Az már biztos, hogy a kenyér nem lesz olcsóbb, sőt...

camera

7

Az már biztos, hogy a kenyér nem lesz olcsóbb, sőt...

Soňa Majthényiová és Samuel Vlčan a Danubia pékésgben (A Paraméter felvételei - Továbbiakért kattints!) 

Megosztás

Samuel Vlčan mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter Patasi Ilona miniszteri tanácsadó, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke kíséretében ellátogatott a gútai malomba és a dunaszerdahelyi Danubia pékségbe.

Patasi Ilona elmondta, a látogatás azért valósult meg, mert a miniszter és Zuzana Čaputová elnök asszony is érdeklődött a malmok helyzete iránt, pontosabban, hogy van-e elég alapanyaguk. Ennek akartak utánajárni a hétfői körútjukon.

A gútai malomban Varga Levente igazgatóval, a Danubia pékségben Soňa Majthényiová igazgatónővel egyeztetett a miniszter. Az ezt követő sajtótájékoztatón elmondta,

attól nem kell tartani, hogy nem lesz elég pékipari termékünk, a további drágulást azonban nem zárta ki.

Az árakat illetően nem tartja jó megoldásnak az árplafon bevezetését, úgy gondolja, ha például megszabnák a gabona árát, akkor a gazdák elkezdenének inkább mással foglalkozni. Ennek kapcsán arra hivatkozott, hogy a piaci szabályokat be kell tartaniuk. Mint mondta, ez nem azt jelenti, hogy nem foglalkoznak a folyamatos árnövekedéssel, ellenkezőleg, tervezik, hogy hogyan tudnák enyhíteni annak következményeit. Itt megemlítette az elérhető pályázati kiírásokat is.

Patasi Ilona, Samuel Vlčan és Soňa Majthényiová

Vlčan úgy véli, 10% körül fog stabilizálódni a drágulás. Fontosnak tartja, hogy a vállalatok elegendő alapanyaggal rendelkezzenek, ezért dolgoznak azok támogatásán. Elmondta azt is, jól tudja, hogy a rosszabb anyagi helyzetű vállalkozások nem biztos, hogy túlélik ezt a helyzetet, éppen ezért a segítségnyújtásba szeretnék bevonni a bankokat – ezzel kapcsolatosan már megkezdték a tárgyalásokat. Céljuk, hogy a vállalatok kedvezményes hitelhez jussanak. „Bízom benne, hogy sikerrel járunk és növelhetjük Szlovákia élelmiszeripari függetlenségét“ – húzta alá.

Soňa Majthényiová a Danubia pékség igazgatónője ismertette a drágulási helyzetet:

„Tavaly ősztől 80%-kal emelkedett a liszt ára, az élesztőé 60%-kal, a többi alapanyagé pedig körülbelül 30%-kal lett több. Továbbá az energiárak is magasak.“

Emiatt ők is kénytelenek árat emelni. Erre legutóbb április elsején került sor. Idén ez volt a második alkalom, hogy feljebb kellett vinniük az áraikat, és az igazgatónő nem tartja kizártnak, hogy a jövőben erre ismételten sort kell keríteniük. Ugyanis ha az alapanyagok tovább drágulnak, akkor a túlélés érdekében kénytelenek ők is megemelni az áraikat. Szavai szerint már legutóbb sem volt egyszerű bevezetniük az új árakat, hosszas tárgyalások előzték meg azt. Újságírói kérdésre elmondta, a legnagyobb segítség számukra az lenne, ha stabilizálódnának az árak.

Patasi Ilona elmondta, a malomban folyamatos az ellátás, az árak azonban változnak. Az ottani igazagtó szavai szerint nagy segítség lenne a számukra, ha az állam kedvező kamatú hosszútávú hitelt tudna biztosítani nekik, illetve, ha aratás után vásárolhatnák fel a gabonát.

(SzC)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program