A belügyminisztérium ragaszkodik a 3 éves ottlakáshoz a külföldi állampolgárság megszerzéséhez, nem fogadta be a Híd és az MKP javaslatát

2020. október 1. - 14:43 | Belföld

A belügyminisztérium továbbra is ragaszkodik az állampolgársági törvény általa kidolgozott módosításához, elutasította a Híd által kidolgozott, és több mint 700 ember által támogatott javaslatot. Az MKP és Ondrej Dostál által kidolgozott változatot sem fogadták el. A pártok képviselői csütörtökön egyeztettek a minisztérium illetékeseivel.

A belügyminisztérium ragaszkodik a 3 éves ottlakáshoz a külföldi állampolgárság megszerzéséhez, nem fogadta be a Híd és az MKP javaslatát
Fotók: Cséfalvay Á. András

„Mi alapvetően meg akartjuk változtatni az állampolgársági törvény jellegét, amit azonban a minisztérium javasol, az csak részleges megoldás, a törvény legnagyobb problémáit nem oldja meg” - tájékoztatta a Paramétert Ravasz Ábel, a Híd elnökségének a tagja a belügyminisztériumi megbeszélés után. – Kivételekkel próbálja azt a lyukat betömni, amit a 2010-es módosítás ütött.”

A belügyminisztérium azonban ragaszkodik saját elkézeléséhez, amely szerint 3 éves ott tartózkodás illetve más szoros kapcsolat – a férje/felesége az adott állam polgára, ott született vagy kisgyerekként kapta meg – szükséges ahhoz, hogy ne vegyék el a szlovák állampolgárságot attól, aki felveszi más állam állampolgárságát.

Lesz, akinek segít

„Vannak olyan lakossági csoportok, akiknek megfelelő a minisztérium javaslata, de az itteni magyarságnak ez abszolút nem jó - jelentette ki Ravasz. – Azt szeretnénk, hogy ennél jóval normálisabb módosítás szülessen, de a minisztérium egyáltalán nem vette figyelembe a javaslatunkat. Sajnos továbbra is kitart amellett, hogy javaslata az európai normáknak megfelelő szabályozás.”

Egyetlen eredményt értek el: elfogadták azt a módosítási javaslatot, hogy szubjektív okokból ne lehessen megtagadni a szlovák állampolgárság odaítélését. A Híd képviselőivel együtt tárgyalt a belügyben Bukovszky László kisebbségi ügyi kormánybiztos is, a szaktárca azonban az ő javaslatát is elutasította.

Az MKP is elégedetlen

Az MKP képviselői szintén csütörtökön jártak a belügyminisztériumban, ők az Ondrej Dostállal közös javaslat kapcsán egyeztettek. „Azt közölték, hogy a belügyminisztérium javaslata összhangban van a kormányprogrammal, ezt többször hangsúlyozták, de szerintünk a felvidéki magyar közösség számára ez fontos kérdés, mi mindent megteszünk a pozitív elbírálás érdekében” - mondta a Paraméternek Forró Krisztián, az MKP elnöke. A szaktárca illetékesei csak annyit ígértek, hogy majd továbbítják javaslatukat a feleteteseiknek.

Egységes fellépés

A három magyar párt, az MKP, a Híd és az Összefogás a jövőben egységesen kíván fellépni az állampolgársági törvény megfelelő módosítása érdekében.

„Ezt az ügyet a három párt közösen viszi tovább. Együtt erősebbek vagyunk” – jelentette ki Sólymos László a belügyminisztériumban folytatott megbeszélés után.

A három párt a héten elfogadott közös állásfoglalása alapján közösen fog kampányolni a parlamenti tárgyalás során, és a köztársasági elnöktől is kérik majd az aláírás elutasítását, ha a parlament nem megfelelő formában fogadja el. „Egyelőre még nem tárgyaltunk a koalíciós képviselőivel, de biztosan sor kerül majd ilyen tárgyalásokra is” - állítja Ravasz.

A törvénymódosítási javaslatot nem temeti el az MKP sem.

„Tárgyalni akarunk a parlamenti pártokkal, támogatókat keresünk” - mondta Forró,

megerősítve, hogy a Híddal és az Összefogással együtt kívánnak fellépni.

Erősödő alkotmányellenesség

A Híd tervezi, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a belügyminisztérium javaslatát fogadja el a parlament. Ravasz szerint ugyanis az állampolgársági törvény a belügyminisztérium által kidolgozott módosítás elfogadása esetén még inkább ellentétbe kerül majd az alkotmánnyal. „A jelenleg hatályos szöveg sem tűnik összeegyeztethetőnek az alkotmánnyal, de a módosítás még több kivételt tartalmaz, ami tovább mélyíti az alkotmányellenességét a jogszabálynak” - véli Ravasz.

- lpj -