Az új vasúttársaság sem tud csodát tenni a Komárom–Pozsony szakaszon, de már látszik a fény az alagút végén

camera

1

Az új vasúttársaság sem tud csodát tenni a Komárom–Pozsony szakaszon, de már látszik a fény az alagút végén

Fotó: Leo Express 

Megosztás

Nem ritkák a késések a Komárom és Pozsonyi közti vasúti vonalon, és ezzel a problémával valószínűleg a szakaszt december 10-től üzemeltető új vasúttársaság, a Leo Express is nehezen tud majd bármit is kezdeni.

A probléma fő forrása, hogy a Pozsony és Komárom közti vonal egyvágányú, ezért azokon az állomásokon, ahol váltók találhatók, gyakran várni kell a másik csatlakozásra – mutatott rá a Sme napilap.

Nem volt ez másképp nyolc évvel ezelőtt sem, amikor a RegioJet vette át a 131-es vonalat, valamint a távozásukat követően sem, az elmúlt három évben, amikor a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) az osztrák ÖBB-vel együttműködve üzemeltette azt.

A Komárom felé vezető egy vágányú vasútvonal több mint 120 éves, túlnyomó része még mindig nem villamosított, kivéve néhány kisebb pozsonyi és komáromi szakaszt.

A Leo Express vonatai sem közlekedhetnek 80 km/óránál nagyobb sebességgel, több szakaszon pedig további sebességkorlátozások vannak érvényben. Ennek oka a vasúti pálya rossz műszaki állapota, korszerűsítését évek óta szorgalmazzák, mostanáig eredménytelenül.

A Szlovák Vasutak (ŽSR) 2021-ben elkészített egy megvalósíthatósági tanulmányt, amelyben az említett vonalon felmerülő problémákra kerestek megoldást. Ebben szerepelt bizonyos szakaszokon a második vágány kiépítése, a vonal kiterjesztése Somorjára, valamint a távolsági személyszállítás Komáromon keresztül Magyarországra.

A projekt megvalósítása körülbelül öt évig tartana, és csaknem egymilliárdos beruházást igényelne. Az illetékesek nem a vonal egészének korszerűsítését, hanem kisebb szakaszokra bontását javasolták. Ez olcsóbb lenne az államnak, és jóval korábban elkezdődhetnének a munkálatok is.

A ŽSR idén májusban írt ki közbeszerzést, amelyben kivitelezőt keresnek a projekthez. Ez tartalmazza a vonal villamosítását, a második vágány kiépítését Ružinov és Dunaszerdahely közt, a vonatok 160 kilométer/órás sebességgel történő közlekedésének lehetővé tételét, valamint a peronok modernizálását, elsősorban ami a le- és felszállást illeti.


(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program