Az energiaválság miatt már az orvosok is emelik a díjaikat, ám ezt nem vagyunk kötelesek kifizetni

2023. január 11. - 13:02 | Belföld

Az energiaválság és az infláció már az ambuláns ellátást is érinti. Ahhoz, hogy az orvosok megvizsgáljanak bennünket, fényre és fűtésre van szükségük. Ezért egyre gyakrabban fordul elő, hogy a megszokottól eltérő díjakkal találkozunk náluk.

Az energiaválság miatt már az orvosok is emelik a díjaikat, ám ezt nem vagyunk kötelesek kifizetni
Illusztrációs felvétel (TASR)

A tvnoviny portál által megkérdezett Michaela már néhány éve jár a háziorvosához. Januárban rendszeresen előírják megelőző kivizsgálásra. Idén azonban meglepetés érte. „Telefonon kértem időpontot. A nővér adott is és a végén közölte, hogy vigyek magammal 50 eurót. Nyilván ez valami újdonság az idei évtől” – mondta. Miután utánanézett, kiderült, hogy ezentúl minden évben 50 eurót kell majd fizetnie.

„Nem értem, miért kell évente ekkora összeget fizetnem. Abszurdnak tartom” – tette hozzá, majd elmondta, hogy úgy döntött, új háziorvost keres.

Az Egészségügyi Minisztérium kifejtette, hogy a vizsgálati díj törvénytelen. „Legyen szó ügyfélkezelésről, konzultációról, orvosi időpontfoglalásról, éves, havi vagy ún. „ügyfél” díj, ez nem egyezik a hatályos jogszabályokkal” – közölte a minisztérium.

Az orvosok nem kérhetnek pénzt a következőkért:

- beteg vizsgálatra rendelése, ideértve a meghatározott időre történő rendelést is

- recept felírása

- gyógyfürdő kiírása

- igazolás írása az orvoslátogatásról

- beutaló írása szakorvoshoz

A betegek még a váróterem légkondicionálásáért vagy az egészségügyi betétért sem fizetnek.

Az orvosok a következőkért kérhetnek pénzt:

- olyan szolgáltatások, amelyekre nem terjed ki az állami egészségbiztosítás – például gépjárművezetéshez szükséges egészségügyi alkalmassági bizonyítvány.

A Szlovákiai Háziorvosok Társaságának (SVLS) elnöke, Monika Palušková szerint az orvos nem sért törvényt azzal, hogy kifizetteti azt a díjat, amelyről Michaela asszony beszél. A törvény értelmében ezt az árlistát a rendelőben, jól látható helyen kötelező közzétenni.

„A kezelési díj önkéntes. Tehát mindaddig, amíg a beteg úgy dönt, hogy fizeti ezt a díjat, ez nem ütközik törvénybe. Az orvos azonban nem kötheti ehhez az egészségügyi ellátás biztosítását. Tehát ha a beteg úgy dönt, hogy nem fizet, mindenképpen meg kell vizsgálni” – magyarázta a TVNOVYNY-nak.

Ha azonban az orvos a vizsgálatot ilyen díjkötelessé teszi, a beteg a VÚC-hoz fordulhat.

„Egyetlen szó sem esett az önkéntességről. Egyszerűen azt mondták, hogy hozzak 50 eurót” – fűzte ehhez hozzá Michaela.

Az Egészségügyi Minisztérium megjegyzi, hogy csak a szabványon felüli szolgáltatást lehet felszámítani.

Egyre több klinikán szedik be az új díjakat. Ezt a Magánorvosok Egyesületének (ASL) elnöke, Marián Šóth is megerősítette. Azt mondja, hogy ha az állam nem növeli a járóbeteg-ellátóknak fizetett összegeket, fennáll a veszélye annak, hogy több klinika is bevezeti az emelt díjakat.

(tvnoviny.sk)