Az illegálisan sterilizált nők kárpótlása kapcsán Csehország mintáját követheti Szlovákia

camera

1

Az illegálisan sterilizált nők kárpótlása kapcsán Csehország mintáját követheti Szlovákia

Ondrej Dostál (Fotó: TASR) 

Megosztás

Szlovákiának Csehország példáját kellene követnie az illegálisan sterilizált nők kárpótlása kapcsán kialakult probléma megoldásában. Erről Ondrej Dostál (SaS) beszélt a témával kapcsolatos csütörtöki kerekasztal-beszélgetés utáni sajtótájékoztatón.

A képviselő szerint Csehországban törvényi megoldást találtak a problémára. „Nem kell átvennünk egy az egyben, de inspirálódhatunk” – jelentette ki Dostál, hozzátéve, ez a lehető legjobb megoldás lenne.

Az OĽaNO képviselője, Peter Pollák elmondta, Csehországban az illegálisan sterilizált roma nők átszámítva 12 ezer eurós kártérítést kaptak. Szlovákiában konkrét kártérítési összegről egyelőre nem tárgyaltak, Pollák szerint viszont még az aktuális választási időszak vége előtt megoldást kell találni és le kell zárni az ügyet.

Dunja Mijatovich, az Európa Tanács emberi jogi biztosa idén levelet írt a miniszterelnöknek és Mária Kolíková igazságügyi miniszternek, melyben felszólította a kormányt, hogy hozzon létre egy olyan mechanizmust, amely biztosítja a nők kényszerű sterilizálásának áldozatai számára a kártérítéshez való gyors és hatékony hozzáférést.

Pollák szerint a kártérítés mintegy 200 nőt érinthet, de a nem létező nyilvántartások miatt nem lehet pontos számokról beszélni.

Mint ismert, három nő erőszakos sterilizációja miatt elítélte Szlovákiát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB). A károsultaknak 27.000 és 28.500 euró kártérítést is megítélt a bíróság. Az eljárás még 2004-ben indult az európai bíróságon, mivel a három felperes azt állította: a korompai (Krompachy – Kelet-Szlovákia) kórházban korábban akaratuk ellenére sterilizálták őket.

Egyiküket, I. G.-t 2000-ben, második gyermeke születésekor sterilizálták. A beavatkozásról a kórházban egyáltalán nem tájékoztatták, csupán két év után, egy átfogó egészségügyi vizsgálat során jött rá a dologra.

A második felperest, az akkor kiskorú M. K.-t 1999-ben sterilizálták, szintén második gyermeke születésekor, az orvosok pedig csak a beavatkozás után adták ezt az ő és a szülei tudtára.

A harmadik károsultat, R. H.-t 2002-ben tették nemzésképtelenné, és a beavatkozás előtt tőle sem kértek hivatalos, szóbeli beleegyezést.


(webnoviny.sk/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program