Bartók Béla Emléknap harmadszor Nagymegyeren

2017. március 25. - 20:05 | Kultúra

A város önkormányzata, a Pro Megere Polgári Társulás, a művelődési központ, a Csemadok helyi alapszervezete, a Janiga József Művészeti Alapiskola és a Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola március 25-én, szombaton, ismét, azaz ezúttal harmadszor is megrendezte a Bartók Béla Emléknapot. 

Bartók Béla Emléknap harmadszor Nagymegyeren
A szerző felvételei

Az eseménysorozat – melyen megjelent Kemecsei Lajos, a budapesti Néprajzi Múzeum főigazgatója és Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója – Ág Tibor, a néhány éve elhunyt népzenekutató emlékszobájának a megtekintésével, majd Bartók Béla köztéri szobrának a megkoszorúzásával kezdődött. Mindkét helyszínen Mikóczy Dénes alpolgármester, a Pro Megere Polgári Társulás elnöke mondott rövid beszédet.

A napra pontosan 136 esztendővel ezelőtt született világhírű zeneművész, zenetudós, népzenegyűjtő évfordulója alkalmából rendezett emléknap a tavalytól „Tiszta forrás település” címet viselő csallóközi város művészeti alapiskolájának hangversenytermében folytatódott Sörös Angéla középiskolai tanár moderálásával. Molnár Imre ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta: „Bartók életművét az örökkévalóság mércéjével mérhetjük.” Személyiségéből, minden művéből sugárzik a tisztaság, majd a népdalgyűjtő páratlan munkásságát méltatta a szónok. „Kórusműveiben is a nép lelke szól… Élete, életműve erkölcsi útmutatást jelent számunkra.”

Ezután zömmel Bartók Béla nagymegyeri gyűjtéséből szólaltak meg feldolgozások a színpadon, Nagy Iván dunaszerdahelyi etnológus, etnomuzikológus dudanótát adott elő, a Mórkomp zenekar következett, majd az említett iskolák növendékei, Zsoldos Viktória népdalcsokorral, Varga Levente Bartók írásaiból olvasott fel, Illés Viktor és Márton zongorán játszott, a sort Reichel Evelin és Somogyi Zsófia zárta Bartók 44 duó két hegedűre című műve egy-egy darabjának előadásával.

Egyfajta zárszóként Kemecsei Lajos kifejezte örömét, hogy abban a városban, ahol Bartók Béla gyűjtött, Ág Tibor évtizedekig élt és töretlenül adta közre a népélet és -lélek általa e tájakon felkutatott és rögzített kincseit, eleven a népzenei hagyomány, egyáltalán a zene művelése; Mikóczy Dénes pedig Janiga József korán elhunyt festőművész Cantata profana című linómetszetével ajándékozta meg a vendégeket és a szereplőket.

(bodnár gy.)