A bíró, aki Kiskát kiosztotta a telekügyi perben, elég problémás fazon

camera

1

A bíró, aki Kiskát kiosztotta a telekügyi perben, elég problémás fazon

Fotó: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Miroslav Radačovský bíró a Poprádi Járásbíróságon Andrej Kiska mint magánszemély ellen hozott ítéletet a nagyszalóki (Veľký Slavkov) telkek ügyében indított perben.

A pert egy bizonyos Ján Franc indította, aki egy ajándékozási szerződés keretén belül kapta édesapjától a 90-es évek elején a per tárgyát képező, 1,2 hektáros telket, amit bérbe adtak, majd egy csalónak ilyen úton sikerült szert tennie rá. Andrej Kiska később, 1999-ben vásárolta meg, dokumentummal rendelkezik róla, hogy az ingatlant semmi nem terhelte, és a bíró is kijelentette a tárgyaláson: „Legyünk objektívak és vegyük figyelembe, hogy Kiska a szóban forgó telket jó hiszemben vette meg." A tárgyalás végén tehát a telek visszakerült jogos tulajdonosa birtokába, Kiska pedig adott esetben behajthatja kárát azon a személyen, akitől a területet vásárolta.

Miroslav Radačovský bíró azonban nem elégedett meg ennyivel, és meglehetősen kétes kommentárt fűzött a döntéséhez:

"Ha én volnék egy ország államfője, és egy bármely bíró megállapítaná azokat a tényeket és összefüggéseket, amiket most én, lemondanék az elnöki funkciómról, nem jelöltetném magam többé egyetlen politikai posztra sem, és elmennék egy olyan országba, ahol jól érzem magam, mint például az Egyesült Államokba vagy Izraelbe, és ezzel nem azt állítom, hogy nem tisztelem az amerikai vagy a zsidó népet, hanem hogy így cselekednék én" – fogalmazott röviddel az ítélethirdetés után, amikor már elismerte, hogy Kiska jó hiszemben cselekedett.

Kiska a döntés után elmondta, hogy megérti Ján Franc érzéseit, ha valóban jogtalanul vették el tőle a telket, mivel hasonló érzései voltak, miután megtudta. Nem hagyta szó nélkül ugyanakkor Radačovský bíró viselkedését sem.

"A bíróság döntését respektálja a köztársasági elnök, de meglepték a bíró szavai arról, hogy el kellene hagynia Szlovákiát. Éppen ezért mérlegeli, hogyan tovább, tekintettel a bíró elfogultságára és gyűlöletére az államfővel szemben, akit érthetetlen módon támadott" – jegyezte meg Roman Krpelan elnöki szóvivő, hozzátéve, hogy a kommentárjával ártott a Franc család számára pozitív döntésnek is.

Miroslav Radačovský bíró nem ismeretlen a szlovák igazságszolgáltatásban. Tagja volt annak az öttagú szenátusnak, amely meghozta az utolsó halálbüntetésről szóló döntést Szlovákiában. Emellett 12 éves bírósági huzavona is áll mögötte drogbirtoklás és illegális fegyverkezés kapcsán.

Utóbbi ügy azzal függ össze, hogy 1999 júliusában a kassai rendőrök ellenőrzés céljából megállították, az autójában pedig találtak 18 tasak kokaint, egy töltött pisztolyt és egy távcsöves puskát, töltényekkel. Radačovský ezt azzal magyarázta, hogy ezeket a dolgokat fia kassai lakásában találta, és hogy ne legyenek belőle problémái, meg akart tőlük szabadulni.

"Nekem volt drogügyem?! Hát mi vagyok én, valami narkós? Soha nem voltam kábítószerfüggő. Soha. Soha. Soha" – tudatta később a Plus 7 dní hetilappal, a nyomozókat azonban nem győzte meg, hosszadalmas bírósági eljárás következett. Több ítélet is született, három alkalommal például nem jogerősen, de bűnösnek találták, a végső jogerős döntés viszont az lett, hogy ártatlan.

Radačovský bírói funkcióját ez idő alatt felfüggesztették, ő pedig közben fia cégeiben dolgozott. Miután megszületett a felmentő ítélet, először azt állította, nem is tervezi folytatni bírói hivatását, ehelyett elköltözik Hegyi Karabahba (azerbajdzsáni régió) lovakat tenyészteni.

Azt, hogy Radačovskýnak a tárgyalóteremben elhangzott szavai túlmennek-e a bírói pártatlanságon vagy a méltányos indokláson, a Bírói Tanács, illetve az igazságügyi miniszter, Gál Gábor dönthetik el. Gál már jelezte, hogy a bíró viselkedése helytelen volt. Szóvivője, Zuzana Drobová közölte, hogy a miniszter megvizsgálja a kijelentéseket és mérlegelni fogja, hogy indítsanak-e fegyelmi eljárást a bíró ellen.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program