Borka Géza: Szavalókönyv

2019. július 21. - 12:12 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok XLIV.

Borka Géza: Szavalókönyv

„Rendkívül kedves és hasznos munkát végzett Borka Géza komáromi főgimnáziumi tanár, mikor a magyar irodalom első rangú csillagaitól összeválogatott 62 komoly és 43 víg költeményt és azokat egy ízléses kiállítású könyvben megjelentette” – írja a Szavalókönyvről Boros Kálmán a Csallóközi Hírlap 1925. november 22-i számában. Így folytatja: „Mi, öregek (...) olvasás közben visszavarázsolódunk a boldog ifjú korba és valami rendkívüli lelki gyönyörűséget érezünk, mikor felújítjuk emlékezetünkben a nagy költők legszebb költeményeit. (...) Mind gyakrabban megnyilvánuló közóhaj megvalósításához tette meg Borka Géza az első lépést a Szavalókönyv kiadásával. (...) Régi hazánktól elszakítva évről évre jobban érezzük, hogy új hazánkban nem elégítjük ki kulturális igényeinket. (...) Az ilyen költői anthológiák olvasásakor nemes büszkeség tölti el szívünket, hogy mennyi ragyogó nagyja van a magyar nemzetnek! Petőfi, Arany, Tompa, Jókai, Vörösmarthy nem fognak elhalványodni soha. Várady Antal, Kozma Andor, Ábrányi Emil, Kiss József, Tolnai Lajos stb. mind mind szinte utolérhetetlen szépségű költeményeket alkottak. Vajha akadnának Istentől hivatott műfordítóink, akik különböző nyelvekre lefordítanák nagy költőink megrázó drámai erejű komoly és kedvre derítő vidám darabjait ezen szavalókönyvnek! Hadd ismerjék meg az összezsugorított magyar nemzet kulturális fejlettségét. Magyar közmondás, hogy Jobb száz irigy, mint egy sajnálkozó. Népünk kezébe kell juttatni az ilyen könyveket, hogy ha nincs alkalma megismerkedni külön nagyjainkkal, legalább az ilyen szemelvények tanítsák szeretni, becsülni nyelvét és nemzetiségét. Vajha folytatná Borka tanár úr megkezdett jó munkáját és minél előbb adna ki másik gyűjteményt a Magyar Ifjakhoz. A külföld magyarjaihoz, a Rákosi szántó..., Új Simenon, A ledőlt szobor, Kont, V. László, Az élő szobor, A gólyához stb. hangulatú költemények gazdag tárházából.

A bemutatott könyv Spitzer Sándor kiadásában jelent meg 1925-ben, Komáromban.

„Dunaszerdahely magyarságának a Műkedvelő Gárdába tömörült lelkes ifjúsága” 1925. november 29-én, este 8 órakor új helyiségében (Kázmér vendéglő) nagyszabású ünnepélyt rendezett Jókai Mór születésének századik évfordulója alkalmából. Beszédet mondott dr. Jankovics Marczell, a pozsonyi Toldy-kör elnöke. Ölvedi László ifjú poéta saját verseit adta elő. A táncmulatságon a Csergó zenekar húzta a talpalávalót.

Az 1925-ös esztendő decemberi vásárnaplója a következőket tartalmazta: 1-jén Vágfarkasdon (Borbálai), 2-án Jókán, 3-án Felsőszeliben (Xav. Szent Ferenci), 7-én Somorján (Boldogasszony), 9-én Nagymegyeren, 14-én Szencen (Karácsonyi), 15-én Nemesócsán, 15-én Dunaszerdahelyen (Lucai), 15-én Galántán (állatvásár), 16-án Galántán (kirakodóvásár), 28-án Gútán (Újévi).

Az előző részek:
Aratóünnepélyek, templomi búcsúk ideje
Csallóközi gazdahírek 1910-ből
Neves dunaszerdahelyi zsidók
Jókai emlékezete
Száznyolcvan éve született Kalocsa Róza
A Csallóközt is bejárta a világhírű olasz földrajztudós
Nyolcvan évvel ezelőtt nyílt meg az első csallóközi középiskola
A dunaszerdahelyi Berger Lipót korszakalkotó találmánya
Kisváros a vidék közepén
Víg, bohókás Szilveszter-estek 1925-ben
Magyarország monographiája
Saul nagymagyari fiai
Maga alá temette a bedőlt fal
Felmetszette a hasát az öreg juhász
Ketten udvaroltak egy lánynak Móroczkarcsán
Az első szlovák lap Dunaszerdahelyen
Vámbéry Ármin a francia császárnál
A Csallóközt sújtotta csapásokról
Déryné lucskos pástétoma
Shimmy, tangó, fox-blues
Országos vásár Nemesócsán
Recseg, ropog a vereknyei vasúti fahíd
Alsónyárasdon gyilkolt a vörheny
Templomépítés Nagymadon
Főispán, plébános és lelkész beiktatása
Vásárút irodalmi kincsei
A keresztény szociálizmus szolgálatában
Hirtelen halál Nagyudvarnokban
Prelúdiumok sorozata az élet
Tüdővész elleni liga Dunaszerdahelyen
Egy öreg halász halála Bősön
Magyar papokat a magyarságnak
Harangszentelés Légen és Kulcsárkarcsán
Alistál hitközség rabbijai
Országos katolikus tanítói segélyalap a 19. század végéről
Százhetven évvel ezelőtt végezték ki az előpatonyi Petőcz Györgyöt
„Árajánlat a Szent György-templommal történendő munkákra”
Megbokrosodott lovak gázolták el a kisfiút
Kútba ugrott a nemeshodosi cselédlány
Halál sótörővel és vaslapáttal
Egyesültek az alistáli, a tőnyei és a felistáli tűzoltók


Lelkes Vince