Az első adandó alkalommal látványos revansot vett a dunaszerdahelyi MKP Horváth Zoltánon

2018. november 26. - 20:57 | Régió

A képviselő-testület alakuló ülésén nemcsak esküt tett a régi-új polgármester, illetve az újonnan megválasztott testület, de alkalom nyílott arra is, hogy megmutassa bicepszét az új MKP-többségű önkormányzat.

Az első adandó alkalommal látványos revansot vett a dunaszerdahelyi MKP Horváth Zoltánon
Horváth Zoltán (Fotó: Cséfalvay Á. András) - Kattintás után megnyílik képgalériánk a testület alakuló üléséről!

Mégpedig a képviselő-testület tanácsadó szervei, a városi tanács és a képviselők alkotta szakbizottságok tagjainak megválasztásánál.

Mint arról már korábban beszámoltunk, a választási eredményhez képest eggyel több tagja lesz az MKP frakciójának, a függetlenként, MKP-listán kívül indult Földes Károly ugyanis csatlakozott hozzájuk, ezáltal 21-ből 14 képviselő alkot egy csapatot. A háromötödös többségük (13), aminek köszönhetően nincs olyan javaslat, amit ne tudnának megszavazni, már eddig is megvolt, így azonban még magabiztosabb. Az ellenzék két csoportra oszlik, a Horváth Zoltán vezette független frakcióra, melynek 5 tagja lesz, és a frakció nélküliekre, Hakszer Rolandra és Őri Ritára.

Arról szintén írtunk már, hogy A. Szabó László mellett Karaffa Attilát kérte fel Hájos Zoltán alpolgármesternek. Utóbbi Horváth Zoltánt váltja ebben a funkcióban, aki – mint ismert – ebbéli pozíciójából indult Hájos Zoltánnal szemben a polgármesteri címért. Horváth mellett azonban két másik, korábban MKP-jelöltként a testületbe jutott képviselő is a jelöltek között volt, Hakszer Roland és Herceg Andrea, míg utóbbi vissza nem lépett az alpolgármester javára.

Arra nem igazán számított senki, hogy Horváthot ismét alpolgármesternek kérnék fel, az MKP-s többségű testületnek azonban egy másik fronton szavazással is sikerült kifejeznie véleményét vele kapcsolatban.

A. Szabó László, az MKP frakcióvezetője

Horváth eddig alpolgármesterként automatikusan tagja volt a városi tanácsnak, melynek ugyan döntési jogköre nincs, ám csak azok a javaslatok kerülhetnek a képviselő-testület elé, amelyeket a tanács is megtárgyalt. Tudni kell, hogy íratlan szabályként a tanács, illetve a szakbizottságok összetétele arányaiban másolja a választásokon elért eredményt, ennélfogva a hattagú szervbe négy személyt az MKP frakciója jelölhetett. Kettő automatikusan a két alpolgármester (akiknek a polgármesterrel ellentétben van szavazati joguk a képviselő-testületben), a másik kettő jelölt pedig Garay László és Horony Ákos volt.

A hétfős ellenzéknek két hely jutott, melyre a frakcióba tömörülő függetlenek Horváth Zoltánt és Dakó Sándort javasolták tagnak, Hakszer Roland Őri Ritával együtt pedig magát. Mivel több volt a jelölt, mint a hely, titkos szavazással kellett dönteni arról, hogy az öt további jelölt közül ki legyen az a négy, aki a két alpolgármester mellé beülhet a városi tanácsba.

A 20 jelenlévő képviselőből mindenki megszavazta az MKP-s Garay Lászlót, egy híján a teljes testület pedig Horony Ákost is, ezzel elmondható, hogy a megkívánt arányokon nem esett csorba.

Az ezutáni sorrend első blikkre annál meglepőbb, egyszersmind annál sokatmondóbb: Hakszer Rolandot 17-en, Dakó Sándort pedig 16-an szavazták meg, míg Horváth Zoltánra mindössze 7, azaz hét szavazat érkezett.

Hakszer Roland

Hét az ellenzékiek száma, a távolléte miatt esküjét később letevő Antal Ágota híján viszont egy MKP-s frakciótag minden bizonnyal szavazott Horváthra, ám észrevehető, hogy az MKP-frakció túlnyomó többsége inkább Hakszert és Dakót választotta tanácstagnak.

Azt a Hakszert, aki a választásokat megelőző évben rengeteg mindent támadott, amit a városvezetés megvalósított, kezdve az új iskolakonyha-rendszerrel, a DAC futballklubnak ifjúságnevelésre nyújtott támogatási összeg mértékéig bezárólag. Hakszer volt az, aki Hájos-Horváth-tandemet emlegetve, helyenként a „tandemhez” Dakót és Herceg Andreát is csatolva támadta szórólapjaiban úgy az MKP-s városvezetést, mint az ellenzéket.

Nem igazán értelmezhető tehát másként Horváth kiszorulása a városi tanácsból, minthogy a helyi MKP ilyen módon vett egyfajta revansot az eddigi alpolgármesteren, aki pedig választási kampányában elutasította, hogy Hájos Zoltánt vagy az MKP-s városvezetést támadja. Tették ezt egy olyan szervben, mely döntési jogkörrel nem rendelkezik, és mindenképp MKP-s többség maradt volna benne.

Megpróbáltuk elérni A. Szabó Lászlót, az MKP városi frakcióvezetőjét ez ügyben, aki végül sms-ben reagált azzal kapcsolatos kérdésünkre, volt-e frakción belüli utasítás arra vonatkozóan, hogy Horváthot ne szavazzák be a városi tanácsba. "Mivel titkos szavazás volt, ha lett volna utasítás, akkor is mindenki szabadon dönthetett" - válaszolta. Úgy véli, a számok szerint legalább 3 MKP-s így is támogathatta őt, és szerinte amiatt szorult ki a tanácsból, mert a függetleneknek nem sikerült megegyezni. "Ha csak két független jelölt letet volna a két helyre, akkor nyílt szavazással 20 támogatója lett volna a javaslatnak. Egyébként pedig a nagyobb független csoport sem enyhangúan támogatta a Horváth-Dakó párost, mert akkor nem lehetett volna Hakszernek 17 szavazata. Ez is elgondolkodtató" - tette hozzá.

Horváth Zoltán mindössze annyit reagált erre a cselekményre, hogy az MKP-s többség ezzel „ignorálta több mint 2859 választópolgár szándékát”. Ennyi szavazatot kapott ugyanis a választásokon polgármesterjelöltként, míg Hakszer Roland valamivel több mint 992-t.

Lássuk a városi tanács és a szakbizottságok összetételét:
Városi Tanács: A. Szabó László (MKP), Karaffa Attila (MKP), Garay László (MKP), Horony Ákos (MKP) – Hakszer Roland (független), Dakó Sándor (független)

Szakbizottságok:
Mandátumvizsgáló bizottság:
Elnök: Dakó Sándor (független)
Alelnök: Horony Ákos (MKP)
Tagok: Bugár György (MKP), Hodosy Szabolcs (MKP), Nagy Iván (MKP), Bachman László (független)

Pénzügyi bizottság:
Elnök: Hodosy Szabolcs (MKP)
Alelnök: Garay László (MKP)
Tagok: Karaffa Attila (MKP), A. Szabó László (MKP), Horváth Zoltán (független), Herceg Andrea (független)

Városfejlesztési bizottság:
Elnök: Garay László (MKP)
Alelnök: Dakó Sándor (független)
Tagok: Brunczvik Tünde (MKP), Dohorák Sádor (MKP), Horony Ákos (MKP), Hakszer Roland (független)

Környezetvédelmi bizottság:
Elnök: Bachman László (független)
Alelnök: Nagy Iván (MKP)
Tagok: Gútay László (MKP), Földes Károly (MKP), Šándor Klára (MKP), Herceg Andrea (független)

Oktatásügyi és kulturális bizottság:
Elnök: Gútay László (MKP)
Alelnök: Šándor Klára (MKP)
Tagok: Karaffa Attila (MKP), Nagy Iván (MKP), Őri Rita (független), Herceg Andrea (független)

Ifjúsági és sportbizottság:
Elnök: Nagy Krisztián (MKP)
Alelnök: Brunczvik Tünde (MKP)
Tagok: Bugár György (MKP), Dohorák Sándor (MKP), Őri Rita (független), Horváth Zoltán (független)

Szociális és egészségügyi bizottság:
Elnök: Puha György (MKP)
Alelnök: Horváth Zoltán (független)
Tagok: Bugár György (MKP), Földes Károly (MKP), Nagy Krisztián (MKP)

Nyelvhasználati bizottság:
Elnök: Horony Ákos
Alelnök: Herceg Andrea (független)
Tagok: Bugár György (MKP), Gútai László (MKP), Karaffa Attila (MKP), Bachman László (független).

Antal Ágotát eskütétel híján egyelőre nem szavazhatták meg egyik szakbizottság tagjának sem, így a fentiek összetétele még változhat.

(SzT)