Bugárból még államfő is lehetne, ha nem bukkanna fel több jelölt 

camera

1

Bugárból még államfő is lehetne, ha nem bukkanna fel több jelölt 

Fotó: tasr 

Megosztás

Alig három hónap választ el minket a legkésőbb március 9-én esedékes szlovákiai államfőválasztástól, de még mindig nem ismert, hogy a legnépszerűbb párt kit indít ezen a megmérettetésen. Nem a Smer az egyedüli releváns tömörülés, amelyik még adós maradt a jelöltjének megnevezésével, de az már egyre valószínűbb, hogy az elnöki tisztséget bevallottan megpályázó tizenvalahány személy közül kinek milyen a támogatottsága. Az AKO ügynökség most csak ezekkel az aspiránsokkal foglalkozott, és Bugár Béla meglepően jól áll a listán.

A legerősebb kormánypárt, a Robert Fico vezette Smer még mindig adós maradt azzal, hogy bejelentse, kit indít az elnökválasztáson. Sokáig úgy tűnt, Miroslav Lajčák külügyminiszter lehet ez a személy, de a diplomácia irányítója többször kinyilatkozta, hidegen hagyja őt a poszt, inkább a külügyekre koncentrálna. Annak ellenére van ez így, hogy ha indulna a választásokon, toronymagas esélyese lenne a voksolásnak. Fico pártja hétvégi közgyűlésén csak elismételte a korábban már hangoztatott nézetét, miszerint egyelőre nem árulja el a jelöltjük nevét, hiszen arra egészen február elejéig lehetőség kínálkozik.

A Smeren kívül az SNS és az OĽaNO sem töri magát, hogy nevükön nevezzék, a pártjukat ki képviselné az elnökválasztáson. Így viszont marad a tucatnál is több hivatalos jelölt, akiknek támogatottságát első ízben mérték meg.

Az AKO ügynökség legfrissebb kutatásából az derül ki, hogy a legerősebb ellenzéki párt, az SaS által támogatott jelölt és Bugár Béla fej fej mellett állnak. Míg

Róbert Mistrík 16,8 százalékot könyvelne el, addig a Híd vezetője – csupán 0,6 százalékponttal lemaradva – 16, 2 %-kal

áll a második helyen.

Őket követi a Vladimír Mečiar fegyvertársaként ismert Štefan Harabin (12,8%), aki annak ellenére, hogy komoly terjesztője a különböző összeesküvés-elméleteknek, a mai napig a legfelsőbb bíróság munkatársa. Érdekesség, hogy a volt igazságügyi miniszter támogatottsága meghaladja a szélsőséges parlamenti pártot, az ĽSNS-t irányító Marián Kotlebáét, akinek mindössze 7 százaléknyian szavaznának bizalmat.

Nem áll rosszul a Boris Kollár Sme rodina nevezetű pártjának parlamenti képviselője, Milan Krajniak (12,3%) sem, aki megelőzi a Progresszív Szlovákia nevezetű parlamenten kívüli tömörülést képviselő Zuzana Čaputovát (10,9%).

A Focus ügynökség legutóbbi felmérésével ellentétben az AKO megmérte az MKP elnökének elfogadottságát. Eszerint

Menyhárt József egyelőre 2,2 százalékon áll.

Az AKO legutóbb szeptemberben rukkolt elő ezt a témát boncolgató közvélemény-kutatási adatokkal. Ahhoz képest Bugár támogatottsága ugrott a legnagyobbat, az akkor mért 8,6%-ot mostanra szinte megduplázta. Az akkori felméréshez képest a legtöbbet a Galántán élő függetlenként induló főiskolai tanár, Eduard Chmelár vesztette, akinek szeptemberben 10,8%-ot mértek, ami mostanra leolvadt 6,2%-ra.

A legnagyobb kérdés, mikor és kivel jön elő a Smer, mert a legnépszerűbb párt döntése teljesen átrajzolhatja a felmérési eredményeket. Mint ahogy az is, ha esetleg Čaputová és a kereszténydemokrata František Mikloško (akinek most 9,5 %-t mértek), valamint az OĽaNO beállna a névleg független, de az SaS-t a háta mögött tudó Mistrík mögé.

(sp)


Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program