Az idei év után leáldozik a szénbányászatnak Szlovákiában, az utolsó ezer dolgozó is elveszíti munkáját

2023. január 9. - 14:08 | Régió

A kormány 2019-ben elfogadta, hogy 2023 után már nem támogatja a szénalapú energiagyártást, így idén decemberben a nyitranováki (Nováky) bányában is leáll a munka, ez pedig tömeges elbocsátást jelent – írja a HN.

Az idei év után leáldozik a szénbányászatnak Szlovákiában, az utolsó ezer dolgozó is elveszíti munkáját
Illusztráció (Fotó: TASR)

Tíz évvel ezelőtt Robert Fico akkori kormányfő Handlován új bányászati szakaszt nyitott meg, és azt mondta, hosszú évekre jók a kilátások a bányát illetően. Ez viszont nem tartott örökké, 2021-ben leálltak a munkálatok Handlován, most pedig a Nyitranovákban lévőre is ez a sors vár. A megmaradt bányászok még idén kiszállítják az utolsó 780 ezer tonna szenet az erőművek számára, ezt követően pedig leáldozott a nyersanyagnak Szlovákiában.

Tavaly a Felső-nyitrai Bányák 475 dolgozójuktól váltak meg, ez a tendencia pedig idén sem lesz másképp. Adriana Siváková szóvivő szerint a legjelentősebb elbocsátás az év végén várható, a becslések szerint több mint ezer ember vesztheti el a munkáját. Csupán azok maradnak, akik a bánya lezárásán, az üzem likvidációján, majd az ezt követő revitalizációján dolgoznak majd. A tevékenységet az állam felügyelete alatt végzik majd.

A szén ugyan az idei év után piros jelzést kap, paradox módon tavaly nagyobb volt iránta az érdeklődés. Az Európai Unió gázhiánytól tartott, ezért például Németországban elindították a szénnel működő erőműveket. A Felső-nyitrai Bányák főként a Szlovák Villamosműveket látták el, de más területekről is volt érdeklődés a nyersanyag iránt.

Felmerül hát a kérdés, hogy nem érné-e meg folytatni a szénbányászást. A környezetvédelmi minisztérium szerint ez pénzügyi szempontból nehéz lenne, ugyanis a vállalatnak emissziós engedélyeket kellene vásárolnia, amik a korábbiakhoz képest sokkal szigorúbbak, valamint további befektetésre lenne szükség.

A Nyitranovákban lévő erőmű adja Privigye hőjének a felét, míg Nyitranovákban és Zemianske Kostoľanyban a 70 százalékát. Viszont a régió így sem marad hő nélkül – a szenet ugyanis megújuló energiaforrások helyettesítik majd.


(hnonline.sk)