejtette ki szerdán, ahol aztán a képviselők leszavazták a lajčáki hozzáállást és megszavazták azt a határozattervezetet, amivel a törvényhozás is foglalkozni fog.

Pénteken Lajčák az egyik kereskedelmi rádiónak ismét elmondta, lemond, ha Szlovákia negatívan viszonyul az ENSZ migrációs egyezményéhez. Hogy ez pontosan mit jelent, még nem tudni. Az világos, hogy miután a parlament külügyi bizottsága szerdán megszavazta azt az előterjesztést, ami beintett az egyezménynek, ezt követően az a törvényhozás plenáris ülése elé kerül, ahol arról majd az összes honatya szavaz.

Hogy ez pontosan mikor lesz, legkésőbb jövő kedden derül ki. Akkor kezdődik ugyanis a parlament novemberi ülésszaka, és aznap határoznak véglegesen arról, melyik programpont mikor kerüljön napirendre. Ha a képviselők esetleg megszavaznák ezt a Lajčák- és paktum ellenes határozatot, még mindig nem kell, hogy a külügyminiszter lemondjon, mivel ez a dokumentum a kormány felé csupán ajánlást fogalmaz meg, de a végrehajtó hatalom akár másként is dönthet. Lajčák pénteki nyilatkozatának összegzése az, hogy a törvényhozás a migrációs egyezménnyel kapcsolatos határozatról úgy szavaz majd, mintha az az ellene megfogalmazott bizalmatlansági indítvány lenne. "Sok itt a "ha", sok függ attól is, hogy a kormány miként viszonyul a kérdéshez, mit tesz majd a Smer, amelyik párt a tisztségbe jelölt engem" - vélekedik erről az egészről Miroslav Lajčák.

És az is kérdés persze, mi lenne, ha szigorú esetben Robert Fico tényleg bejelentkezne Lajčák megüresedett helyére, ahogy arról a DenníkN is cikkez. Pont erre a "ha" kötőszóra apellál a Híd is, hiszen még csak nem is tudni pontosan, mikor szavaz a parlament arról a határozatról, amelyik esetleg elvezethet a külügyminiszter lemondásához.

Bugár Béláék szerint: "A Híd nem szokott reagálni különféle sajtóértesülésekre. Ebben a pillanatban Miroslav Lajčák áll a külügy élén." És ebbe nehéz is lenne belekötni. Ma még tényleg ő irányítja a szlovák diplomáciát.

(sárp)