Bašternák rég tisztára mossa a vagyonát, mire valaki valamit is lép

2017. március 24. - 10:59 | Belföld

A rendőrség egy hézagos törvény alapján cselekszik, ami a törvénytelen úton vagyont szerzett személyeknek kedvez, ha történetesen ellenük egyáltalán vizsgálat indul.

Bašternák rég tisztára mossa a vagyonát, mire valaki valamit is lép
Fotó: TASR

Ladislav Bašternáknak annál jobb, minél tovább húzódik az ügyészségi vizsgálat a vagyona eredetének megállapítására. A nyomozók ugyanis a törvénytelen adóelvezetés mellett ezt is vizsgálják. Csakhogy nem elég gyorsan. Mire a végére érnek, elképzelhető, hogy a kétes hírű vállalkozó vagyona nagy részét felosztja olyan apró darabokra, hogy okafogyottá válik az eredetét vizsgáló eljárás.

Bašternák az utóbbi években összesen 19 cégben tevékenykedett vagy töltött be valamilyen funkciót, mára azonban ez a szám négyre csökkent, az ötödik pedig épp likvidálás alatt áll.

Már régebben kilépett a BL-202 nevű cégből, amely arról vált ismertté, hogy öt évvel ezelőtt 2 millió eurónyi adót igényelt vissza az államtól, vélhetően illetéktelenül. Ez az egyik ügy, amely kapcsán a rendőrség vizsgálódik. Bašternák állítása szerint ugyanis a Five Star Residence nevű komplexumban 12 millió euróért vásárolt 7 lakást, ugyanakkor azok piaci értéke legfeljebb 1,5 millió euró lehetett. Az adó visszaigénylésével így tulajdonképpen ingyen jutott lakásokhoz, és még maradhatott félmilliónyi apró is.

Ilyen hatalmas összegű készpénzt - 12 millió eurót - a rendőrség szerint Bašternák az ismert jövedelméből adódóan nem fizethetett ki, ezért folyamodtak ügyészségi vizsgálathoz. Az ügyben meghallgatják a vállalkozót, és vallomásának szavahihetősége alapján döntenek a továbbiakról. Tehát hogy bíróság elé viszik az ügyet, vagy megszüntetik az eljárást. A Bašternák vagyonával kapcsolatos dokumentumokat azonban már január óta vizsgálják.

Bašternák hasonlóképp kihátrált már a Real Forum Invest nevű cégből, amely a Bonaparte villát építette Pozsonyban. Ebben bérel(t) tőle lakást Robert Fico is. Tavaly októberben, két héttel azután, hogy a rendőrség nyomozást indított a villa felépítésével kapcsolatban, a céget átnevezték Fulkrumra, majd a dunaszerdahelyi járásbeli törpefaluba, Solymoskarcsára költöztette székhelyét, az ügyvezetője pedig a magyar állampolgárságú Mészáros József Pál lett.

A vállalkozó nem szerepel már az International Investment Hotels Holding, sem a International Investment Development Holding nevű részvénytársaságok vezetőségében, ellenben Marián Kočnerrel, aki többek között arról is ismert, hogy szerepelt az évekkel ezelőtt kiszivárgott rendőrségi maffialistákon.

Legutóbb idén februárban távozott a KLM Group nevű cégből, amely a pozsonyi Újvárosban (Nové Mesto) épp egy lakáskomplexum építésébe fogott. A tulajdonrészét a több alvilági figurát is védő ügyvédnek, Peter Filipnek adta el. Ő a Trend hetilapnak úgy nyilatkozott, hogy vállalkozói tevékenysége kiszélesítése céljából szállt be a társaságba.

A vagyon eredetéről szóló törvény értelmében a törvénytelen eszközökkel szerzett vagyont az állam elkobozza.

Csakhogy a törvény olyan hézagos, mint egy ementáli sajt, és annak megsértéséért még nem ítéltek el senkit.

Jozef Vozár, a Szlovák Tudományos Akadémia Állami és Jogi Intézetének igazgatója szerint ugyanis a politikusok már eleve úgy alkották meg a törvényt, hogy az alkalmazhatatlan legyen.

Még csak a törvényhozás előtt volt, amikor Róbert Madej (Smer) annyi módosítást nyújtott be hozzá, hogy az egész az Alkotmánybíróság előtt kötött ki. Az alkotmánybírósági beadványt olyan képviselők is aláírták, akik korábban megszavazták a törvényt. Az Alkotmánybíróság végül alkotmányellenesnek nyilvánította a jogszabályt, a parlament pedig kezdhette elölről a procedúrát.

"Ezzel mindenkinek időt adtak, akit a törvény érintett volna, hogy fogjanak neki, és tegyék rendbe a vagyonukat" - jelentette ki Vozár.

A törvény által kínált módszert, amellyel a vagyonukra illegálisan szert tett vállalkozók alkalmazhatnak, már bírálta Jaromír Čižnár főügyész is, aki egyúttal a jogszabály szigorítását követeli. A törvényből nem egyértelmű, hogy a vizsgált személynem milyen dátummal vizsgálják a vagyona állapotát, így mire az egész ügy eljut a bírósági szakaszig, addig ő feldarabolhatja és átruházhatja.

(SME)