Az egyik OĽaNO-s képviselő „ütötte ki” a parlament informatikai rendszerét, de Kollár miatt szabadságolnak a képviselők

camera

1

Az egyik OĽaNO-s képviselő „ütötte ki” a parlament informatikai rendszerét, de Kollár miatt szabadságolnak a képviselők

Fotó: TASR - archív 

Megosztás

Nem kapott felhatalmazást a házbizottságtól Boris Kollár (Sme rodina) házelnök arra, hogy két hétre megszakítsa a parlament ülését. A számítástechnikai rendszert valószínűleg Róbert Halák, az OĽaNO egyik képviselője tette tönkre múlt héten csütörtökön, de a hibát gyorsan kijavították. A képviselők ennek ellenére - Kollár döntése alapján - csak jövő héten kedden találkoznak újra. Az SaS szerint Kollárnak le kellene mondania posztjáról.

Boris Kollár házelnök elismerte, hogy egy rossz csatlakozóba bedugott kábel okozta a parlament informatikai rendszerének hibáját múlt héten, ami miatt a szavazást is le kellett állítani. Az eset a házelnök szerint a kulturális bizottság ülésén történt, de azt nem árulta el, hogy melyik képviselő volt a hibás.

„Azt nem tudom, hogy szándékosan vagy véletlenül történt az eset” – mondta Kollár.

Az ügyet a rendőrség vizsgálja. A hibát már kijavították, a számítástechnikai rendszert holnap fogják tesztelni, de az ülés csak jövő héten kedden, november 8-án folytatódik.

A Joj televízió információi szerint az OĽaNO képviselője, Róbert Halák volt az, aki miatt két hét „szabadságot” kaptak a képviselők.

Kollár nem nyilatkozott arról, hogy milyen büntetésre számíthat a képviselő, ha egyáltalán lesz ennek az ügynek következménye.

Szándékos „kormánypárti szabotázs”?

Csütörtökön, az ülés megszakítása után Anna Zemanová, az SaS frakcióvezetője nem tartotta kizártnak, hogy a koalíció szándékosan szakított a félbe az ülést, mert nem volt elég képviselője a teremben a kormány törvényjavaslatainak a megszavazásához. Kollár ezt a feltételezést élesen visszautasította.

„Volt két szavazás, abból is kiderül, hogy 72 kormánypárti képviselő volt jelen, ami elég volt, mert 140 volt a jelenlévő képviselők összlétszáma” – jelentette ki a házelnök.

Az adott szavazások kimutatását azonban a parlament még mindig nem tette közzé a honlapján.

Kollár úgy véli, hogy az SaS csak azért akarja mielőbb folytatni az ülést, hogy újra obstrukcióval blokkolhassa a munkáját. A házelnök szerint az SaS képviselői gyakran ott sincsenek az ülésen, még akkor sem, amikor az ő javaslatukat tárgyalná a plénum, így a napirendi pontok kiesnek, nem tárgyalják őket. Zemanová viszont úgy véli, hogy a parlamenti munka folyamatosságának biztosítása nem az ellenzék, hanem a kormányoldal feladata.

Kollárnak le kellene mondania

Az SaS szerint azonban Boris Kollárnak le kellene mondania a parlament munkájának akadályozása miatt. Kollár ugyan arra hivatkozik, hogy a házbizottság hagyta jóvá az ülés félbeszakítását, de Zemanová szerint ez nem igaz.

„Az SaS részéről én voltam ott a házbizottság ülésén, és én nem szavaztam meg az ülés megszakítását. Ilyen esetben a házelnöknek szavaztatnia kell a plénumban egy ilyen döntésről” – jelentette ki az SaS frakcióvezetője.

Ez azonban nem történt meg, Boris Kollár egyszerűen a házbizottság döntésére hivatkozva bejelentette, hogy az ülés félbeszakad, és november 8-án folytatják. „Ha normális országban élnénk, akkor a házelnök már benyújtotta volna lemondását” – jelentette ki Zemanová.

Kollár szerint azonban minden párt vezetőjével egyeztetett, és az SaS kivételével mindenki beleegyezett a kéthetes „szünetbe”.

Már múlt héten is folytathatták volna a munkát

Az SaS szerint azonban már múlt héten csütörtökön nyilvánvaló volt, hogy nincs semmi gond az informatikai rendszerrel. „Már fél egykor minden rendben volt, egykor már tárgyaltak a bizottságok, lett volna idő a rendszer kipróbálására, és még aznap folytathattuk volna az ülést” – mondta Zemanová. Ehelyett a parlament csaknem kéthetes szünetet tart.

Branislav Gröhling (SaS) úgy látja, hogy a kormánynak már nem is olyan fontos, hogy segítsen az embereknek az energiaválság és a magas infláció hatásainak kivédésében.

„Néhány napja még arról beszéltek, hogy minél gyorsabban segíteni kell az embereknek, most fontosabb nekik, hogy a képviselők pihenhessenek” – jelentette ki Gröhling.

A képviselőknek szavazniuk kellene a megtárgyalt törvényjavaslatokról, 70 törvényt vitattak meg, de még nem szavaztak róla. Maga a szavazás is több órát vesz majd igénybe a soron következő első ülésnapon.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program