Búcsi tornádók, világító rákok és ősi magyar hangszerek nyertek az idei TUDOK-on

camera

1

Búcsi tornádók, világító rákok és ősi magyar hangszerek nyertek az idei TUDOK-on

A zsűrielnökök (balról): Pék László, Hrbáček Magdaléna és Bauer Győző 

Megosztás

Idén is három szekcióban versenyeztek a kárpát-medencei döntőbe jutásért a dél-szlovákiai diákok Dunaszerdahelyen

Tizenegyedik alkalommal került sor a TUDOK dél-szlovákiai döntőjére pénteken, sokadszor a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskolában.

„Ma egy sereg fiataltól arról hallottunk, ami körülötte zajlik”

– értékelte az eredményt Bauer Győző, az egyik szekció zsűrielnöke.

Masszi János, az intézmény igazgatója kérdésünkre kifejtette, hogy hónapok óta készültek erre a diákkonferenciára. „Három összevont szekcióban 8-8 munka mérettetett meg, összesen 9 szakmai elbíráló előtt” – húzta alá. Úgy véli, évről évre sikerül valami újat a felszínre hozni. „A verseny legnagyobb hozadéka idén az volt, hogy kiderült, mennyire lokálpatrióták a diákok, sokan közülük a lakhelyük környékéből építkeztek” – hangsúlyozta.

Hasonlóképp a szülőföldről, a diákok környezetéből történő témaválasztást emelte ki Pék László, a Környezettudomány-Egészségtudomány-Matematika elnevezésű összevont szekció szakmai zsűrijének elnöke.

„A tudományos megalapozottság erősödése mellett megemlíteném, hogy a helyhez kötitek a munkát. Érzitek, hogy ebben a hangtalan globális világban valahova kötődnünk kell”

– üzente a diákoknak. Külön említést tett a kategória legjobb munkájával és előadásával szolgáló Henzel Dánielről, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont diákjáról, akik a búcsi tornádókat figyelte meg, fényképezte le, és együttműködött meteorológiai intézetekkel, valamint szakemberekkel.

Jelen volt a Kutató Diákok Mozgalmának alelnöke, Balázs Gergő is, aki arra emlékeztetett, hogy a jó kutatónak a legfontosabb tulajdonsága a lelkesedés. „Attól, hogy valaki nagyon jó szakmai ismeretekkel rendelkezik, nem feltétlenül lesz jó kutató, mert fontos, hogy szívből foglalkozzon az témával.

Az igazi nyeremény az, amit a kutatásból kapnak, a felfedezés örömét semmilyen tárgyi jutalom nem tudja pótolni” – szögezte le.

Henzel Dániel, Mészáros Zsuzsanna és Hovany Márton, a Környezettudomány-Egészségtudomány-Matematika szekció első három helyzettje

Mint azt fent említettük, a Környezettudomány-Egészségtudomány-Matematika szekcióban a komáromi Henzel Dániel A légkör királyának látogatása Bulcsú vezér falujában c. munkáját értékelték a legmagasabbra. A Biológia-Kémia kategóriában a nagymegyeri Bartók Béla alapiskola diákja, Turrisi Emanuel dolgozata, a Világító kékrák vagy márványrák? címmel ellátott munka végzett az első helyen, míg a Helytörtének-Pszichológia szekcióban a somorjai Madách Imre gimiből Turtev Erik került a legelőkelőbb pozícióba, Ősi magyar hangszerek nyomában c. munkájával.

Szekciónként két-két munka jut tovább a TUDOK kárpát-medencei döntőjébe, amelyre márciusban kerül sor. „Eddigi tapasztalataink nagyon biztatóak, hiszen a mi diákjaink, akiket a szakmai zsűri innen továbbjuttat, megállják a helyüket. Nagyon sok különdíjasunk, fődíjasunk van” – fejtette ki.

Emlékeztetett arra, hogy „a TUDOK-on mindenkinek csak a saját munkája számít, annak mélysége, előadásmódja és a vitakészség”.

Íme az eredmények:

Környezettudomány-Egészségtudomány-Matematika (zsűri: Mgr. Kiss László, MUDr. Kubik István, Mgr. Pék László):

1. Henzel Dániel (Marianum Egyházi Iskolaközpont, Komárom) – A légkör királyának látogatása Bulcsú vezér falujában

2. Mészáros Zsuzsanna (Czeglédi Péter Református Gimnázium, Léva) – Zselíz és környékének hidrogeológiája, felszín alatti vizei

3. Hovany Márton (Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény) – Otthon, édes, meleg-hideg otthon

Biológia-Kémia (zsűri: Prof. Bauer Győző, MD, PhD, DSc, MUDr. Kiss László, CSc., Ing. Mgr.Valkai Anett):

1. Turrisi Emanuel (Bartók Béla Alapiskola, Nagymegyer) – Világító kékrák vagy márványrák?

2. Straňáková Emma (Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc) – Kecskepapagáj tartása és tenyésztése

3. Pavlík Kristóf (Szabó Gyula Alapiskola, Dunaszerdahely) – Okosabbak, mint hittük!

Helytörténet-Pszichológia (zsűri: PaedDr. Hrbáček Magdaléna, PhD. Lacza Tihamér, PhDr. Németh Margit):

1. Turtev Erik (Madách Imre Gimnázium, Somorja) – Ősi magyar hangszerek nyomában

2. Vojtek Lili (Szenc) – A taliányok, gólyák és citromfák a nagy háborúban (Éliás Sándor: Napló)

3. Lucza Ákos-Rancsó Kamilla (Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény) – A Hetény-i Önkéntes Tűzoltó Testület története

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program