"Az orosz elnök elszámította magát, és ezért most fenyegetőzik" - elindult a németek fegyverszállítmánya, újabbat küldenek a csehek

2022. február 28. - 10:58 | Külföld

Csehország újabb fegyverszállítmánnyal segíti Ukrajnát - a CT24 közszolgálati hírtelevízió szerint erről a cseh kormány döntött vasárnap esti rendkívüli ülésén.

"Az orosz elnök elszámította magát, és ezért most fenyegetőzik" - elindult a németek fegyverszállítmánya, újabbat küldenek a csehek
Fotó: AP/TASR

Jana Černochová védelmi miniszter a televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a fegyverek és a haditechnika értéke 400 millió korona.

"Nem könnyűfegyverekről van szó" - tette hozzá, de részleteket biztonsági okokra hivatkozva nem közölt.

Az előző cseh fegyverszállítmány, amelyről szombaton döntött a kabinet, Jana Černochová szerint már meg is érkezett rendeltetési helyére. A 188 millió koronás adomány gépkarabélyokat, géppuskákat, speciális puskákat és pisztolyokat, illetve hozzájuk való lőszert tartalmaz.

Az első cseh fegyveradományt, amely mintegy 4 ezer tarackágyú-lövedéket tartalmazott 40 millió korona értékben, még február elején, az orosz támadás előtt elküldték az ukránoknak.

Petr Fiala kormányfő, aki szombaton két ízben is telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, azt mondta, hogy az ukrán fél konkrétan megnevezett fegyvereket és haditechnikát kért a csehektől. "Megtettem minden lépést, hogy megállapítsam, képesek vagyunk-e ezeket a fegyvereket szállítani. Megállapítottam, hogy igen" - mondta Fiala a televízióban, de részleteket ő sem árult el.

"Ukrajna nagyon konkrét kéréseket fogalmazott meg, a listát az összes NATO-ország megkapta. Most azonban szorít az idő, Zelenszkij ezért fordult hozzánk. Mi ezt órákon belül tudjuk szállítani" - magyarázta a helyzetet a cseh miniszterelnök.

"Tekintettel az orosz titkosszolgálatokra, nem hozhatjuk nyilvánosságra az összes információt a szállítmányokról" - mutatott rá Jana Černochová. "Nem arról van szó, hogy kerülni akarjuk a nyilvánosságot. Virággal a hajunkban és békegalambbal sajnos Putyint nem tudjuk megállítani. Csakis fegyverekkel és szankciókkal állíthatjuk meg" - szögezte le a védelmi miniszter.

Elindították a német fegyverszállítmányt Ukrajnába

Elindították az orosz invázió ellen harcoló ukrán hadsereg támogatását szolgáló német fegyverszállítmányt - nyilatkozta a német védelmi miniszter hétfőn.

A fegyverek úton vannak, és megérkezésük "nem napok, hanem órák kérdése" - mondta Christine Lambrecht a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak.

Kiemelte, hogy az ukrajnai orosz invázió nem halad olyan sebesen, ahogy szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök elképzelte, a műveletet logisztikai gondok és üzemanyaghiány lassítja.

"Az orosz elnök elszámította magát, és ezért most fenyegetőzik" - tette hozzá a miniszter az orosz hadsereg elrettentő erőinél elrendelt különleges szolgálati módról.

Mint mondta, az atomfegyverekkel összefüggő fenyegetést "nagyon komolyan kell venni". Ugyanakkor az elnök és más oroszországi vezetők is tudják, milyen pusztító következményekkel járhat ilyen döntés, ezért most mindenkinek meg kell őriznie a nyugalmát, és nem szabad tovább növelni a feszültséget - mondta a német védelmi miniszter.

A szociáldemokrata politikus (SPD) jó jelnek nevezte a fehéroroszországi Gomelben hétfőn tervezett ukrán-orosz tárgyalásokat. Fontos azonban, hogy "ne hagyjuk, hogy elaltassa az éberségünket olyan ember, aki mindannyiunknak hazudott" - tette hozzá Christine Lambrecht.

Szombaton a szövetségi kormány a válságövezetekbe irányuló fegyverexportot elutasító álláspontját megváltoztatva úgy döntött, hogy mégis küld fegyvereket az ukrán hadseregnek.

A szállítmány 1000 páncéltörő fegyverből és 500 Stinger légvédelmi rakétából áll. A kormány ahhoz is hozzájárult, hogy Hollandia továbbexportáljon Ukrajnába 400, német gyártmányú páncéltörő fegyvert, Észtország pedig átadjon Ukrajnának az egykori NDK hadseregének készletéből kilenc D-30 típusú vontatott tarackágyút a hozzájuk tartozó lőszerrel.

Vasárnap Olaf Scholz kancellár bejelentette, hogy százmilliárd eurós pénzügyi alapot hoznak létre az ország védelmi képességeinek fejlesztésére, és ezenfelül minden évben a hazai össztermék (GDP) két százalékát meghaladó összeget fordítanak védelemre.

Mindkét döntés irányváltás a hidegháború vége óta követett német politikában. A kormány indoklása szerint mindkettő elkerülhetetlen, mert az ukrajnai háború fordulópont az európai történelemben, és az új korszakban új politika szükséges az ország, a szabadság és a demokrácia megvédéséhez.

(MTI)