Az ukrán kémgyilkosság, a cseh-szlovák drogkartell és a vezekényi cigigyár

Az országot felőrlő korrupció 

2020. szeptemberében kezdetét vette a Nemzeti Bűnüldözői Ügynökség (NAKA) Isten malmai névre keresztelt akciója. A hatóságok az állami szféra több magasrangú tisztje ellen is eljárást indítottak, többek között azzal gyanúsítva őket, hogy kenőpénzeket fogadtak el a pozsonyi Takáč-klántól. 

Bilincsben végezte a Pénzügyi Hatóság Bűnügyi Hivatalának (KÚFS) egykori vezetője, Ľudovít Makó is, aki barátjával, František Böhm egykori titkosszolgával közösen segítették az alvilágot.  

Mindketten előzetes letartóztatásba kerültek, azonban a rácsok mögött nem bírták sokáig, pár nap után jelezték a rendőröknek, készek beismerő vallomást tenni.

Makó és Böhm megközelítőleg száz különböző ügyben kezdték segíteni a rendőrök munkáját, vallomásaikban olyan nevek bukkantak fel, mint Robert Fico miniszterelnök, Robert Kaliňák jelenlegi védelmi miniszter és Dušan Kováčik volt speciális ügyész. Böhm egyébként nem sokkal a vallomástétele után, 2021. február 12-én öngyilkosságot követett el.

Nemcsak híres politikusok és ügyészek korrupciós ügyeit sikerült a segítségükkel feltárni, vallomásaikra alapozva kevésbe ismert vállalkozók ellen is eljárást tudtak indítani a hatóságok. Ilyen személy volt a vágfarkasdi (Vágsellyei járás) Kertész József is, róla azt vallották, hogy éveken át kenőpénzeket adott át Makónak, aki cserébe szemet hunyt az üzletember vezekényi cigarettagyára fölött, ahol illegálisan – vagyis zárjegy nélküli – dohánytermékeket is gyártottak. 

Kertészt bíróság elé állították, 2023 júniusában első fokon hat évre ítélték. A Specializált Büntetőbíróság ítélete szerint minden egyes illegális cigivel megpakolt kamion után, amely elhagyta az ország területét – főleg Lengyelországot látta el illegálisan dohánnyal a vezekényi üzem – Böhm és Makó 70 ezer eurót „számlázott fel“ a vállalkozónak.

A kenőpénzek 2016 és 2019 között rendszeresen kifizetésre kerültek, a bíróság szerint minimum 440 ezer euró cserélt gazdát.

A Jopi benzinkúthálózat egykori vezetőjének azonban van egy korábbi ügye is, 2014-ben adócsalásért ítélték el. Az elhúzódó tárgyalási folyamatnak is hála, a férfi 6 ezer eurós pénzbírsággal megúszta az egészet.

A Golden Tobacco tulajdonosi körébe Radovan Fodor egykori rendőr és egyben Ábrahám község (Galántai járás) exalpolgármestere is beletartozott, akit 2018-ban tartóztatott le a rendőrség, a hatóságok szerint a szeredi drogmaffiát látta el információkkal.

A vállalkozásban részt vett a vízkeleti Bihercz Gábor is.

A férfi neve az utóbbi években többször is elhangzott a csallóközi, és az alsóhatári maffiaperek során. A bírósági eljárások több vádlottja és tanúja is úgy vallott, hogy a vízkeleti férfi tagja lehetett a Sátor Lajos-féle dunaszerdahelyi bűnszervezet galántai szárnyának. A Dora családnak – akinek az egyik tagja megölette volna Kertészt – közös vállalkozásai is voltak a Bihercz családdal.

A vezekényi cigigyárat működtető Golden Tobaccóból azóta Kertész és a hozzá közel álló üzlettársai is kivonultak, a céget cseh és ukrán személyek vették át. 

Cikkünk Kertész Józsefről:

Kokain a tonhalkonzervekben 

A szlovák cégjegyzék szerint a mátyusföldi Vezekény külterületén működö Golden Tobacco cég kisebbségi tulajdonosa egy bizonyos Veronika Červeňová. Hogy megértsük ki ő, pár hónapot vissza kell ugornunk az időben: 

2023 júniusában a NAKA a KRONE 2 nevű rendőrségi akció keretében őrizetbe vett több ismert szlovákiai személyt, akiket azzal gyanúsítottak, hogy egy nemzetközi drogkartell keretében kokainnal kereskedtek. A gyanúsítottak között szerepel a Szlovákiában élő hírhedt orosz üzletember, Szergej Szalmanov fia, Alexander Szalmanov vagy a főként luxusautók kölcsönzésével és bérbeadásával foglalkozó komáromi-ógyallai illetőségű György Adorján. 

Szalmanovék a dél-szlovákiai olvasók számára egyáltalán nem ismeretlenek. Éveket ültek a rácsok mögött a dunaszerdahelyi, a somorjai és a nagymegyeri adóhivatalok vezetőinek megkenéséért. A fiatalabb Szalmanov jelenleg előzetes letartóztatásban van a kokainügy miatt, apja pedig hamarosan egy 75 millió eurós csalás miatt állhat újra bíróság elé.

Cikkünk Szergej Szalmanovról:

György Adorjánt korábban az úgynevezett “török kamion ügyével”  hozták összefüggésbe. A hatóságok szerint a férfi 2010-ben segített egy főleg szlovénokból álló bandának a heroin előállításához szükséges ecetsav-anhidrid Szlovákiából Törökországba való szállításában. 

Visszatérve a drogkartellhez: A sajtó által megszerzett rendőrségi és bírósági állásfoglalásokból az következik, hogy a szlovákiai bandának legalább háromszor sikerült kokaint becsempésznie az országba – a három kokainimport össztömege meghaladta a 2 tonnát. A kábítószert többek között Somorján és Komáromban raktározták.

A szlovák rendőrség akciója szorosan kapcsolódott az Interpol 2022-es novemberi akciójához. A Krone/Joker nevet viselő akció során számos országban tartottak razziát.

11 országban 44 személyt vettek őrizetbe, az Eurojust az unió egyik legveszélyesebb bűnszervezetének nevezte a nemzetközi drogkartellt. A nyomozás során kiderült, hogy több bűnszervezet működött közre az Európai Unión belüli a nagyszabású bűncselekmények végrehajtásában.     

A nyomozás során arra jutott a rendőrség, hogy a nemzetközi drogkartell cseh és szlovák ága szoros együttműködés keretében terítették a kokaint Európa-szerte. A cseh leágazás feje a hatóságok szerint a Liberec környékéről származó Vilém Kováč volt, akit a rendőrségnek nem sikerült kézre kerítenie, és aki 2022 novembere óta az Európai Unió legkeresetebb bűnözőinek listáján is szerepel.  

Kováčon kívül minimum tíz tagot sikerült még azonosítani a cseh rendőrségnek.

Kováč lakását 2022 novemberében forgatta fel a cseh rendőrség. A házkutatás során azonban a drogbárót nem találták otthon, az előző este sikerült meglépnie. Az élettársát azonban a helyszínen sikerült őrizetbe venni, aki nem más, mint a bevezetőben ismertetett Veronika Červeňová.

Červeňová a szlovák cégjegyzék szerint 2016 óta résztulajdonosa a vezekényi cigarettagyárnak. A nő Radovan Fodortól vette át a részesédését a cégben.

Červeňová pont abban az időszakban csatlakozott a vezekényi cigarettagyárhoz, amikor a hatóságok szerint Kertész József elkezdte lefizetni Ľudovít Makót.

A cseh drogbandának ez év februárjában kezdődött el a büntetőpere. A vádlottak közül hárman beismerő vallomást tettek. Červeňová ártatlannak vallotta magát, jelenleg előzetes letartóztatásban van.

A szlovák leagázás több tagjának – köztük Szalmanovnak és Györgynek – július végén vette kezdetét a büntetőpere. 

Cikkünk az első tárgyalási napról:

Ukrajnában elítélt bűnöző, Szlovákiában cigarettagyáros

Ahogy azt említettük, 2023 júniusában a Specializált Büntetőbíróság első fokon bűnösnek találta Kertész Józsefet. A férfi az ítélet előtt négy hónappal eladta a cégbeli részesedését egy Seneda s.r.o. nevű cégnek. A cégjegyzék szerint a Senedát két ukrán férfi, Andrej Zolotarev és Igor Csernyisov alapította.

2023 januárjában azonban egy harmadik személy is csatlakozott a céghez. Ő Jurij Raszjuk, akiről kiderítettük, hogy korábban az ukrán titkoszolgálatnak (SBU) dolgozott, és akit egy merénylet megszervezéséért ítéltek el a szomszédos országban. 

A férfit 2021. január 22-én vették őrizetbe az ukrán hatóságok, amelyek arra jutottak, hogy az ukrán titkosszolga, aki a terrorelhárítási osztály egyik munkatársa volt, előkészítette az SBU egyik magasrangú tisztjének a meggyilkolását.

Portálunk hozzájutott ahhoz a rendőrségi határozathoz, amely alapján Ukrajnában előzetes letartóztatásba helyezték Jurij Raszjukot. Ebből derült ki, hogy a férfi 2020 októbere és 2021 januárja között összesen hat alkalommal találkozott különböző, bűnözői körökből jól ismert személyekkel, akikkel arról tárgyalt, hogyan tudnák eltenni láb alól – vagy legalább egy ideig kórházba küldeni – az SBU egyik vezető tagját, Andrej Naumovot.

A merényletet végül nem hajtották végre, mert miután az egyik bérgyilkos rájött, hogy egy titkosszolga lenne a célpont, megijedt és a hatóságokhoz fordult. 

Raszjuk őrizetbe vétele után az ukrán sajtó arról kezdett cikkezni, hogy egy egykori magasrangú SBU-tiszt, Dmitro Nyeszkoromnij volt a felbujtó, és a titkosszolgálatokon belüli hatalmi harc állt a merénylet megszervezésének hátterében. A hírek igaznak bizonyultak, Nyeszkoromnij ellen eljárást indítottak, azóta is bujkál az igazságszolgáltatás elől.

Raszjuk pár hónappal a letartóztatása után elkezdett együttműködni a hatóságokkal, 2021 júniusában vádalkut kötött a kijevi ügyészséggel, végül három év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Azt érdemes hozzátenni, hogy később egy interjúban a jogerős bírósági ítélet ellenére minden ellene felhozott vádat tagadott.

A merénylet állítólagos célpontját, Andrej Naumovot később Szerbiában pénzmosás gyanújával vették őrizetbe.

A Finstat szerint a Golden Tobacco utoljára 2018-ban termelt nyereséget, azóta minden évben átlagosan 18 ezer eurós veszteséggel zárt. 2021 óta pedig nincs kimutatható forgalma.

Az ukránok nyomában

“Nem vagyok maguknak hajlandó ilyenről beszélni” – válaszolta Kertész József megkeresésemre, mikor a Golden Tobecco új tulajdonosai felől érdeklődtem.

Megpróbáltam felvenni a kapcsolatot a cég jelenlegi vezetőivel is. A cégjegyzék szerint Raszjuk Kijevben él. Több, a témára rálátó helyi lakos sem ismerte fel fotóról, és azt állították, nem látták soha a faluban a férfit. Azt viszont megerősítették, hogy ukránul beszélő illetők gyakran megfordulnak a cigigyár közelében.

A cég ügyvezetőjét, Igor Csernyisovot viszont sikerült megszólítanom. Elmondta, húsz éve utazik a dohánybizniszben, csábító ajánlatnak tűnt a vezekényi cigigyár megvásárlása, főleg annak tükrében, hogy az orosz-ukrán konfliktust követően a szomszédos ország gazdasága szinte a padlóra került.

Az ügyvezető elmondása szerint a gyárban jelenleg 12 ukrán származású munkás dolgozik. Egyelőre csak exportra gyártanak, például Kazahsztánt, Grúziát és Kínát látják el dohánytermékekkel. Csernyisov elmondta, tervben van a gyár modernizációja, amely után akár az Európai Unió piacára is szállíthatnak.

A férfi állította, a cég megvásárlásakor nem volt tudomása annak múltjáról. Kertésszel jó kapcsolatot ápol. “Nem folyik ott semmi illegális” – mondta Csernyisov az üzemről, hozzátéve, a vámhatóság folyamatosan ellenőrzéseket tart a gyár épületében.

Elmondása szerint a tulajdonostársával, Červeňovával egyszer sem sikerült felvennie a kapcsolatot. Meglepődött, mikor a sajtóban olvasta, hogy a nőt egy drogkartellel hozzták összefüggésbe.

Raszjukkal kapcsolatban csak annyit mondott, hogy üzlettársát ártatlannak tartja, szerinte a férfi az ukrán hatóságok közötti belső leszámolásoknak lett az áldozata.

“Nem vagyunk mi bűnözők, üzletemberek vagyunk” – zárta a beszélgetést Csernyisov.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program