Az ENSZ-főtitkár a globális szolidaritás válságáról beszélt Bősön

camera

1

Az ENSZ-főtitkár a globális szolidaritás válságáról beszélt Bősön

Ban Ki Mun (Paraméter-felvétel) 

Megosztás

Hivatalos szlovákiai látogatásának utolsó programjaként az ENSZ főtitkára ellátogatott a bősi menekültközpontba.

A Bős melletti, a Szlovák Műszaki Egyetem tulajdonába tartozó objektumban kialakított ideiglenes befogadó táborban Robert Kaliňák szlovák és Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter várta Ban Ki Munt, aki nem sokkal délután öt óra után érkezett.

Az ENSZ-főtitkár egy rövid beszélgetést követően üdvözölte az objektumban elszállásolt menekülteket, akik virágcsokorral várták őt. Ezután Ban Ki Mun személyesen is meglátogatta az egyik szíriai családot, amely találkozóra azonban a sajtó képviselőit biztonsági okokból nem engedték be.

Végül Ban Ki Mun, illetve a szlovák és az osztrák belügyminiszter közös nyilatkozatot tett. Az ENSZ-főtitkár hangsúlyozta, tiszteli a két politikust, amiért lehetővé tették ennek a központnak a működését.

Globális politikai és szociális kihívásnak nevezte a menekültválságot. „Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezek az emberek a háború és az üldöztetés elől menekülnek, és sürgős humanitárius segítségre van szükségük” – fogalmazott.

Hozzátette, hogy

ez a kihívás arról is szól, hogy mennyire vagyunk készek és mennyire tudunk segíteni olyan embereken, akik jobb életet szeretnének gyermekeiknek és maguknak.

Kiemelte a globális szolidaritás jelentőségét. A menekültek hulláma kapcsán hangsúlyozta, hogy

„ez nem a számok krízise, hanem a globális szolidaritás válsága”.

Kifejtette, hogy a novemberi máltai menekültügyi csúcstalálkozóval összefüggésben a világ vezetőit is felszólítja a globális szolidaritásra. „Az elsődleges prioritás kell, hogy legyen az emberek védelme” – zárta beszédét.

Robert Kaliňák egyfajta premiermegoldásnak nevezte a bősi projektet, ahol az Ausztriával kötött memorandum nyomán mintegy 500 menekültet helyeznek el, míg az ausztriai menedékjogi eljárásuk folyamatban van. „Szerettük volna kinyilvánítani szolidaritásunkat, és segítséget nyújtani a menekültkrízis által leginkább sújtott országoknak, mégpedig abban, amire a leginkább szükség van, tehát szálláslehetőségben” – húzta alá.

Hangsúlyozta, hogy ez ugyan nem egy tipikus megoldás, de működőképesnek bizonyult az elmúlt időszakban.

„Készek vagyunk ezt továbbra is felkínálni az Európai Bizottságnak, és a tagországoknak, elsősorban a V4-eknek" – szögezte le Kaliňák.

Emlékeztetett arra is, hogy a menekülthelyzetet ott is oldani kell, ahol „véget ér”, tehát Németországban.

Kaliňák elárulta, hogy a bősi objektumban elszállásoltak száma már majdnem eléri az 500-at, összesen 483-an vannak jelenleg.

Johanna Mikl-Leitner végezetül ugyancsak értékelte a két ország közt elindított projektet. „Olyan partnerségről van szó, amely a szolidaritást igazolja” – mondta. Leszögezte, hogy ezt a projektet ugyan sokan bírálták, de bebizonyosodott, hogy ez egy humánus megoldás.

Ban Ki Mun látogatása alatt a Bősön elszállásolt menedékkérők néhány tucat főből álló csoportja gyűlt össze az épület mellett, hogy tiltakozzanak a körülmények ellen, amelyek itt várták őket. Elsősorban az étel minőségére panaszkodtak, illetve arra, hogy a zord időjárásban túl hosszú utat kell megtenniük az étkezdéig, ami a szálláshelyükhöz képest az objektum másik végében található.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program