Az STU tudósa és a mesterséges intelligencia megkönnyíti az orvosok munkáját

2017. január 24. - 17:22 | Tech

A Szlovák Műszaki Egyetem (STU) Informatikai és Információs Technológiai Kar doktoranduszának, Martin Tamajkának célja, hogy olyan megoldást találjon, amivel megkönnyítheti az orvosok munkáját a diagnózis pontosabb felállítása érdekében. Tamajkának ebben nagy segítségére van a mesterséges intelligencia. A Paramétert az egyetem szóvivője, Andrea Settey Hajdúchová tájékoztatta.

Az STU tudósa és a mesterséges intelligencia megkönnyíti az orvosok munkáját
Fotó: STU

Martin Tamajka létrehozott egy programot, ami automatikusan képes elemezni olyan 3D-s felvételeket, amelyek az agy mágneses rezonancia általi vizsgálat során készültek. Projektjében egyelőre az agyról készült felvételekre összpontosít.

A program három részre osztja az agyat, mely során figyelmezteti az orvost, amennyiben anomáliát fedez fel. A program olyan betegségek megállapítását könnyíti meg, mint az Alzheimer-kór, a demencia, a szklerózis multiplex, illetve az agydaganatok.

Jelenleg az ilyen felvételeket leggyakrabban a radiológusok szokták kiértékelni, Martin Tamajka programja azonban több órás munkát spórol meg számukra. A rendszer akár éjszaka is kiértékelheti a felvételeket, reggelre pedig az orvos már készen kaphatja az információkat a diagnózis megállapításához.

„Először is a mesterséges intelligenciát meg kellett tanítani a felvételek olvasására, majd a 3D-s kép egyes részeinek megkülönböztetésére. A programnak először el kell távolítania a környező szöveteket, mint például a koponya és a szemek, majd az agyat három részre osztja. A neurális hálózatot csakis az egészséges agy felismerésére tanítottam meg, így az olyan anomália észlelése során, mint például a tumor, a program nem tudja hová besorolni. Ez figyelmeztetheti az orvost, hogy az agyban valami nem úgy van, mint ahogy lennie kellene“ – magyarázta Martin Tamajka.

Ezután Tamajka különböző paramétereket állított fel, amelyek alapján a mesterséges intelligencia kiértékeli a felvételeket, majd egészen addig fejlesztették, míg a program egyedül is képes volt elvégezni a vizsgálatot.

Az egyetem doktorandusza által kifejlesztett programot a test más szerveire is használni lehet. Tamajka szerint csupán arra van szükség, hogy a mesterséges intelligenciát megtanítsák más szervről készült felvétel elemzésére. A doktorandusz a Siemens céggel dolgozik együtt, ami a világon az egyik legnagyobb vállalat az egészségügyi berendezések forgalmazása terén.

tt/para