Az erdők "rendetlensége" jót tesz a faji sokszínűségnek

2020. november 5. - 17:13 | Tech

Jót tesz az erdőkben élő fajok sokszínűségének a "rendetlenség", vagyis ha egy vihar, tűzeset vagy rovarinvázió után nem takarítják el a károkat.

Az erdők "rendetlensége" jót tesz a faji sokszínűségnek
-illusztráció- (Fotó: AP)

Ha a természeti csapás sújtotta erdőterületnek csak 75 százalékán nem végeznek takarítást, az ott élő fajok 90 százaléka fennmarad. Egy nemzetközi kutatócsoport egy világméretű adathalmaz elemzése révén jutott erre az eredményre.

Ha viszont a kárt szenvedett erdőnek csak a felét hagyják érintetlenül, a fajok egynegyede elvész - állapították meg a Nature Communications című tudományos lapban megjelent tanulmányukban a tudósok.

A svájci szakértőket is magába foglaló nemzetközi kutatócsoport természeti károkat szenvedett erdőket vizsgált az egész világon. Azt kutatták, hogyan hat a faji sokszínűségre, ha az ember takarítást végez a káresemény után, ami bevett gyakorlat sok erdőgazdaságban.

"Svájcban a Vivian és Lothar nevű téli viharok és a 2003-ban Leukban pusztító erdőtűz után újragondolták a gyakorlatot"

- mondta Beat Wermelinger, a Svájci Szövetségi Erdő-, Hó- és Tájkutató Intézet (WSL) rovarkutatója.

(MTI)

Ennek alapján egyre többször döntenek úgy, hogy a földön hagyják a kidőlt fákat, hogy az erdők természetes alakulását elősegítsék. Ezáltal elkerülik a takarító munkálatok során gyakori talajsérüléseket, a rengeteg rovarnak otthont adó holt fák is a földön maradnak.

Címkék: erdők, állatfajok