Az infrastruktúra fejlesztésére, utakra, vasútra, vízvezetékrendszerre és csatornázásra költenék az unió 5,8 milliárdos csomagját a magyar pártok

camera

1

Az infrastruktúra fejlesztésére, utakra, vasútra, vízvezetékrendszerre és csatornázásra költenék az unió 5,8 milliárdos csomagját a magyar pártok

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Túlságosan általánosnak, elaprózottnak tartja a három magyar párt a kormány Modern és sikeres Szlovákia című fejlesztési vízióját, amelyből nehéz lesz összerakni egy kisebb programcsomagot az Európai Unió 5,8 milliárd eurós támogatáscsomagjára. Az MKP, a Híd és az Összefogás elsősorban az infrastruktúrára, az utak, vasutak fejlesztésére, a települések vízvezetékrendszereinek és csatornahálózatainak bővítésére költené ezt az uniós támogatást. A jelenlegi politikai erőviszonyok miatt azonban a kormány döntéseit nem nagyon tudják befolyásolni. A pénzügyminisztérium elképzelése még a koalíciós partnerek között sem aratott túl nagy sikert.

„A kormány alábecsüli a Covid-19 okozta gazdasági veszélyt, az első hullámban jobban teljesített a lakosság és a gazdaság is, de a második hullám okozta bezárásokat nagyon kevesen fogják túlélni” – bírálta a kormány lassú gazdaságmentő csomagját Nagy József, az Összefogás alelnöke. – A hosszú ideig titkolt programcsomagból sem derültek ki részletek.” A három magyar párt képviselői kifogásolják, hogy a járványhelyzet miatti támogatások is akadoznak, a mai napig összesen 700 millió eurót kapott a gazdaság, pedig a járvány kezdetén havonta egymilliárdos csomagot ígértek.

Az Európai Unió által ajánlott 5,8 milliárd eurós csomag felhasználására pedig nincs felkészülve, véli Nagy.

A regionális különbségeket kell enyhíteni

Az MKP szerint az eddigi kormányok sem tudták elkölteni az uniós támogatásokat, és félő, hogy a Matovič-kormány sem fog jobban teljesíteni.

„A programcsomag hátránya, hogy teljesen szét fogja aprózni a forrásokat, és ennek az lesz az eredménye, ami az eddigi uniós támogatásokkal is történt, hogy Szlovákia nem tudja majd felhasználni, csatlakozásunk óta is csaknem 7 milliárd euró felhasználatlan támogatástól esett el az ország – magyarázta Farkas Iván,

az MKP gazdasági ügyekért felelős alelnöke. – A pályázati rendszerek egyszerűsítésével és átláthatóságának növelésével kellene kezdeni, hogy egyáltalán legyen motiváció a pályázáshoz.”

A három magyar párt szerint a regionális különbségeket kellene enyhíteni. „Abból kellene kiindulni, azt kellene elérni, hogy minden településen legyen ivóvízhálózat, legyen csatornahálózat” – magyarázta a három párt elképzeléseit Farkas. – Az alapokat kellene egy szintre hozni az országban.”

Az R7-es és az R2-es további fejlesztése

Rigó Konrád szerint a bemutatott víziónál sokkal konkrétabb tervekre lesz szükség. „Az unió nem víziókat, hanem konkrét terveket, projekteket vár. Mindhárom pártnál prioritásként szerepel az infrastruktúra, az utak és a vasutak fejlesztése – ismertette a pártok konkrét javaslatait Rigó Konrád, a Híd politikusa. –

Tovább kell építeni az R7-est, akárcsak az R2-es gyorsforgalmi utat, hogy Pozsonyból a déli vonalon is el lehessen jutni Kassára négysávos úton. Ebbe beletartozik a Szoroskői alagút megépítése is.”

Rigó szerint a vasútfejlesztés különösen fontos lesz a következő időszakban. „A támogatás 37 százalékát zöld projektekre kell elkölteni, ami vasútfejlesztést lehetővé tesz, az egyik projekt lehet például a Pozsony-Komárom vasútvonal két sínpárra való bővítése és villamosítása. Erre már az előző kormány idején felmérés készült, és csak ez a projekt 400-500 millió eurós csomagot igényel. Emellett a Pozsony-Párkány, és a Zólyom-Kassa vasútvonal fejlesztéséről sem szabad megfeledkezni.”

Szó sincs a mezőgazdaságról

A digitalizáció területén a széles sávú internetelérés fejlesztését szorgalmazza. „A lakosságnak csak 47 százaléka jut hozzá gyors internethez, a többi terület esetében ez további lemaradást okoz” – véli Rigó. Fejlesztési lehetőségeket látnak az egészségügyben is, külön kiemelve a Dél-Szlovákiai régiót.

Nagy József szerint a pénzügyminisztérium víziójának egyik legnagyobb problémája, hogy a több mint százoldalas dokumentumban szó sem esik a mezőgazdaságról. „Egyetlen helyen sincs leírva az a szó, hogy mezőgazdaság – kifogásolja Nagy. – Ez nemcsak a mezőgazdászok szempontjából káros, hanem mindenkinek, aki vidéken ésl, mert a mezőgazdaság egyben vidékfejlesztés is. Ez munkahelyeket jelentene és egyben a környezet védelmét is szolgálná.”

Nincs sok esély a megvalósításra

A magyar pártoknak viszonylag kevés érdekérvényesítési eszközük van, mivel nincs parlamenti képviseletük. „A napokban három megyeelnök-helyettesünk járt a közlekedésügyi miniszternél ezekkel a javaslatainkkal, a megyék erejét felhasználva” – magyarázta Rigó. Közvetlen ráhatásuk azonban nincs a kormánypolitikára. „Az elmúlt fél éves események alapján azt látjuk, hogy ennek a kormánynak nem szívügye az ország déli és keleti régiója” – mondta a Híd elnökségi tagja.

„Az ellenzéki pártoknak sem könnyű, a parlamenten kívüli pártoknak viszont szinte lehetetlen bejutni egy miniszterhez vagy egy államtitkárhoz” – írta le a helyzetüket Farkas. Nagy József a törvények véleményezése kapcsán az állampolgári javaslat intézményét emelte ki. „500 támogató aláírás összegyűjtésével hozzá tudunk szólni, ahol erre alkalom nyílik lesz, ki fogjuk használni ezt a lehetőséget” – mondta Nagy.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program