1
Fotó: Paraméter
Bugárék rábólintottak a választási pártra, az MKP meg nem - ezzel a címmel adtuk hír kedden, röviddel éjfél előtt arról, hogy amíg a Híd elnöksége tegnap este jóváhagyta azt, amiben három magyar párt - a Híd, az MKDSZ és az MKP - delegációi megegyeztek a múlt héten, az MKP meg elutasította, hogy a 2020-as parlamenti választásokon közös választási párt listáján induljanak. A kikosarazás okairól a parlamenten kívüli párt sajtótitkára azt nyilatkozta, az a megváltozott politikai helyzetre való tekintettel állt elő. Erről kérdeztük Menyhárt József MKP-elnököt, illetve a Híd pártot, mit szól a kialakult helyzethez.
Mi változott péntek óta, azaz négy nap alatt, amikor is közös javaslattal zárultak a Híd, az MKDSZ és az MKP delegációi által folytatott tárgyalások? Ezzel összefüggésben nyilatkozta az MKP, hogy a Híddal és az MKDSZ-szel létrehozandó választási párt javasolt irányelveit a párt a megváltozott politikai helyzetre való tekintettel nem fogadta el.
Menyhárt József: A Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma bejegyezte az Összefogás nevű mozgalmat, így az most már teljes értékű politikai erőként kapcsolódhat be a folyamatokba.
Nem ellentétes a tegnapi elutasító döntés a párt Országos Tanácsának egy héttel korábbi határozatával, ahol arról esik szó, hogy a hazai magyarság két meghatározó pártjának – a parlamenten kívüli MKP-nak, illetve a kormánypárti Hídnak – az együttműködése képezheti az alapot, amire építeni lehet?
M.J.: Az Országos Tanács határozata egyértelműen fogalmaz ebben a tekintetben.
Milyen arányban döntött így az elnökség?
M.J.: A döntésnek kellően széles legitimációja volt az elnökségben.
Most mi lesz a következő lépés?
M.J.: Tárgyalásra invitáljuk a partnereket. Bízunk benne, hogy mindenki átérzi a helyzet történelmi felelősségét, és ennek megfelelően jár el.
Mivel csupán írásos kommunikációra adódott lehetőség az MKP első emberével, ezért a második kérdést egyelőre nem volt lehetőség jobban kifejteni. Így a jelen állás szerint Menyhárték keddi éjjeli elutasító álláspontját salamonivá szelídíti a pártelnök fent jelzett válasza, ha összefésüljük a tárgyalt dokumentumban szereplő sorokkal: tehát "az MKP Országos Tanácsának határozata egyértelműen fogalmaz ebben a tekintetben, hogy a hazai magyarság két meghatározó pártjának – az MKP-nek és a Hídnak – a megegyezése jelentse az alapot közösségünk összefogására." A határozatban ezt követően nem szerepel semmilyen feltétel, ami felülírná ezt az idézett részt, hiszen az így folytatódik: …az "OT továbbra is minden, a közössèg érdekèben tettekben is tenni akaró személyt örömmel làt tagjai…között … egy magyar listán indulók között." Ez az értelmezési kettősség tetten érhető az MKP honlapjának nyitóoldalán is, ahol szerdán délután is ott szerepelt a pénteki megegyezéses dokumentum, "Az MKP és a Híd közös sajtónyilatkozata".
A Hídban ezt az egészet úgy látják, hogy "az MKP Országos Elnöksége tegnap nem csak az együttműködést szorgalmazó több mint 60 polgármester és a magyarság jelentős része akaratával ment szembe, hanem azzal a határozattal is, amit a párt OT-ja október 12-én fogadott el. E határozat értelmében a pártnak a magyar egység megteremtése érdekében olyan megoldást kellett volna találnia, amelyhez a két meghatározó párt, az MKP és a Híd megegyezése jelentené az alapot. A delegációk a közös ajánlásban ezt az alapot fogalmazták meg, s ezzel olyan közel jutottak egy hatékony együttműködés megteremtéséhez, mint még soha az elmúlt tíz esztendőben. Ezért felfoghatatlan számunkra, hogy ezt a pozitív elmozdulást „sutba dobják“, a biztosat feladják a bizonytalanért. Magyar egységről beszélnek, ötpárti együttműködésben reménykednek annak ellenére, hogy az előző hetekben, az Összefogás és a Magyar Fórum részéről megjelent nyilatkozatok ezt teljességgel kizárták. Választói támogatottsággal nem rendelkező politikai szubjektumokban bízva kockáztatni a hazai magyarság politikai képviseletét a Híd számára elfogadhatatlan."
Hogy Bugár Béláék elfogadják-e az MKP ötpárti egyeztetésre szóló felhívását, az egyelőre nem derült ki.
De tekintve, hogy a hazai magyar választókra hivatkozó pártok cikcakkjai egyre inkább megközelítik a brexites követhetetlenséget, ez nem is olyan nagy csoda. A varázslat inkább az lenne, ha a "pártjaink" unalmas kiszámíthatósággal megnyugtatóan berendezkednének a pár hónap múlva esedékes parlamenti választásokra.
(sp)