Bajban Bödörék cége, megvonták a Bonul biztonsági átvilágítását!

2020. szeptember 2. - 16:37 | Belföld

A Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálta az elmúlt hónapokban a Smerhez közel álló Bödör család által vezényelt őrző-védő vállalat, a nyitrai székhelyű Bonul biztonsági átvilágítását, majd úgy döntöttek, megvonják annak legmagasabb szintjét - adta hírül az Aktuality.sk több, egymástól független biztonsági forrásra hivatkozva.

Bajban Bödörék cége, megvonták a Bonul biztonsági átvilágítását!
Norbert Bödör - Archív felvétel

A biztonsági átvilágítás azért fontos, mert számos állami megrendelés elnyeréséhez vagy teljesítéséhez szüksége van rá a cégnek. A Bonul pedig nem szűkölködött olyan megbízatásokban, melyekhez az átvilágítás legmagasabb szintje kell.

A Bonullal kapcsolatos vizsgálatnál közrejátszhatott, hogy a NAKA július folyamán járt a cég székhelyén is, és az ország történetének legkiterjedtebb korrupciós ügye, az Állattenyésztő (Dobytkár) fedőnevű nyomozás kapcsán kértek be dokumentumokat. A nyomozás egyik gyanúsítottja ugyanis Norbert Bödör, aki pillanatnyilag vizsgálati fogságban van. Az ő apja, Miroslav Bödör a Bonul tulajdonosa és vezetője is, míg a hozzáférhető adatok alapján Norbert Bödörnek nincs köze a céghez, noha pénzügyi tranzakciókat bonyolítottak le közte és a Bonul között, tízezres nagyságrendben.

Ifjabb Bödör nemcsak küldött, de kapott is pénzt apja cégétől, és mivel korrupcióval és pénzmosással gyanúsítják, felmerül, hogy a mezőgazdasági dotációkból származó kenőpénzeket akár így is tisztára moshatták.

A Nemzetbiztonsági Hivatal az Állítsuk meg a korrupciót alapítvány (Nadácia Zastavme korupciu) beadványa alapján kezdett vizsgálódni. Az alapítvány rámutatott, hogy a Bonul több stratégiai fontosságú állami intézményt is őriz, mint például az Állami Tartalékalap objektumait, melyben Szlovákia gyógyszer és egyéb anyagi tartalékai találhatók válsághelyzet esetére.

"A Bonul azért tehetett szert ezekre az üzletekre, mert azon kevés társaságok közé tartozik, amelyek rendelkeznek a legmagasabb szintű biztonsági átvilágítással. Amennyiben azt megvonják tőle, elesik ezektől a megrendelésektől is" - jegyzik meg.

Hozzáteszik, a titkosított információk védelméről szóló törvény szerint nem rendelkezhet a legmagasabb szintű biztonsági átvilágítással olyasvalaki, legyen szó cégről vagy magánszemélyről, aki kétes személyekkel áll kapcsolatban vagy maga is gyanús.

Az alapítvány rámutat arra is, hogy a Bonul ugyan Miroslav Bödör vállalata, a Threema nevű applikációban található kommunikációja során Norbert Bödör utalt arra a váltóhamisításért már elítélt és számos ügyben, többek között a Kuciak-gyilkosságban is vádlottként szereplő Marian Kočnernek, hogy a cég üzleti ügyeit lényegében ő intézi.

(Aktuality.sk)