Befészkeltek hozzám a vörös vércsék! Mit csináljak?

2017. július 18. - 15:52 | Régió

Az év ezen időszakában rengetegszer megtörténik, hogy a vércsék az emberek által lakott területeken fészkelnek.

Befészkeltek hozzám a vörös vércsék! Mit csináljak?
Vörösvércse-fióka eszik "gazdája" kezéből (Fotók: dravce.sk)

Mit csináljunk, ha balkonunkon, teraszunkon vagy a ház külső rejtett zugaiban vércsefészket találunk? Etessük a magányos fiókákat? Kézbe foghatom őket, nem fog-e bántani, illetve én nem bántom ezzel őt?

A Ragadozó Madarak Szlovákiai Védőegyesülete válaszol!

Normális, hogy a városban fészkel a vércse?

A vörös vércse gyakran rak fészket a városi épületeken, iskolákon, panelházakon - az év ezen időszakában ez teljesen normális jelenség. Ez a madár ilyen szempontból nem túl igényes, elég, ha talál egy virágcserepet, egy balkonon felejtett vödröt, egy rejtett mélyedést.

Mennyi tojást rak a vörös vércse?

Ha vércsepár fészekrakásra megfelelőnek találja az adott helyet, a tojó általában 4-6 tojást rak, melyeket nagyjából egy hónapig tart kikölteni, majd újabb egy hónapig tart, mire a kis madarak képesek lesznek repülni.

Mit csináljak a vércsefészekkel?

Ha nem feltétlenül szükséges, a fészket jobb békén hagyni. Amennyiben a fiókák biztonságos távolságban vannak a mácskáktól, kutyáktól, hagyjuk őket a fészekben felcseperedni. Néhány hét után önszántukból elrepülnek.

Hozzá lehet nyúlni a fiókákhoz?

Ahogy a fészket, úgy a madarakat is jobb érintetlenül hagyni. Természetesen ha egy fióka kipottyan a fészekből, vissza lehet tenni. Amennyiben szüleik gondoskodnak róluk, a fiókák extra etetést sem igényelnek.


Akinek bármilyen további kérdése van a vörös vércsével kapcsolatban, esetleg sérült ragadozó madarat talált, vagy muszáj eltávolítania valahonnan egy fészket, annak a Ragadozó Madarak Szlovákiai Védőegyesületének szakemberei szívesen adnak tájékoztatást az alábbi elérhetőségeken:

Roman Slobodník, slobodnik@dravce.sk, 0907 026 107

Lucia Deutschová, deutschova@dravce.sk, 0903 219 524

(para)