Bezárt Buenos Aires történelmi marhapiaca

camera

1

Bezárt Buenos Aires történelmi marhapiaca

Fotó: Wikipedia 

Megosztás

Utoljára tartottak marha- és borjúárverést pénteken az argentin főváros, Buenos Aires történelmi marhapiacán, ahol hajdan napi 30 ezer szarvasmarha is gazdát cserélt.

A város szívében, a Mataderos nevű negyedben fekvő 34 hektáros szabadtéri piac, az 1900-ban létesült Mercado de Liniers részint elveszítette jelentőségét, részint korszerűtlenné vált. Míg fénykorában napi 30 ezer szarvasmarhát árvereztek el a világ egyik legnagyobb marhapiacán, a Mercado de Liniers napjainkban már csak heti háromszor tartott nyitva, és átlagosan már csak napi 7000 jószág váltott tulajdonost.

A jövő héttől a város kapuinál, Canuelasban működik a Buenos Aires-i marhapiac. Bár az argentin állattenyésztők marháik egyre nagyobb hányadát értékesítik közvetlenül a vágóhidaknak, az argentin marhahús irányárát továbbra is a piaci árverések határozzák meg.

A Mercado de Liniers a hatalmas fakarámjaival, sáros járataival, az árakat kiabáló vásárlóival és sajátos argentin cowboyaival, a gauchókkal már kissé idejétmúltnak számított, bár a hagyományok kedvelői itt, a modern milliós metropolisz közepén még megtalálták a tradicionális gauchókultúra nyomait.

Az átköltöztetést már 2007-ben elhatározták, de többször is elhalasztották. A nagy teherautóforgalom nagyon zavarta a piac környékén élőket. Naponta 300-400 teherautónyi szarvasmarhát szállítottak be a városba a térségből, ahol eladták, majd újra elszállították őket. "Ennek nem volt semmi értelme" – mondta a tévében Carlos Colombo marhakereskedő.

Valaha a marhatartás tette gazdaggá Argentínát, és még ma is jelentős gazdasági tényező, a pampákon 53 millió szarvasmarha legel. Bár az argentinok is egyre kevesebb marhahúst esznek, fejenként évi 47,7 kilóval még mindig a világ legnagyobb fogyasztói, megelőzve az uruguayiakat, az amerikaiakat és a brazilokat.

A marhahús teszi ki az argentin export öt százalékát, az argentin marhatenyésztők tavaly 2,8 milliárd dollárnyi marhahúst értékesítettek külföldön, főleg Kínában, Izraelben, Chilében és Németországban.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program