Az influenza és a koronavírus is már azelőtt átterjedhet emberről emberre, hogy jelentkeznének az első tünetek

camera

1

Az influenza és a koronavírus is már azelőtt átterjedhet emberről emberre, hogy jelentkeznének az első tünetek

Ján Mikas tisztifőorvos (Fotó: TASR) 

Megosztás

Ján Mikas tiszti főorvos figyelmezteti az embereket, hogy sem az influenza, sem a koronavírus nem banális megbetegedés – mindkettő jelentkezhet nehéz lefolyással, súlyos egészségügyi komplikációkkal, okozhantak maradandó következményeket, valamit akár halállal is végződhetnek.

Az influenza esetében a tünetek megjelenését követő első 5-7 nap a legkockázatosabb a fertőzés terjedését illetően. Viszont már egy nappal a tünetek megjelenése előtt is fertőzhetünk.

„A koronavírus esetében nehezebb meghatározni a fertőzés időszakát, ugyanis az emberek már akkor is átadhatják a vírust, ha nincsenek tüneteik. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb esetben már két nappal a tünetek megjelenése előtt fertőznek az emberek, és legalább tíz napon keresztül átadhatják a vírust azt követően, hogy megjelentek a koronavírus első tünetei“

– magyarázta Mikas, majd hozzátette: azok a páciensek, akiknek nehezebb lefolyású az infekció, tovább maradhatnak fertőzőek.

A tiszti főorvos szerint olyan is előfordulhat, hogy az ember egyszerre elkapja az influenzát és a koronavírust. A tünetek szerint általában nem lehet megkülönböztetni egymástól az influenzát és a koronavírust. Ugyan különböző vírusok okozzák a megbetegedést, de a tünetek nagymértékben hasonlóak. Egyértelmű választ csak a pácienstől vett minta laboratóriumi kivizsgálása adhat.

Mindkét megbetegedés kezelése elsősorban tüneti, ami azt jelenti, hogy a tünetek enyhítéséből áll. A betegek szedhetnek gyógyszereket, amelyek csökkentik a lázat, enyhítik a köhögést, a fej- és ízületi fájdalmakat, illetve visszaszoríthatják a légutak gyulladását. A Közegészségügyi Hivatal azt tanácsolja, hogy az influenza és a koronavírus-fertőzés enyhébb formája esetén is inkább maradjunk otthon, és „feküdjük ki” a betegséget.

Amennyiben valakinél jelentkeznek a légúti megbetegedés jelei, annak azt tanácsolják, hogy szigetelje el magát másoktól, és hívja a körzeti orvosát. Rendkívüli esetben ajánlatos egyből hívni a 155-ös számot, és tájékoztatni a diszpécsert, hogy fennáll a koronavírus-fertőzés lehetősége.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program