Az Európai Gyógyszerügynökség nem javasolja az ivermektin használatát a koronavírus ellen

2021. március 23. - 13:48 | Tech

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) áttanulmányozta az ivermektin Covid-19 megelőzésére és kezelésére történő alkalmazásával kapcsolatos legfrissebb eredményeket, és ez alapján kontrollált klinikai vizsgálatokon kívül nem javasolja a gyógyszer használatát a koronavírus elleni küzdelemben – írja az ema.europa.eu.

Az Európai Gyógyszerügynökség nem javasolja az ivermektin használatát a koronavírus ellen
Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Az EU-n belül nem engedélyezett az ivermektin alapú gyógyszerek használata a Covid ellen, az EMA-nál pedig nem is kérvényezték az engedélyeztetését.

Az EMA áttanulmányozta az ivermektinnel kapcsolatos legfrissebb publikált eredményeket. A laboratóriumi vizsgálatok során megállapították, hogy az ivermektin blokkolhatja a SARS-CoV-2 vírus replikációját, de csak az ivermektin sokkal nagyobb koncentrációja esetén.

A klinikai tanulmányok különböző eredményeket mutattak – egyesek nem mutattak semmilyen előnyt, mások potenciális haszonról tanúskodtak.

Az EMA által átvizsgált tanulmányok többsége nem volt túl terjedelmes, és egyéb korlátaik is voltak, beleértve a különböző adagolási rendet és az egyidejűleg alkalmazott gyógyszereket.

Ezek alapján az ügynökség arra jutott, hogy klinikai vizsgálatokon kívül a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok nem elegendők az ivermektin alkalmazásának alátámasztására a koronavírus-fertőzés kezelésében.

Noha az ivermektin általában jól tolerálható az engedélyezett dózisokban, mellékhatásai sokkal nagyobb mértékben nőhetnek a nagyobb adag esetén, amely ahhoz szükségesek, hogy az ivermektin koncentrációja kifejthesse hatását a tüdőben.

Az EMA szerint nem kizárt, hogy a megengedettnél nagyobb adagban történő használat esetén az ivermektin mérgezést is okozhat. Szlovákiában egyébként már nem egyszer előfordult, hogy az emberek túladagolták magukat a gyógyszerrel.

Az Ivermektin egy parazitaellenes gyógyszer, amelynek nagyon erős virusellenes és gyulladáscsökkentő hatása van, és a humán-, illetve állatgyógyászatban egyaránt használják. Az egészségügyi minisztérium fél évre engedélyezte a gyógyszer terápiás alkalmazását.


-para-