Miért nem baj, ha leírunk egy-két bazmeget!

camera

1

Miért nem baj, ha leírunk egy-két bazmeget!

karomkodas_0 

Megosztás

A Social Psychologigal and Personality Science folyóiratban egy nemzetközi tudóscsoport – brit, amerikai és hongkongi szakértőkkel megállapította, hogy azok, akik hajlamosak a káromkodásra, kevésbé valószínű, hogy hazudnának vagy félrevezetnének másokat – írja az Index.

A csúnya szavak használatát, a káromkodást egyébként bizonyos körökben illik megvetni. Két számjegyű intelligenciahányados, durvaság, alulműveltség, civilizálatlanság, szegényes szókincs –ilyen érvekkel szokták magyarázni a csúnyaszó-használatot. Ezek persze tényleg nem olyan jelzők, amiket egy újságírótól várna az ember. Ellenben az igencsak elvárják, hogy írja meg az igazat.

Bizonyos körökben a trágár nyelvezet elfogadhatatlan. Az idők azonban változnak. Ma a tévéműsorok, filmek, videojátékok, képregények, könyvek, plakátok és miniszterelnöki beszédek tele vannak csúnya szavakkal.

A felmérésben 276 résztvevővel töltettek ki kérdőíveket. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mik az önkéntesek kedvenc káromkodásai. Ezután megkérték őket, magyarázzák el, milyen okokból szoktak csúnya szavakat használni. Végül egy hazugságvizsgálatot végeztek rajtuk, hogy megállapítsák, őszinték-e, vagy csak a társadalmilag elfogadható módon próbálnak válaszolni.

A második felmérésben 75 000 Facebook-felhasználótól gyűjtöttek adatokat. A kutatók észrevették, hogy azok, akik gyakrabban káromkodnak a közösségi médiában, többnyire rendelkeznek azokkal a kommunikációs mintákkal, amiket az előző kísérletekben az igazmondóknál vettek észre.

A kísérlet vvégeredménye szerint azok, aki több csúnya szót ismernek, kevesebb eséllyel fognak hazudni, bazmeg…

Index

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program