Berényi a bélyegzőkkel küzdött október 23-án

2015. október 23. - 21:23 | Régió

Az MKP elnöke, Nagyszombat megye alelnöke is beszédet mondott az ’56-os forradalom dunaszerdahelyi megemlékezésén a diktatúrák áldozatainak emlékművénél.

Berényi a bélyegzőkkel küzdött október 23-án
Paraméter-felvételek

Előtte azonban még Hájos Zoltán dunaszerdahelyi polgármester emlékeztetett arra, hogy ‘48/49-hez hasonlóan ’56-ban a magyarok azt üzenték a világnak, hogy egy kis európai nép a döntő történelmi pillanatokban méltósággal kezébe vette a sorsát”. „Az igazságos forradalmak mindig győznek, olykor levertükben még inkább. Megreformálják a társadalom életét, intézményrendszerét, erkölcsét...” – húzta alá.

Hájos szerint ‘56 üzenete, hogy a magyarság "egy rettenetes háború, az ország ismételt megcsonkítása és egy évtized kegyetlen zsarnokság után felemelte a fejét, fel tudott emelkedni történelmi létének mélypontjáról”.

„A nemzeti ünnep soha nem önmagáért való, ilyenkor háttérbe kell kerülnie a párthovatartozásnak, a hatalmi ambícióknak, és felül kell kerekedniük azon értékeknek, amelyek összekötnek és megerősítik bennünk az együvé tartozás érzését” – figyelmeztetett.

Berényi nyelvbotlással (?) indított. „...Egészen elképesztő a párhuzam akár a Rákóczi Szövetség... a Rákóczi-szabadságharc, akár a ‘48/49-es, akár ‘56 között, ha azt nézzük, hogy az első fázisában mindhárom sikeres volt...” – emlékeztetett. Hozzátette, hogy azonban mindhárom után „a világ egy kicsit összeesküdött ellenünk, vagy azért, mert nem segített, vagy azért, mert másoknak segített, és elnyomta a kis Magyarországot, a kis magyar népet.”

’56 viszont Berényi szerint meghozta „önmagunk rehabilitációját a második világháború után ránk aggatott bélyegektől”. Úgy véli, hogy Rákóczi óta a nagy fordulópontokkor bizonyára mindig volt olyan, aki nem volt lelkes a változásért. „Biztos voltak olyanok, akik a rendszert kiszolgálták, jól éltek belőle, és ezért megbélyegezték azokat, akik ezt megkezdték. Bizonyára voltak, akik féltek, és azért bélyegezték, mert ezzel a lelkiismeretüket nyugtatták. Ma is ezt tapasztalhatjuk, hogy akik szeretik kiszolgálni a rendszert, még ha az nem is mindenben felel meg nekünk, magyaroknak itt, vagy azok, akik félnek tenni valamit, könnyen bélyegeznek másokat, akik akarnak tenni valamit azért, hogy a helyzet ne olyan legyen, mint most” – hangsúlyozta.

Berényi szerint a legtöbbször még „a saját sorainkból is bélyegeznek bennünket”, de szerinte ugyanígy volt ’56-ban, ‘48/49-ben és Rákóczi idején is. „Ennek ellenére ők is kitartottak, és akartak valamit magukkal kezdeni, nekünk is így kell... Hogy a bélyegzőkre nem odafigyelve, egységben előre haladva elérjük azt, hogy változzanak azok az elnyomó intézkedések, amelyek bennünket sújtanak, és meg tudjunk itt maradni magyarnak Dél-Szlovákiában” – zárta beszédét a pártelnök.

A megemlékezés, amelyen mintegy százan vettek részt, koszorúzással zárult.

-para-