BREXIT: Hogyan érint ez minket?

camera

1

BREXIT: Hogyan érint ez minket?

Illusztráció (Fotó: AP/SITA) 

Megosztás

A Brexit elsősorban a kint élőket érinti, de a hazaiak életére is hatással lesz.

Szlovákia, illetve mindenesetre a szlovákiai politikusok az elsők közt érzik majd meg a britek EU-ból való távozását azáltal, hogy alig több mint egy hét múlva az ország veszi át a soros elnöki posztot az EU-ban – írja a SME.

A Washington Post korábban azt írta, hogy az EU talán még jobban fél a szlovák EU-elnökségtől Robert Fico muszlimellenes kijelentései miatt, mint a britek kilépésétől. Ficónak ugyanakkor vélhetően nem sok ideje lesz most foglalkozni ilyesmivel, ugyanis az EU legturbulensebb időszaka várható azóta, hogy 1993-ban aláírták a Maastrichti Szerződést.

Az EU még sosem élte meg, hogy elhagyta volna egy tagországa, emellett továbbra is oldania kell a menekültkérdést, és meg kell birkóznia a görög válsággal.

A szlovák kormánynak kell tehát összehangolnia a tárgyalásokat az EU és Nagy-Britannia között, illetve folytatnia az új európai menekültpolitika előkészületeit, amelyekkel Szlovákia alapvetően nem ért egyet.

A Brexit ugyanakkor nemcsak az elnökségünket befolyásolja, hanem elsősorban annak a 90 ezer szlovákiainak is az életét, akik kint élnek, dolgoznak vagy tanulnak. Jelenleg ugyanis nem tudni, hogy érvényben marad-e a szabad belépésük a brit munkaerőpiacra. Ezt sem a Brexit pártolói, sem az európai törvénykezés szakértői nem tudják megmondani. Vélhetően egyezség születik erről London és Brüsszel között, de addig nem tudni, milyen átmeneti állapot lép érvénybe, ráadásul mindenki bizonytalanságban kell éljen.

Az utazást illetően Nagy-Britannia már ma is különleges helyzetben van, ugyanis az országok többségétől eltérően nem része a schengeni övezetnek. Ez azt jelenti, hogy oda ma mindenképp csak érvényes személyazonosságival vagy útlevéllel juthatunk el. A Brexit ezen vélhetően semmit nem változtat.

Egyáltalán nem valószínű. hogy a britek bevezetnék a vízumkötelességet, mivel azzal maguknak is csak ártanának. Az idegenforgalom ugyanis a brit gazdaság egyik alappillére, a londoni Heathrow reptér az egyik legfrekventáltabb a világon.

Gazdasági hatásai azonban ugyancsak lesznek. Szlovákia az egyik legkisebb ország az EU-ban, Nagy-Britannia azonban az egyik fontos partnerünk az EU-n belül. Ugyanakkor a németekkel szemben, ahová a szlovák export mintegy negyede irányul, a britek csak mintegy 4%-át harapják le. De hiába tűnik ez a szám alacsonynak, értékben hatalmas. A Brexit sem szünteti meg a Nagy-Britanniába irányuló szlovák exportot, de az biztos, hogy lelassítja.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program