Bejuttathatott a szlovák konzulátus az EU-ba egy orosz ügynököt, aki aztán részt vett egy csecsen meggyilkolásában Berlinben

2020. július 1. - 13:57 | Belföld

Ivan Korčok (SaS-jelölt) külügyminiszter Szentpétervárra küld egy vizsgálócsoportot, melynek feladata kivizsgálni, hogyan kaphatott szlovák vízumot tavaly egy orosz férfi álnévvel és hamis adatokkal, aki vélhetően részt vett egy grúz személy berlini meggyilkolásában.

Bejuttathatott a szlovák konzulátus az EU-ba egy orosz ügynököt, aki aztán részt vett egy csecsen meggyilkolásában Berlinben
Roman Davydov

Három évvel a vietnami férfi németországi elrablása, és az EU-ból való kicsempészésében való valószínű részvétel után Szlovákia ismét nemzetközi botrány elé néz. A szentpétervári szlovák főkonzulátus tavaly júliusban egyéves vízumot adott egy férfinak, bizonyos Roman Davydovnak, aki ennek köszönhetően a schengeni övezetben szabadon mozoghatott.

A Bellingcat nevű projektben résztvevő invesztigatív újságírók a német Der Spiegel c. napilappal és az orosz Insiderrel együttműködve kiderítették, hogy hamis adatokat adott meg a vízumhoz. Kérvényében például azt írta, hogy turistaként szeretné meglátogatni Pozsonyt, a Falkensteiner hotelben készül megszállni, de másnap már menne is tovább Bécsbe, ezért van szüksége a gyors vízumra. Feltüntette a lakcímét, és azt írta a kérvényre, hogy építészmérnök. A Bellingcat csoport kiderítette, hogy a férfi álnevet használt, a cím, amit megadott, nem létezik, és valójában nem Pozsonyba érkezett meg elsőként, hanem a Bruzgi–Kuznyica Bialostocka fehérorosz-lengyel határátkelőn lépett be az EU-ba.

Az orosz férfi a német ügyészség szerint részt vett a csecsen származású, de grúz állampolgárságú Zelimhan Hangosvili berlini meggyilkolásában. Hangosvilit tavaly augusztusban lőtték le Berlinben, a Kleiner Tiergarten parkban.

A meggyilkolt Zelimhan Hangosvili (balra) és a gyilkossággal gyanúsított Vagyim Kraszikov

A tettes először elmenekült, de aztán a Spree folyóba dobott gyilkos fegyver megtalálása után rábukkantak. Letartóztatták ugyan a férfit, de rendkívül kevés információval szolgált a rendőrségnek, és tagadta a gyilkosságot. A férfi orosz útlevéllel lépett be Németországba, amelyen Vagyim Szokolov álnéven szerepelt. Az eredeti neve Vagyim Kraszikov. Míg az ő szerepe világos, addig a Davydov álnéven bejutott férfié a Bellingcat szerint egyelőre nem.

Vlagyimir Putyin 2012-ben vérszomjas terroristának nevezte Hangosvilit. Bizonyos információk szerint a meggyilkolása mögött az orosz titkosszolgálat (FSZB) állhat, Németország a bűntény után ki is utasított az országból két diplomatát. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megalapozatlannak tartotta a vádakat.

Korčok most azért küld vizsgálati csoportot, hogy feltárják, a szlovák konzulátus hibázott-e. A külügyminiszter minderről a szerdai kormányülés után tájékoztatott. "Azonnali vizsgálatot rendeltem el, hogy kiderüljön, megfelelően jártak-e el a vízum kiadásakor, minden szükséges lépést megtettek-e ahhoz, hogy a vízumot kiadjuk. Ugyancsak érdekel, hogy megfelelőek voltak-e a feltételek ahhoz, hogy egy évre szóló vízumot adjanak ki" - fogalmazott.

Szavai szerint pillanatnyilag semmi nem utal arra, hogy a konzulátuson hibáztak volna a schengeni vízumkódexszel szemben, szerinte ugyanakkor súlyos ügyről van szó, mivel nemcsak a saját, de egész Európa biztonságát érinti. Egyelőre csak találgatásnak nevezte, hogy a konzulátus munkatársai együttműködtek volna az orosz szervekkel.

(TASR/SME/Blikk)