Azonos fizetések, idő a családdal és elegendő pihenés – ezt eredményezheti a négynapos munkahét

camera

1

Azonos fizetések, idő a családdal és elegendő pihenés – ezt eredményezheti a négynapos munkahét

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

Robert Fico miniszterelnök a Davosban rendezett gazdasági fórumon jelentette be, hogy Szlovákia csatlakozhat azon országokhoz, amelyek bevezethetik a négynapos munkahetet. Politikusok és szakértők nyilatkoztak ennek lehetőségéről.

Andrea Turčanová, a KDH képviselője szerint a párt programjában is szerepel a négynapos munkahét bevezetése, az ezzel kapcsolatos gondolatokat pedig szívesen fogadja. Szerinte mindez segítené a családokat, hogy több időt tölthessenek együtt, valamint, hogy többet pihenhessenek. Mint mondja, a témával kapcsolatban széleskörű diszkussziót kell nyitni, ugyanis egyes ágazatokban, mint például a rendőrségben vagy az egészségügyben, ezt nem tudja elképzelni. „Ha az emberek kevesebbet dolgoznak, tudják, mit kell elérniük, ezért pedig elkezdenek hatékonyabb munkát végezni” – tette hozzá.

Monika Uhlerová, a Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) elnöke úgy véli, jó, hogy a témáról nyilvános diszkussziót indítanak. Mint mondja, az eddigi berögződés az ipari korszakhoz kapcsolódik, a nyolcórás munkahéten kívül mást nem tudunk elképzelni, miközben már a digitális korszakban járunk. Felhívta a figyelmet arra a problémára, hogy a munkaerő fokozatosan elöregedik, miközben a születési arány csökken. „A technológiai fejlődés arra késztet bennünket, hogy kevesebbet dolgozzunk” – mondta, majd hozzátette: az mindössze mítosz, hogy a folyamatos termeléssel működő gyárakban ne lehetne alkalmazni a négynapos munkahetet, rámutatott, hogy Németország és Franciaország példája is az ellenkezőjét bizonyítja.

Michal Struška, a Smer képviselője közölte, nem egyik napról a másikra akarják megváltoztatni a munka törvénykönyvét, a nyilvános forrásokról és az állami segítségnyújtásról is diszkussziót akarnak folytatni. Elmondása szerint a munkahét lerövidítése és a jelenlegi bérezés megtartása azt eredményezhetné, hogy az emberek 20%-kal többet keresnének, mint az ötnapos munkahéten.

Rastislav Machunka, a Munkáltatók Szövetségének (AZZZ) alelnöke úgy véli, hogy Szlovákia nem áll készen a négynapos munkahét bevezetésére. Szerinte a társadalom nincs berendezkedve a technológiai újdonságokra, amiket az emberek lélegzetvisszafojtva keresnének. Emellett szerinte az is hátráltató tényező, hogy több mint 100 ezer munkaerő hiányzik.


(TA3)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program