Miközben már szinte mindenhol betiltották, a földművelésügyi miniszter visszatérne az élő pontyok árusításához

camera

1

Miközben már szinte mindenhol betiltották, a földművelésügyi miniszter visszatérne az élő pontyok árusításához

Fotó: TASR 

Megosztás

Richard Takáč földművelésügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a minisztérium a horgászokkal és a haltenyésztőkkel közösen élő pontyokat fog árulni karácsony előtt. A legnagyobb üzletláncok viszont megegyeztek abban, hogy nem fognak élő pontyokat árulni. Ehhez csatlakozott Zsolna városa is, amely tilalmat vezetett be a halárusításra a területén, valamint egy petíció is hozzájárult, amit több mint 16 ezren írtak alá – írja a SME.

Takáč csütörtökön közölte, hogy a Szlovák Horgászszövetséggel és a szlovákiai haltenyésztőkkel együttműködve megközelítőleg 50 helyen fogják árulni az élő pontyokat. A miniszter szerint nem létezik semmilyen európai vagy szlovákiai szabályzat, amely tiltaná az árusítást, illetve kimondaná, hogy törvényt szegnek azzal, hogy élő pontyokat árulnak a kádból úgy, ahogy azt hagyományosan mindig is tették.

A miniszter szintén aláírt egy petíciót, viszont annak célja teljesen ellentétes azzal, amit az aktivisták hoztak létre. Az új petíció az élő halak tradicionális árusításának a megőrzésére irányul, május óta viszont ezt alig több mint ezren írták alá. Takáč egyúttal felszólította az üzletláncokat, hogy térjenek vissza a halárusításhoz. Véleménye szerint nem hozhatnak olyan lépéseket, amivel korlátozzák az embereket abban, hogy egyenesen a kádból vásárolhassanak élő halat, nem pedig fagyasztottat az üzletekből.

A SME több üzletláncot is megszólított ezzel kapcsolatban, három pedig jelezte, hogy nem térnek vissza az élő halak árusításához. A Billa közölte a lappal, hogy nem tartja humánusnak, illetve etikusnak a karácsonyi vacsorának szánt élő pontyokkal való bánásmódot, de a szilveszteri tűzijátékot is elítéli.

Az Emberi Haladás (Humánny pokrok) nevű szervezet régóta harcol az élő halak árusításának teljes betiltása eléréséért. Európában már csak Szlovákiában és Csehországban árulnak ilyen módon halakat. Nemrégiben a lengyel Legfelsőbb Bíróság ráadásul megállapította, hogy ez valójában állatkínzás.­


(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program