Az évszázad sikere és az évszázad kudarca egy "csőről" fakad Nyárasdon

camera

12

Az évszázad sikere és az évszázad kudarca egy "csőről" fakad Nyárasdon

Fotók: Nyárasd község - Facebook / ill. Paraméter 

Megosztás

A szennyvíz kezelésének múltja, illetve jelene és jövője tulajdonképpen a két véglet. Azelőtt a fokozottan védett természetben kötött ki a trutyi a csövekből, a csatornarendszerrel és szennyzvíztisztító állomással viszont megérkezett már legalább a 20. (!) századba. A múltat viszont még nem sikerült lezárni, éppen az ügyészségen dekkol, és hamarosan bíróság elé kerülhet, Bacsó László meggyanúsított polgármesterrel együtt.

„Azt hiszem, aki emlékszik arra, mikor még folyt a szennyvíztisztító állomás és a csatornarendszer építése egész Nyárasd területén, úgy hívtuk, az évszázad invesztíciója”

– mondta a projekt közelmúltban történt ünnepélyes átadását Bacsó László, hozzátéve, ugyan még csak a húszas években járunk, nem valószínű, hogy Nyárasdon az elkövetkező években vagy évtizedekben meg tudnak valósítani egy 13 millió eurós beruházást.

A polgármester visszatekintett a múltba, és elárulta, hogy a csatornarendszer első tervei már a 90-es évek közepén léteztek, amikor ő még képviselőként ült az önkormányzatban. Hosszas folyamat következett, melynek eredménye, hogy a tisztítóállomás épülete már felépült, mire Bacsó 2006-ban polgármester lett. „Ezt kellett továbbgondolni, fejleszteni és a 2010-es évek elején az önkormányzat nagyot álmodott. Szerencsére olyan kollégáim voltak, akik bíztattak benne. Szkeptikus hangok is voltak, de mindig biztattak, hogy bele kell vágni” – fogalmazott.

Bacsó László

Elárulta azt is, hogy 2016-ban, néhány nappal azelőtt, hogy az egypárti Smer-kormány választási ciklusa márciusban befejeződött, Peter Žiga akkori környezetvédelmi miniszter jóváhagyta a projektjüket, amit mintegy egyéves ellenőrzési folyamat követett. 2017 áprilisában érkezett a levél arról, hogy elkezdhetik az építkezést, amikor már Sólymos László volt a miniszter. A csatornarendszer kiépítése 2019 első hónapjaiig tartott, de a folyamat ezzel nem zárult le, mivel következett a használatbavételi (kolaudációs) eljárás. Bacsó szavai szerint a projektet kettébontották a telekrendezési részletek miatt. Végül ennek köszönhető, hogy az új tisztítóállomás 2019 végére már megkapta az engedélyt, a csatornarendszer esetében viszont még egy évet kellett várni, egészen 2020 novemberéig. A lakosok csak ezt követően csatlakozhattak rá.

„Az elmúlt nem egész két év megmutatta, hogy nagy igény van rá. Mostanra a házak 68-69%-a rácsatlakozott, de tudjuk, 85%-ra van szükség”

– magyarázta. A 85%-os határt a projekt engedélyeztetési folyamatának lezárásától (2020 november) öt éven belül kell elérni, ebből tehát még bő három év van hátra. Azt üzente, hogy ezt az októberben felálló új önkormányzat feladata lesz elérni.

A csatornarendszerrel azonban egy másik fenomén is érkezett a faluba, ugyanis alighogy befejeződött a kiépítése 2019 elején, elkezdődött a nyomozás a szennyvíz azt megelőző kezelése ügyében, annak gyanújával, hogy a nyárasdi önkormányzati épületekből származó szennyvizet a Tőkési-ágba engedték ki.

Hosszú ideig, egészen 2021 nyaráig tartott, mire a nyomozásnak konkrét gyanúsítottja lett Bacsó László személyében.

„Én nem nagyon hiszek a véletlenekben”

– jegyezte meg korábban ezzel kapcsolatos kérdésünkre, és arra célzott, hogy szerinte politikai ellenfelei állhatnak ez mögött, mivel a nyomozás azt követően indult, hogy 2018-ban negyedszer is megválasztották a falu polgármesterévé.

A nyomozás pedig éppen azt az időszakot öleli fel, amikortól ő került a falu élére. 13 évnyi szennyvíz illetéktelen kezelése ügyében nyomoznak, 2006-tól 2019-ig. A rendőrség számszerűsítette is, hogy mennyi szennyvízről van szó. Eszerint a 13 év alatt 57 125 köbméter szennyvizet engedtek ki törvénytelen módon, a természetet károsítva. Andrea Dobiášová rendőrségi szóvivő ezt kiegészítette azzal, hogy a jogtalan magatartás mintegy 303 ezer eurós károkozást jelent.

Bacsó szerint ugyanakkor ezt a cselekményt évtizedeken keresztül senki nem oldotta. 1960-ban adták át az iskolát, melynek területén található az az építmény, amit egykor egyfajta ülepítőként, tisztítóként használtak. A középületekből, az iskolától, a hivataltól, a kultúrháztól és a régi községi lakásoktól is ebbe ment a szennyvíz, és az ülepítő csőrendszere pedig aztán a Tőkési ágba vezette ki. Erre az egész rendszerre 1972-ből találtak engedélyt.

„Ezt a témát itt soha senki nem oldotta. Az elődömtől sem tudok róla, hogy kapott volna levelet arról, hogy valami változott volna. 1998-tól már képviselő voltam, és nem taglaltunk ilyesmit akkoriban sem” – fogalmazott korábban.

Miután meggyanúsították, a polgármester panaszt tett, aminek az ügyész helyt adott, 2021 végére viszont újra meggyanúsították. Bacsó ezt követően, idén áprilisban élt a 363-as büntetőjogi paragrafus alapján történő jogorvoslati kérelem benyújtásával, amit viszont a Legfőbb Ügyészség elutasított.

Bacsó tehát gyanúsított maradt és Denisa Bárdyová, az Országos Rendőrkapitányság szóvivője érdeklődésünkre elárulta, hogy az ügyben illetékes nyomozó szeptember 2-án benyújtotta vádemelési javaslatát az ügyészséghez.

A nyárasdi polgármesterből ennek értelmében hamarosan vádlott lehet, amennyiben az ügyészség a bíróságra továbbítja az ügyet. Erre nagy az esély, miután a 363-as jogorvoslati kérelem elbírálásánál nem találtak kivetnivalót az eljárásban.

Bacsó László már korábban elmondta, évekig tartó pereskedésre számít. A szándékosságot kizárja.

A Büntető Törvénykönyv 302-es paragrafusa szerint jelentős vagy nagy mennyiségű hulladék illetéktelen kezeléséért egytől öt évig, illetve háromtól nyolc évig terjedő szabadságvesztés is kiróható. Ha pedig bíróság jogerősen elítéli a polgármestert, és megállapítják, hogy szándékos bűncselekményről van szó, a polgármesteri mandátuma is megszűnik.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program